18 / Травень, 2023

8-12 травня 2023 року делегація трьох українських громад відвідала латвійські муніципалітети-партнери з навчальним візитом.

Візит організований Асоціацією міст України (АМУ), Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) та Латвійською асоціацією місцевих та регіональних влад (LALRG) за підтримки Міністерства закордонних справ Латвійської Республіки у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) у рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

До складу делегації Асоціації міст України ввійшли:

Галина Мінаєва, начальник Чугуївської міської військової адміністрації, та Людмила Макаренко, заступник міського голови – керуючий справами виконавчого комітету Чугуївської міської ради (Харківська область),

Дмитро Федоров, Новобілоуський сільський голова, та Анатолій Кругол, його заступник (Чернігівська область),

Юлія Прохоренко, начальник відділу економіки, інвестицій та інноваційного розвитку Коропської селищної ради, та Юлія Солодка, начальник фінансового відділу (Чернігівська область),

Наталія Лазаренко, менеджер з міжнародної діяльності АМУ,

Станіслав Таран, асистент проєкту «Мости довіри» Ради європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR) – міжнародне партнерство (U-LEAD).

Метою візиту став обмін досвідом між українськими та латвійськими муніципалітетами з питань відновлення зруйнованої комунальної та житлової інфраструктури, водопостачання та водовідведення, теплопостачання за інноваційними технологіями, впровадження енергоефективних заходів та використання відновлювальної енергії (ВДЕ), будівництва бомбосховищ у навчальних закладах, придбання комунального транспорту (шкільні автобуси, машини швидкої допомоги, пожежні машини тощо), обміну досвідом організації навчального процесу, залучення інвестицій у виробництво будівельних матеріалів із деревини, поводження з твердими побутовими відходами (роздільний збір та сортування ТПВ).

Навчальний візит став складовою двосторонніх перемовин, які відбулися у рамках означеного Проєкту наприкінці березня між керівниками українських та латвійських муніципалітетів Чугуїв і Кульдіга, Короп і Гулбене, Новий Білоус і Кекава.

Навчальний візит розпочався Латвійсько-українським Форумом місцевої солідарності "Перед тим, як...", де розглядались можливості латвійського та українського муніципального співробітництва за програмами Європейського Союзу. На початку форуму продемонстрували підготовлене Асоціацією міст України відео про наслідки військової агресії рф в Україні.

  

8 травня представники Асоціації міст України під час зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Латвійській Республіці Анатолієм Куцеволом та першим секретарем Посольства України Леонідом Гребенником обговорили питання відновлення українських громад.

У День Європи, 9 травня, представники Асоціації міст України провели партнерську зустріч із керівниками Латвійської асоціації місцевих та регіональних влад (LALRG), отримали інформацію про роботу LALRG та латвійську систему місцевого самоврядування. Зокрема, йшлося про застосування кращих практик поводження з твердими побутовими відходами, які можна успішно застосовувати в Україні.

Гінтс Камінскіс, голова Латвійської асоціації місцевих та регіональних влад, член Бюро Конференції регіональних та місцевих органів влади Східного партнерства (CORLEAP) Ради регіонів, наголосив:

«Ми раді, що можемо спільно надати цінну підтримку у відновленні українського самоврядування та створенні безпечнішого повсякденного життя під час цієї нелюдської війни. Муніципалітети Латвії також виграють від цієї співпраці, тому що ми самі можемо багато чого навчитися у муніципалітетів України».

Наталія Лазаренко, менеджер з міжнародної діяльності Асоціації міст України, розповіла про українську систему місцевого самоврядування, децентралізацію та роботу органів місцевого самоврядування під час війни, а також зазначила пріоритетні напрямки допомоги територіальним громадам задля відбудови та розвитку. Вона подякувала латвійському народу за всебічну підтримку і наголосила, що Україна надзвичайно високо цінує надавану Латвією допомогу у цей дуже складний для нас час.

