ПРО ГАЛУЗЬ
Освіта була і залишається однією з пріоритетних галузей у системі державотворення, оскільки є соціальним інститутом, що викликаний потребами суспільства формувати певні компетентності, готувати нові покоління до життя, суб’єктів соціальної дії для вирішення економічних, соціальних, культурних проблем, актуальних для людства.
В Україні освіта поділяється на дошкільну, загальну середню, позашкільну, професійно-технічну, вищу та післядипломну. Освітні послуги надаються в державних, комунальних та приватних навчальних закладах. Міністерство освіти і науки України формує державну політику в галузі: визначає її основну стратегію розвитку, розробляє та затверджує державні стандарти освіти, навчальні плани, визначає порядок вступу до вищих навчальних закладів, подає бюджетні пропозиції Міністерству фінансів України про потреби у фінансуванні галузі. Актуальним залишається питання визначення проблем галузі на загальнодержавному рівні та формулювання шляхів їх вирішення як на муніципальних, так і всеукраїнському рівнях.
Мета створення паспорту галузі – висвітлення стану та формування перспектив участі органів місцевого самоврядування в розвитку освітнього простору України згідно з чинною нормативно-правовою базою.
Відповідно до мети визначено завдання:
- сформувати чинну нормативно-правову базу у сфері діяльності органів місцевого самоврядування у галузі освіти;
- розкрити головні проблеми та можливі шляхи їх вирішення;
- визначити цільову аудиторію, якої стосується паспорт;
- подати статистичні та соціологічні дані галузі;
- визначити стратегічне бачення розвитку галузі;
- сформувати законодавчу мапу.
Об’єкт паспорту – повноваження органів місцевого самоврядування у галузі освіти.
Предмет – нормативно-правове підґрунтя діяльності органів місцевого самоврядування з реалізації форм, принципів взаємодії з громадою у наданні її представникам освітніх послуг.
Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування у сфері освіти наділені власними повноваженнями, а саме щодо:
управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення;
забезпечення здобуття повної загальної середньої, професійно-технічної освіти у державних і комунальних загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах, вищої освіти у комунальних вищих навчальних закладах, створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій;
створення при загальноосвітніх навчальних закладах комунальної власності фонду загальнообов’язкового навчання за рахунок коштів місцевого бюджету, залучених з цією метою на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також коштів населення, інших джерел; контроль за використанням коштів цього фонду за призначенням;
забезпечення пільгового проїзду учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, за рахунок видатків відповідних місцевих бюджетів;
вирішення питань про надання професійним творчим працівникам на пільгових умовах у користування приміщень під майстерні, студії та лабораторії, необхідних для їх творчої діяльності;
організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти.
Окрім того, держава делегує такі повноваження органам місцевого самоврядування:
забезпечення в межах наданих повноважень доступності і безоплатності освіти на відповідній території, можливості отримання освіти державною мовою, а в межах території, на якій поширена регіональна мова, − цією регіональною мовою або мовою меншини згідно з нормами статті 20 Закону України «Про засади державної мовної політики»;
забезпечення відповідно до закону розвитку всіх видів освіти, розвитку і вдосконалення мережі освітніх закладів усіх форм власності, фізичної культури і спорту, визначення потреби та формування замовлень на кадри для цих закладів, укладення договорів на підготовку спеціалістів, організація роботи щодо удосконалення кваліфікації кадрів, залучення роботодавців до надання місць для проходження виробничої практики учнями професійно-технічних навчальних закладів;
організація обліку дітей дошкільного та шкільного віку;
надання допомоги випускникам загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів державної або комунальної форми власності у працевлаштуванні;
забезпечення школярів із числа дітей-сиріт, дітей-інвалідів/інвалідів I-III групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», які навчаються в державних і комунальних навчальних закладах, безоплатними підручниками, створення умов для самоосвіти.
Переважна частина органів місцевого самоврядування мають у своєму складі окремі підрозділи, що здійснюють управління закладами освіти на відповідній території, призначають та звільняють керівників навчальних закладів; подають пропозиції місцевим радам щодо обсягів бюджетного фінансування на відповідний рік.
Органи місцевого самоврядування мають право створювати комунальні заклади освіти, утримання яких цілковито покладається на місцеві бюджети. Заклади освіти фінансуються як із державного, так і місцевих бюджетів, залежно від виду закладу та від того, чи належить він до державної чи комунальної власності.
Розподіл фінансових зобов’язань щодо утримання закладів освіти розподілено таким чином: заклади дошкільної освіти, середньої загальної та позашкільної освіти – фінансуються з бюджетів сіл, селищ, міст; міста районного та обласного значення фінансують, окрім того, діяльність спеціалізованих закладів освіти (гімназії, ліцеї, колегіуми тощо), за кошти обласних бюджетів утримуються заклади вищої та післядипломної освіти; за кошти міст обласного значення-обласних центрів − професійно-технічної освіти. Держава надає органам місцевого самоврядування субвенції на фінансування виключно оплати праці педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів та професійно-технічних навчальних закладів на оплату праці педагогічних працівників, які викладають загальноосвітні дисципліни.
НОРМАТИВНА БАЗА
Закони України
- Конституція України, прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28.06.1996.
- Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VІІІ.
- Закон України «Про фізичну культуру і спорт» вiд 24.12.1993 № 3808-XII.
- Закон України «Про Автономну Республіку Крим» від 17.03.1995 № 95/95-ВР.
- Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР.
- Закон України «Про Національну програму інформатизації» від 04.02.1998 № 74/98-ВР.
- Закон України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 № 9 103/98-ВР.
- Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 року № 463-IX.
- Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-ХІV.
- Закон України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 № 1841-III.
- Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ.
- Закон України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III.
- Закон України «Про дошкільну освіту» вiд 11.07.2001 № 2628-III.
- Закон України «Про ратифікацію Європейської Хартії регіональних мов або мов меншин» вiд 15.05.2003 № 802-IV.
- Закон України «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти щодо організації навчально-виховного процесу» від 06.07.2010 № 2442-VI.
- Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VІІ.
- Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України» від 16.05.2017 № 2026-VІІІ.
- Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг» від 16.05.2017 № 2025-VІІІ.
- Закон України № 2485-VІІІ «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Фінляндської Республіки про реалізацію проекту «Фінська підтримка реформи української школи» від 03.07.2018 року.
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг» від 6.09.2018 року.
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу».
- Закон України «Про внесення змін до статті 80 Закону України «Про освіту» щодо забезпечення освітнього процесу належними умовами для праці та здобуття освіти» № 2661-VIII від 20 грудня 2018 року.
- Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 року 294-IX.
- Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» № 2696-VIII від 28.02.2019 року.
- Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» № 2704-VIII від 25.04.2019 року.
- Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення безкоштовним харчуванням дітей внутрішньо переміщених осіб» від 16.01.2020 року № 474-IX.
- Закон України від 13.04.2020 року № 553-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».
Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України
- Постанова Кабінету Міністрів України від 13.10.1993 № 859 «Про організацію діяльності спеціальних навчально-виховних закладів для дітей і підлітків, які потребують особливих умов виховання».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433 «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 № 1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 № 24 «Про затвердження державного стандарту базової і повної середньої освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 № 1096 «Про встановлення розміру доплати за окремі види педагогічної діяльності».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 779 «Деякі питання організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах у зв’язку з переходом на 11-річний строк навчання».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 № 116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 30.03.2011 № 309 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виготовлення випускних документів про освіту».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 № 117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.12.2015 р. № 1109 «Про затвердження переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників та порядку їх присвоєння».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 31.08.2016 № 574. «Про внесення змін до Положення про освітній округ».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 954 від 14.12.2016 «Про внесення зміни до переліку закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 974 від 14.12.2016 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298 (про підвищення рівня оплати праці педагогічних працівників)».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 № 818 «Про затвердження переліку професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюється за кошти державного бюджету».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 925 від 30.11.2016 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази професійно-технічних навчальних закладів державної форми власності».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 753 від 26.10.2016 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р.».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 974 від 14.12.2016 року «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року №1298» (Єдина тарифна сітка).
- Постанова Кабінету Міністрів України № 8 від 11.01.2017 «Про внесення змін до пункту 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виготовлення випускних документів про освіту».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 67 від 08 .02.2017 року «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку надання щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам навчальних закладів державної та комунальної форми власності за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 94 від 14 лютого 2017 року «Про внесення змін до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 88 від 14 лютого 2017 року «Про затвердження Порядку та умов використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 289 від 18.04.2017 «Про внесення змін до пункту 2 Положення про освітній округ».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 114 від 01.03.2017 року «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 545 від 12.07.2017 року «Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 506 від 12.07.2017 року «Про внесення змін до розділу VІ додатка другого постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 505 від 12.07.2017 року «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підготовки кадрів у професійно-технічних навчальних закладах за професіями загальнодержавного значення».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 588 від 09.08.2017 року «Про внесення змін до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 613 від 18.08.2017 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 p. № 6».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 684 від 13.09.2017 року «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 963 від 15.11.2017 «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 947 від 06.12.2017 «Про утворення Державної служби якості освіти України».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 1088 від 27.12.2017 «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 22 від 11.01.2018 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 72 від 14.02.2018 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1096».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 87 від 21.02.2018 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 95 від 21.02.2018 «Про внесення змін до переліку професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюється за кошти державного бюджету».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 168 від 14.03.2018 «Деякі питання Державної служби якості освіти України».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 237 від 04.04.2018 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 284 від 11.04.2018 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення методичного та матеріально-технічного забезпечення діяльності навчальних закладів».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 266 від 11.04.2018 «Деякі питання використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази професійно-технічних навчальних закладів у 2018 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 347 від 10.05.2018 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 370 від 16.05.2018 «Про внесення змін до Положення про всеукраїнський конкурс «Учитель року».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 417 від 30.05.2018 «Деякі питання реалізації права осіб на першочергове зарахування до закладів вищої медичної і педагогічної освіти за державним (регіональним) замовленням».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 421 від 30.05.2018 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. № 645».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 № 491 «Деякі питання освітнього омбудсмена».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 № 461 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 p. № 1045».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 № 467 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2015 р. № 1109».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 556 «Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2018 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. № 617 «Деякі питання створення ресурсних центрів підтримки інклюзивної освіти та інклюзивно-ресурсних центрів».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 643 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 624 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2005 p. № 1312 і від 27 серпня 2010 p. № 796».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 642 «Про внесення змін до Положення про Міністерство освіти і науки України».