У Міністерстві закордонних справ Латвійської Республіки під час зустрічі з Крістапсом Брусбардісом, директором Департаменту економічних відносин і політики розвитку співробітництва, Мадарою Сіліня, керівницею Відділу політики розвитку співробітництва, та Паулсом Гайлітісом, третім секретарем Відділу політики розвитку співробітництва, представники української делегації розповіли про нагальні потреби наших громад. Представники Міністерства висловили готовність і надалі підтримувати Україну.

На зустрічі з колегами у Ризькій міській раді представники самоврядування України дізналися про цифрові рішення в роботі комунальної адміністрації та рішення щодо сталої енергетики для розвитку розумного міста, а також розповіли про свої громади.

10-11 травня представники українських громад відвідали латвійські муніципалітети-партнери – Гулбене, Кулдіга та Кекава, де безпосередньо обмінялись досвідом та більш детально обговорили роботу над спільними проєктами подальшої співпраці задля відновлення та розвитку українських територіальних громад.

  

Юлія Прохоренко, начальник відділу економіки, інвестицій та інноваційного розвитку Коропської селищної ради, та Юлія Солодка, начальник фінансового відділу, ознайомлення з муніципалітетом Гулбене розпочали із зустрічі з віце-мером Гуною Швікою та директорами муніципальних департаментів у Гулбенській міській раді. Латвійські колеги охоче поділилися досвідом щодо залучення коштів міжнародних фондів та реалізації успішних проєктів. Сторони домовилися про роботу над спільними проєктами та пошуками грантових та фінансових ресурсів для їх впровадження.

З метою подальшої співпраці віце-мер запропонувала найближчим часом підписати Меморандум про побратимство між Гулбенською міською радою та Коропською селищною радою.

Серед обговорених напрямів співпраці Короп-Гулбене були визначені:

  • залучення інвестицій у виробництво будівельних матеріалів з деревини;
  • придбання комунальної техніки (спецтранспорт);
  • будівництво, ремонт інфраструктури водопостачання/водовідведення;
  • поводження з твердими побутовими відходами (роздільне збирання та сортування ТПВ), соціальна сфера, туризм, співпраця з бізнесом.

Представниці Коропської громади побували на будівельному, дерево- та металообробних підприємствах, ознайомилися із системою знезалізнення води в місті. Особливу увагу приділили функціонуванню соціальних служб Латвії та системі надання соціальних послуг мешканцям громади, ознайомившись з роботою Соціального агентства муніципалітету Гулбене, Центром денного перебування людей з інвалідністю, Центром соціальної допомоги. Корисними були відвідини освітньо-інтерактивного центру «Залізниця і пар», знайомство з розвитком туристичної сфери та збереженням культурної спадщини Гулбенського муніципалітету.

«Відвідавши муніципалітет Гулбене, ми мали змогу ознайомитися з досвідом роботи європейських партнерів у сферах, які нас цікавили, та визначитися з пріоритетними напрямками, над якими маємо працювати в громаді найближчим часом. Щиро вдячні Проєкту за можливість відвідати латвійські муніципалітети та перейняти унікальний досвід колег, щоб в подальшому використати отримані знання для розвитку рідної громади» - зазначила Юлія Прохоренко.

«Вдячні Проєкту за можливість налагодження співпраці з європейськими партнерами, особливо за теперішніх умов, в яких перебуває Україна. Досвід, отриманий під час візиту до Латвії, є значним та буде застосований у подальшому для розвитку нашої громади» - підбила підсумок Юлія Солодка.

 

  

Новобілоуський сільський голова Дмитро Федоров і його заступник Анатолій Кругол, а також Станіслав Таран, асистент проєкту «Мости довіри» Ради європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR) – міжнародне партнерство (U-LEAD), продовжили навчальний візит у муніципалітеті Кекава.

Вони зустрілися з першим заступником голови міської ради Андрісом Вітолсом, очільниками та фахівцями муніципальних департаментів.

Напрями співпраці муніципалітетів Новий Білоус та Кекава:

  • відновлення зруйнованої комунальної та житлової інфраструктури;
  • будівництво бомбосховищ у навчальних закладах;
  • придбання комунальної техніки та шкільних автобусів;
  • обмін досвідом з налагодження навчального процесу та оптимізації мережі водопостачання/водовідведення, впровадження ВДЕ, енергозбереження.