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року № 761 «Про утворення Експертної групи з питань мовної політики».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 p. № 684».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 року № 845 «Деякі питання дитячо-юнацького військово-патріотичного виховання».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 7.11.2018 року № 935 «Про утворення територіальних органів Держслужби якості освіти України».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.11.2018 року № 1026 «Про затвердження Положення про санаторну школу».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 року «Про утворення Координаційної ради з питань взаємодії між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з впровадження реформи у сфері освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 року № 1190 «Про затвердження Положення про сертифікацію педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.01.2019 року № 11 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері дошкільної освіти та визначає періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою якості освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.01.2019 року № 41 «Про затвердження Порядку забезпечення підручниками та посібниками здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 року № 65 «Про внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 193 «Про внесення змін до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 130 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» у 2019 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 129 «Деякі питання використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами у 2019 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 221 «Про затвердження Положення про спеціальну школу та Положення про навчально-реабілітаційний центр».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 211 «Про внесення змін до порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виготовлення випускних документів про освіту».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року № 319 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року № 281 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 червня 1999 р. № 992».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 року № 530 «Про затвердження Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 року № 302 «Деякі питання використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази професійно-технічних навчальних закладів у 2019 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 338 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері загальної середньої освіти та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою якості освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 331 «Про затвердження Порядку забезпечення гуртожитками осіб, які здобувають освіту в закладах професійної (професійно-технічної) освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 376 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на створення та ремонт існуючих спортивних комплексів при загальноосвітніх навчальних закладах усіх ступенів».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 року № 438 «Про затвердження Положення про науковий ліцей та науковий ліцей-інтернат».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 року № 509 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1341».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року «Про затвердження Положення про освітній округ та опорний заклад освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 року № 636 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах професійної (професійно-технічної) освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 року № 635 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах вищої освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 року № 695 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 22».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 24.07.2019 року № 694 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 346».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 24.07.2019 року № 688 «Про внесення змін до Державного стандарту початкової освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 755 «Деякі питання оплати праці працівників дитячо-юнацьких спортивних шкіл».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 773 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. № 585».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 779 «Про організацію інклюзивного навчання в закладах позашкільної освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 800 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 776 «Про затвердження Порядку надання грантової підтримки наукової і науково-технічної діяльності за рахунок коштів державного бюджету».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 року № 822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки» (дію зупинено до 01.01.2021 року).
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.10.2019 року № 925 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1998 р. № 1352».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 року № 938 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1203».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 року № 1044 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 822 та зупинення її дії».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 року № 1028 «Про виплату допомоги вчителям закладів загальної середньої освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 року № 964 «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року № 1002 «Про затвердження Типового положення про регіональну раду професійної (професійно-технічної) освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2019 року № 1051 «Про реалізацію експериментального проекту щодо застосування електронних студентських (учнівських) квитків».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 24.12.2012 року «Про внесення змін до Положення про сертифікацію педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 року «Про внесення змін до Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 29.01.2020 року № 67 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 року № 505».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 року № 100 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 року № 105 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної. сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школаˮ у 2020 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 137 «Про внесення змін до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 113 «Про встановлення доплати педагогічним працівникам за успішне проходження сертифікації».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 114 «Про внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 року № 152 «Деякі питання використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам із особливими освітніми потребами».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року № 191 «Деякі питання запровадження індикативної собівартості».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року № 179 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на покращення соціального захисту окремих категорій педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року № 180 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 324 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 року № 100».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 325 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2018 р. № 237 і від 12 лютого 2020 р. № 105».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 13 травня 2020 року № 367 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2018 року № 845».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 988-р від 14.12.2016 «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти “Нова українська школа” на період до 2029 року».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України 994-р від 14.12.2016 «Про схвалення методичних рекомендацій щодо формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 827-р від 16.11.2016 «Деякі питання використання у 2016 році освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 898-р від 30.11.2016 «Про затвердження плану заходів щодо національно-патріотичного виховання молоді на 2017 рік».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 441-р від 04.07.2017 «Про перерозподіл обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами у 2017 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 831-р від 25.10.2017 «Питання управління державними професійно-технічними навчальними закладами, підпорядкованими Міністерству освіти і науки України».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 871-р від 06.12.2017 «Про затвердження плану дій на 2017—2019 роки поетапного створення додаткових місць у закладах освіти для дітей дошкільного віку».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 903-р від 13.12.2017 «Про затвердження плану заходів на 2017—2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 17-р від 17.01.2018 «Про додаткові заходи щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників у 2018 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 316-р від 16.05.2018 «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2018 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 994».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.07.2018 року № 469-р «Про затвердження плану заходів з реалізації Концепції державної системи професійної орієнтації населення».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 592-р «Про внесення змін до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 988 і від 13 грудня 2017 р. № 903».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 559-р «Про внесення зміни до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 17».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 584-р «Деякі питання участі України у міжнародному дослідженні якості освіти PISA-2021».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року № 647-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2018 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року № 660-р «Про схвалення Концепції підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 року № 710-р «Про схвалення Концепції розвитку громадянської освіти в Україні».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 року № 750-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти у спільну власність територіальних громад Закарпатської, Львівської та Тернопільської областей».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 року № 1018-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 року № 1019-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 року № 964-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки на 2018 рік».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 року № 14-р «Про розподіл додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я між місцевими бюджетами у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.01.2019 року № 26-р «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2017 р. № 871».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 року № 191-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року № 214-р «Про затвердження плану заходів з реалізації Концепції підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 251-р «Про внесення змін до пункту 24 плану заходів на 2017―2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти “Нова українська школа”».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 року № 845 «Про затвердження плану заходів з реалізації Положення про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура»)».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 року № 419-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері професійної (професійно-технічної) освіти «Сучасна професійна (професійно-технічна) освіта» на період до 2027 року».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року № 493-р «Про затвердження розподілу обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на створення та ремонт існуючих спортивних комплексів при загальноосвітніх навчальних закладах усіх ступенів у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 року № 496-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 619-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти у власність територіальної громади м. Києва та у спільну власність територіальних громад Черкаської та Кіровоградської областей».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.10.2019 року № 993-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.10.2019 року № 994-р «Про внесення змін до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 р. № 831».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 року № 1106-р «Деякі питання використання у 2019 році освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 року № 1107-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 року №1108-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки на 2019 рік».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року № 1190-р «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 493».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.02.2020 року № 94-р «Про реалізацію пілотного проекту щодо фінансування професійної (професійно-технічної) освіти».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 року № 110-р «Деякі питання фінансування у 2020 році оснащення закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 року № 116-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки на 2020 рік, та розподіл освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам»
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 року № 176-р «Про внесення змін до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 21 березня 2018 р. № 179 і від 3 жовтня 2018 р. № 710».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 508-р «Про затвердження плану заходів на 2020—2027 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері професійної (професійно-технічної) освіти “Сучасна професійна (професійно-технічна) освіта” на період до 2027 року».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 року № 506-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2020 році».
Інші нормативно-правові акти
- Рішення Конституційного Суду України у справі № 1-6/99 про офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України (справа про застосування української мови) від 14 грудня 1999 року.
- Указ Президента України від 17.04.2002 № 347/2002 «Про національну доктрину розвитку освіти».
- Указ Президента України від 28.09.2004 № 1148/2004 «Про Національну доктрину розвитку фізичної культури і спорту».
- Указ Президента України від 25 травня 2020 року № 195/2020 «Про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі».
- Державні будівельні норми щодо проектування шкільних навчальних закладів - ДБН В.2.2-3:2018 «Будинки і споруди. Заклади освіти».
- Державні будівельні норми щодо проектування шкільних навчальних закладів - ДБН В.2.2-4:2018 «Заклади дошкільної освіти».
- Наказ Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти».
- Наказ Держкому у справах сім’ї та молоді, Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України від 16.01.2004 № 5/34/24/11 «Про затвердження порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 20.05.2004 № 407 «Про затвердження Положення про кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій навчання загальноосвітніх навчальних закладів».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 08.12.2008 № 1119 «Про затвердження Положення про районний (міський) методичний кабінет (центр)».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 27.10.2009 № 3754/981/538/49 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання молоді».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.07.2009 № 616 «Про внесення змін до положення про психологічну службу системи освіти України».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 12.08.2009 № 746 «Про внесення змін до Порядку видачі випускникам позашкільних навчальних закладів свідоцтв про позашкільну освіту».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.02.2010 № 59 «Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 09 листопада 2010 №1070 «Про затвердження Типового положення про методичний кабінет дошкільного навчального закладу».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 06.12.2010 № 1204 «Про затвердження типових штатних нормативів професійно-технічних навчальних закладів».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 06.12.2010 № 1205 «Про затвердження Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 09.12.2010 № 1224 «Про затвердження Положення про спеціальні класи для навчання дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітніх навчальних закладах».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 31.10.2012 № 1230 «Про затвердження типових штатних нормативів позашкільних навчальних закладів».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 27.06.2013 № 856 «Про затвердження Положення про навчально-методичний (науково-методичний) центр (кабінет) професійно-технічної освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.07.2013 № 1047 «Про затвердження Положення про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства освіти і науки України».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 21.08.2013 № 1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 21.10.2013 № 1456 «Про затвердження Концепції профільного навчання у старшій школі».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 04.11.2013 № 1550 «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції профільного навчання у старшій школі».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 23.01.2014 № 60 «Про затвердження типових штатних нормативів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 27.05.2014 № 648 «Щодо припинення практики створення та вимагання від дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладів документації та звітності, не передбаченої законодавством України».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.12.2014 № 1547 «Про затвердження Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 17.03.2015 № 306 «Про затвердження Положення про золоту медаль «За високі досягнення у навчанні» та срібну медаль «За досягнення у навчанні».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.01.2018 № 36 «Про затвердження Типової освітньої програми організації і проведення підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладами післядипломної педагогічної освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 19.05.2020 року № 654 «Щодо примірного переліку питань».