Українська делегація відвідала Баложську середню школу, ознайомившись із організацією навчального процесу та впровадженим у навчальному закладі комплексом енергоефективних рішень. На муніципальних підприємствах отримали інформацію про систему водопостачання та застосування відновлюваних джерел енергії. Також члени делегації ознайомились з роботою обласної муніципальної поліції та її матеріально-технічним забезпеченням.

Представники муніципалітету Кекава презентували три проєкти, реалізовані за підтримки інвестиційного фонду ЄС – центр денного догляду «Gaismas iela» в Кекаві, який надаватиме послуги соціального догляду та соціальної реабілітації, а також проєкти підвищення енергоефективності PII «Ieviņa” в будівлі міської адміністрації Балдоне. Також представники Нового Білоуса ознайомилися з використанням відновлюваних ресурсів у місцевому опаленні в Балдоне, відвідали центр розміщення українських біженців війни в Балдоне та Центр нових ідей у Кекаві.

Новобілоуський сільський голова Дмитро Федоров зауважив:

«Ми невеликий муніципалітет, який у теперішньому складі працює лише три роки. У рамках проєкту ми приїхали до Латвії, щоб повчитися у муніципалітету Кекавського краю та застосувати його кращі практики у Новому Білоусі. На момент вступу України до ЄС наша громада хоче бути готовою використати всі можливості, які надає Європейський Союз, для відновлення та розвитку Новобілоуської громади».

 

  

Начальник Чугуївської міської військової адміністрації Галина Мінаєва, заступник міського голови – керуючий справами виконавчого комітету Чугуївської міської ради Людмила Макаренко та менеджер з міжнародної діяльності Асоціації міст України Наталія Лазаренко відвідали муніципалітет Кулдіга.

Під час зустрічі з головою Кулдізької міської ради Інесою Асташевською та службовцями муніципалітету делегація детально ознайомилася із функціонуванням комунальної та соціальної сфер Кулдіги.

Серед пріоритетних напрямів співпраці муніципалітетів були визначені:

  • відновлення зруйнованої комунальної та житлової інфраструктури;
  • водопостачання та водовідведення, теплопостачання з використанням інноваційних технологій (енергія землі, теплові насоси);
  • оздоровлення дітей;
  • енергоефективні заходи та використання ВДЕ;
  • підтримка МСП.

Досвід роботи місцевої ТЕЦ, яка входить до комунального підприємства теплових мереж, виявився корисним для представників громад, зважаючи на складну ситуацію в українській енергосистемі. Справжнє захоплення в української делегації викликала Кулдізька спортивна школа – сучасний спортивний комплекс із потужною навчально-тренувальною базою, який діє як навчальний заклад та міський оздоровчий комплекс для різних вікових груп. Кулдіга від початку російської агресії допомагає українцям. Саме в спортивній школі протягом кількох місяців мешкали українські юніори, а християнська благодійна організація «Tabitas sirds» ("Серце Табіта"), яку також відвідала делегація, стала справжнім гуманітарним хабом для біженців з нашої країни.

«Все побачене приємно вражає. Проте ще більше вражає, без перебільшення, братнє ставлення до нас, українців, з боку латишів. Протягом всього нашого візиту до Латвії, навіть у незначних дрібницях, відчувається всебічна підтримка з боку народу цієї країни нашої визвольної боротьби з російським агресором.

За це від щирого серця хочу подякувати нашим друзям.

Також ми дуже вдячні Асоціації міст України, ULEAD з Європою / ULEAD with Europe та Раді європейських муніципалітетів і регіонів за унікальний досвід, ідею та організацію поїздки. Впевнена, що навіть у складних українських реаліях військового часу досвід та контакти, які ми отримали під час візиту, стануть у нагоді в процесі післявоєнного відновлення нашої громади», - зазначила начальник Чугуївської міської військової адміністрації Галина Мінаєва.

Підготовка спільних проєктів латвійських та українських громад стане наступним кроком дружньої міжнародної співпраці.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)