- Методичні рекомендації з питань порядку формування штатів загальноосвітніх навчально-виховних закладів, розроблених Міністерством освіти і науки України (листи МОН від 19 червня 2001 р. № 1/9-234 та від 10 серпня 2001 р. № 1/9-282).
- Концепція загальної середньої освіти (12-річна школа) затверджено постановою колегії МОН України та Президією АПН України № 12/5-2 від 22.11.2001.
- Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 № 234 «Про затвердження санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 20.05.2016 року № 544 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки від 04 листопада 2010 № 1055.
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 22.12.2016 № 1593 “Про результати дослідження «Діти і папери; як досягти балансу в школі”.
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 13.07.2017 № 1021 «Про організаційні питання запровадження Концепції Нової української школи у загальноосвітніх навчальних закладах І ступеня».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.01.2018 № 36 «Про затвердження Типової освітньої програми організації і проведення підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладами післядипломної педагогічної освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 23.03.2018 № 283 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації освітнього простору Нової української школи».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.03.2018 № 291 «Про затвердження Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.03.2018 № 291 «Про затвердження Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України № 609 від 08.06.2018 року «Про затвердження примірного Положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоровʼя України від 13.11.2018 № 1232/2067 «Про затвердження Положення про особливості організації очної форми здобуття загальної середньої освіти в закладах охорони здоровʼя».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 09.11.2018 року № 1221 «Про затвердження Положення про міжшкільний ресурсний центр».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 09.01.2019 року № 17 «Про затвердження Порядку проведення інституційного аудиту закладів загальної середньої освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.01.2019 року № 81 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо використання коштів освітньої субвенції».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.04.2019 року № 415 «Про деякі питання організації у 2019 році підвищення кваліфікації педагогічних працівників у зв’язку із запровадженням Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 23.04.2019 року № 523 «Про затвердження Положення про інституційну форму набуття освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 23.04.2019 року № 523 «Про затвердження Положення про інституційну форму набуття освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.04.2019 року № 423 «Про затвердження Типового переліку спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних групах закладів дошкільної освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 21.07.2019 року № 873 «Про затвердження Типового переліку спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних класах (групах) закладів освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 10.07.2019 року № 955 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 12 січня 2016 року № 8».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 17.07.2019 року № 998 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення посади керівника державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 16.03.2020 року № 406 «Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу СOVID-19».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.03.2020 року № 463 «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2019/2020 навчальному році».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 13.10.2017 № 1/9-554 «Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про освіту».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 29.11.2017 № 1/9-639 «Щодо порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами».
- Наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоровʼя України від 13.11.2018 № 1232/2067 «Про затвердження Положення про особливості організації очної форми здобуття загальної середньої освіти в закладах охорони здоровʼя».
- Лист Міністерства охорони здоровʼя України та Міністерства освіти і науки України від 06.09.2018 № 05.2-11/2353011/9-537 «Щодо напруженої епідемічної ситуації».
- Лист Міністерства освіти і науки України №1/9-772 від 19.12.2019 року «Щодо результатів сертифікації вчителів початкових класів у 2019 році».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 23.03.2020 року № 1/9-173 «Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 27.03.2020 року № 1/9-179 «Про проведення атестації педагогічних працівників у 2020 році в умовах карантину».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 31.03.2020 року № 1/9-182 «Щодо організованого завершення 2019/2020 навчального року та зарахування до закладів загальної середньої освіти».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 08.04.2020 року № 1/9-201 «Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про повну загальну середню освіту».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 16.04.2020 року № 1/9-213 «Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 23.04.2020 року № 1/9-219 «Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти під час карантину».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 15.05.2020 року № 1/9-259 «Щодо виконання підпунктів 1 і 2 пункту 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 22.05.2020 року № 1/9-269 «Щодо відновлення діяльності закладів дошкільної освіти».
СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ ГАЛУЗІ «ОСВІТА»
І. Вступ
Освіта була і залишається однією з пріоритетних галузей у системі державотворення, оскільки є соціальним інститутом, що викликаний потребами суспільства формувати певні компетентності, готувати нові покоління до життя, суб’єктів соціальної дії для вирішення економічних, соціальних, культурних проблем, актуальних для людства.
В Україні освіта поділяється на дошкільну, загальну середню, позашкільну, професійно-технічну, вищу та післядипломну. Освітні послуги надаються в державних, комунальних та приватних навчальних закладах. Міністерство освіти і науки України формує державну політику в галузі: визначає її основну стратегію розвитку, розробляє та затверджує державні стандарти освіти, навчальні плани, визначає порядок вступу до вищих навчальних закладів, подає бюджетні пропозиції Міністерству фінансів України про потреби у фінансуванні галузі. Органи місцевого самоврядування забезпечують надання дошкільних та позашкільних освітніх послуг представникам своїх громад, здійснюють заходи щодо утримання загальноосвітніх навчальних закладів, встановлюють на місцевому рівні доплати та надбавки педагогічним працівникам, сприяють підтримці обдарованих дітей.
За роки незалежності освіта в Україні зазнавала постійного реформування, проте радянська модель залишилась традиційною в системі передачі знань від вчителя до учня. Часто ці знання, уміння та навички не сприяли інтересу до навчання, а згодом ставали неактуальними після завершення навчання в школі. В той час, як педагог перестав бути єдиним джерелом інформації для школярів, а в учнів зросла необхідність бути конкурентоспроможним у міжнародному освітньому просторі, суспільство вимагає нової моделі освіти. Свідченням цьому є дані опитування 2040 респондентів. З ініціативи Асоціації міст України Центром соціальних експертиз Інституту соціології НАН України проведено соціологічне дослідження на предмет рівня задоволення якістю освіти, що здобувається у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах. Відповіді респондентів засвідчили, що відсоток задоволених освітою у місцевій середній школі буде найнижчим (69,5%), а найвищий відсоток задоволених якістю освіти у місцевих закладах позашкільної освіти (78,7%). Поряд із тим значними є відсотки незадоволених якістю освіти. Близько половини опитаних респондентів вважають, що їх дітям краще навчатись у повнокомплектній школі, навіть якщо вона розташована далеко від домівки (45,2%), лише 23,7% впевнені, що діти мають навчатись ближче до домівки, тому підтримують навчання у малокомплектній школі. Однак, як свідчать офіційні дані ЗНО-2016, навчання у малокомплектних школах різко погіршує якість освіти, а значить робить їх випускників неуспішними та неконкурентноздатними під час вступу у вищі навчальні заклади. Ставлення до оплати батьками освітніх послуг у середній школі в опитаних респондентів більш лояльне, ніж до оплати медичних послуг. Найвищий сумарний відсоток тих, хто повністю або частково підтримує оплату батьками послуг позашкільної освіти (48,4%) та харчування (46,3%). На думку респондентів, інші ж послуги (факультативи, ремонт школи та класів, закупівля підручників, додаткові заняття з дітьми) мають забезпечуватись школою за рахунок фінансування від держави, яка гарантує безкоштовну середню освіту. Натомість маємо практику залучення коштів від батьків, зокрема збір неофіційних внесків на ремонти класів тощо.
Отже, назріла необхідність змінювати систему освіти, розробляти нову модель, орієнтовану передусім на дитину та її потреби.
ІІ. Опис проблем
Поряд із цілою низкою переваг вітчизняної освіти є питання, що потребують вирішення, зокрема на загальнодержавному та муніципальному рівнях:
- зміна філософії надання освітніх послуг, орієнтованих на потреби замовників та споживачів − значить дітей та батьків;
- оновлення змісту освіти, його спрямування на формування компетентностей учнів, тобто практично зорієнтованого на саме життя та потреби дитини;
- забезпечення висококваліфікованими кадрами, здатними бути фасилітаторами навчання, займатись самоосвітою, брати участь у проектах, успішно проходити сертифікацію;
- подолання проблеми «старіння» педагогічних кадрів;
- оновлення матеріально-технічної бази навчальних закладів, що забезпечить якісне опанування знаннями дітям;
- забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям із особливими потребами та дітям із різних регіонів проживання, зокрема сільських;
- розбудови освітнього простору для розвитку учнів в умовах навчального закладу, реалізації їхніх здібностей та нахилів у «відкритій» системі навчально-виховних комплексів, забезпечення умов для профільного та професійного навчання учнівської молоді;
- пошук форм забезпечення психологічного комфорту в навчальних закладах, створення ситуацій «успіху», розвитку критичного мислення школярів, запровадження ділових ігор, що формуватимуть громадянські компетентності вихованців;
- забезпечення принципу «відкритості та прозорості» у діяльності навчальних закладів, зокрема фінансовій; знищення практики збору неофіційних грошових внесків; запровадження вільного та конфіденційного доступу батьків до інформації про навчання та розвиток їхніх дітей;
- створення механізму неупереджених моніторингових досліджень задоволення споживачів наданими їм освітніми послугами, а за результатами цих досліджень – формування додаткових критеріїв оцінки діяльності навчальних закладів;
- створення умов у муніципалітетах для реалізації дитячих проектів «Дитина в місті/селищі/селі»;
- забезпечення умов для освіти впродовж життя кожному члену територіальної громади.
ІІІ. Бачення освіти
Створити умови, за яких діти зможуть повною мірою реалізувати свої здібності, отримають знання і професійну орієнтацію, необхідні для швидкої інтеграції в економічний розвиток громад.
ІV. Стратегічні цілі
Стратегія направлена на:
- Формування успішного компетентного учня-випускника навчальних закладів шляхом удосконалення змісту освіти; підготовку педагогів-новаторів, педагогів-фасилітаторів для роботи з учнями; оптимізацію мережі навчальних закладів та створення навчального середовища для здобуття профільної/професійної підготовки в старшій школі.
- Забезпечення умов для інтелектуального, психологічного та фізичного комфорту перебування дитини у навчальному закладі.
- Запровадження практики гарантування якості освіти шляхом уведення ефективної системи контролю в освіті, в тому числі шляхом долучення безпосереднього споживача/замовника послуг – учнів/батьків.
V. Операційні цілі (завдання) та план їх досягнення:
№ |
Ціль |
Основний зміст |
Терміни досягнення |
Індикатори |
Стратегічна ціль № 1 Формування успішного компетентного учня-випускника навчальних закладів шляхом удосконалення змісту освіти; підготовки педагогів-новаторів, педагогів-фасилітаторів для роботи з учнями; створення навчального середовища для здобуття профільної/професійної підготовки в старшій школі та надання якісних освітніх послуг: |
||||
1.1. |
Закріпити в Законі нові норми та правила функціонування галузі освіти |
унормувати правила функціонування галузі, визначити основні форми здобуття освіти, закріпити норму «освіта протягом життя», закласти вимоги до державного стандарту освіти |
2017 рік
|
прийняття основного Закону України «Про освіту» та на його основі спеціальних законів. |
1.2. |
Модернізувати зміст освіти |
осучаснити навчальні програми та підходи, їх пристосувати до життєвих потреб, спростити, при цьому спрямувати на формування свідомої особистості, здатної знайти вихід та сформулювати власну думку, відстояти її в дискусії, що сприятиме формуванню компетентності учня-випускника |
2016-2018 роки |
|
1.3. |
Оптимізувати мережу закладів, що надають освітні послуги |
розробити інвестиційний проект оптимізації надання освітніх послуг у громаді |
2018-2020 року |
|
1.4. |
Створити навчальне середовище, що сприятиме успіхам вихованців |
впровадити елементи профільної/професійної освіти в загальну середню освіту − випуск зі школи з професійною спеціальністю, що створить умови для вдалого вибору майбутньої професії, успішної реалізації випускників у суспільстві, їхній адаптації та принесе користь територіальним громадам |
2017-2020 роки |
|
1.5. |
Оновити педагогічні кадри |
запровадити систему призначення педагогів за конкурсом, стимулювання педагогів за результатами атестації, запровадження ефективної системи професійного розвитку педагогічних кадрів та навчання у колег-новаторів, що створить умови для успішного проходження атестації та сертифікації педагогів, стимулюватиме високу якість самоосвітньої діяльності вчителів, а отже, сприятиме формуванню високопрофесійного педагогічного середовища |
з 2017 року постійно |
|
Стратегічна ціль № 2 Забезпечення умов для інтелектуального, психологічного та фізичного комфорту перебування дитини у навчальному закладі: |
||||
2.1. |
Чітко визначити повноваження держави та муніципалітетів в управлінні навчальними закладами |
запровадити чіткий розподіл повноважень між державою та органами місцевого самоврядування щодо управління освітою, що спростить процедуру оптимізації навчальних закладів, зменшить бюрократичні бар’єри через надання органам місцевого самоврядування автономії в управлінні комунальними закладами освіти та сприятиме оперативному вирішенню актуальних проблем навчальних закладів |
2017 рік |
|
2.2. |
Забезпечити фізичну доступність до якісних освітніх послуг |
провести оптимізацію мережі навчальних закладів із урахуванням потреб громад на основі освітніх округів, що повною мірою забезпечить потребу в одержанні доступних та якісних освітніх послуг учням незалежно від регіону їхнього проживання та географічного розташування навчального закладу |
2017-2020 роки |
|
2.3. |
Створити зручні умови для надання якісних освітніх послуг |
фінансувати делеговані повноваження (державного освітнього стандарту) у повному обсязі державою з урахуванням нових соціальних нормативів, забезпечення матеріально-технічних потреб навчальних закладів органами місцевого самоврядування, додаткових освітніх послуг батьками (у частині послуг, що виходять за межі встановленого стандарту), що сприятиме раціональному залученню ресурсів, ліквідує практику збору неофіційних грошових та матеріальних внесків, тінізації видатків та приховування батьківських доплат, сприятиме різнобічному розвитку дітей, забезпечить умови для надання якісних освітніх послуг, комфортні умови перебування дітей у навчальних закладах, посилить контроль із боку батьків за змістом освіти, яку здобуватимуть діти |
2017-2020 роки |
|
2.4. |
Оновити матеріально-технічну та навчальну базу закладів освіти |
створити матеріально-технічні умови під забезпечення якості освіти (технічна складова: оснащення кабінетів, підключення до швидкісного Інтернету, зокрема у сільській місцевості, обладнання вбиралень, прилаштування навчальних закладів для дітей із особливими потребами, бібліотечних центрів тощо), що сприятиме комфортному перебуванню учнів у навчальних закладах, підвищить практичне оволодіння освітніми компетентностями, забезпечить рівні умови для навчання дітей із різними потребами |
2017-2020 роки |
|
2.5. |
Забезпечити психологічний комфорт дітям у навчальних закладах та в цілому на території проживання громад |
створити ситуації «успіху», розвивати критичне мислення школярів, запровадити ділові ігри, що формуватимуть громадські компетентності вихованців; запровадити вільний та конфіденційний доступ батьків до інформації про навчання та розвиток їхніх дітей; сприяти реалізації проекту «Дитина в місті/селищі/селі» |
з 2017 року постійно |
|
Стратегічна ціль № 3 Запровадження практики гарантування якості освіти шляхом уведення ефективної системи контролю в освіті, в тому числі шляхом долучення безпосереднього споживача/замовника послуг – учнів/батьків: |
||||
3.1. |
Сформувати свідомий інтерес у дітей до навчання за принципами «граючись, навчаюсь», зв’язку навчання з життям |
створити умови для формування в учнів позитивного ставлення до навчального процесу, ввести цей показник до критеріїв оцінки діяльності навчального закладу (змістовна та психологічна сторони навчального процесу), що забезпечить успішне формування компетентностей школярів, їхню адаптованість до життя та сприятиме створенню позитивного іміджу навчальних закладів |
з 2017 року постійно |
|
3.2. |
Запровадити громадську оцінку якості освітніх послуг у закладах |
удосконалити методику атестації навчальних закладів, запровадити оцінку якості освітніх послуг замовником та споживачем – батьками та учнями, що забезпечить формування прозорої оцінки наданих освітніх послуг, сприятиме об’єктивній атестації навчальних закладів та впровадженню громадського врядування |
2018-2020 роки |
|
Очікувані результати:
Випускник школи – успішна, компетентна, всебічно обдарована особистість, громадянин-патріот України, лідер, здатний до діалогу, має чіткі уявлення про свої плани на професійне та особисте майбутнє.
Педагогічні працівники – високопрофесійні фахівці, які шляхом самоосвітньої діяльності удосконалюють власну педагогічну майстерність, успішно проходять атестацію та сертифікацію, долучаються до експериментальної та інноваційної діяльності.
Мережа навчальних закладів забезпечує повною мірою потреби громади на якісні освітні послуги, в тому числі позашкільної освіти.
Створені умови для здобуття старшокласниками якісної профільної або професійної освіти.
Забезпечено зручне перебування дітей у школах для їх інтелектуального, психологічного та фізичного комфорту.
Забезпечено ефективний контроль якості надання освітніх послуг, їх оцінка споживачем та замовником (старшокласниками та батьками).
Сприятливі фактори:
Європейські зобов’язання України
Демократичний державний лад, сприятливий для розвитку місцевого самоврядування
Активність громадянського суспільства в стосунках із владою
Позитивне ставлення Президента до розвитку місцевого самоврядування
Сильне лобі у Верховній Раді
Підтримка міжнародних організацій
Стратегічне спрямування політики Міністерства освіти і науки України на європейський освітній простір
Проведення реформування системи освіти, наближення освітніх послуг до потреб споживачів, зокрема дітей із особливими потребами
Відкритість освітнього простору України до міжнародних інновацій
Загрози та перешкоди:
Відсутність достатніх коштів у державному бюджеті
Значні додаткові витрати з державного бюджету
Різна спроможність органів місцевого самоврядування утримувати та розвивати навчально-технічну базу закладів освіти
Бюрократичні бар’єри
Необхідність прийняття непопулярних політичних рішень
Соціальне невдоволення при скороченні педагогічних працівників, оптимізації мережі навчальних закладів
Психологічні бар’єри педагогів щодо прийняття нової системи сертифікації та оцінки наданих ними освітніх послуг учнями та батьками
Підготовлено Центром аналізу та розробки законодавства Асоціації міст України
ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ
№ п/п |
Суть проблеми |
Пропозиції щодо вирішення |
||
Сфера дошкільної освіти |
||||
|
Відсутність коштів у місцевих бюджетах на будівництво нових дошкільних навчальних закладів, незабезпеченість місцями у дошкільних начальних закладах у зв’язку зі зростанням чисельності дітей дошкільного віку |
Розробка державної програми зі співфінансування будівництва дошкільних навчальних закладів частково з державного, частково з місцевого бюджетів з урахуванням можливостей територіальних громад |
||
2. |
Складна процедура зміни типу дошкільного навчального закладу (ясел-садка), що знаходяться у комунальній власності, з компенсуючого на комбінований |
Внести зміни до Закону України «Про дошкільну освіту», якими вилучити погодження зміни типу дошкільного навчального закладу Міністерством освіти і науки України |
||
Сфера загальної середньої освіти |
||||
3. |
Відсутність моніторингу рівня задоволення якістю одержаних освітніх послуг учнями-одержувачами цих послуг
|
Запровадити незалежну оцінку учнів щодо якості надання освітніх послуг у навчальних закладах
|
||
4. |
Недієвий механізм соціального захисту вчителів |
Запровадити медичне страхування педагогів, надання соціального житла, земельних ділянок |
||
5. |
Відсутність механізму впровадження та фінансування дистанційного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах |
Розробити механізм впровадження дистанційної освіти, що передбачатиме нарахування заробітної плати педагогічним працівникам у відповідності створених класів та груп, наявність захищеного веб-порталу та розміщення інформації, захист персональних даних тощо, внесення зміни до наказу Міністерства освіти і науки України від 25 квітня 2013 року № 466 «Про затвердження Положення про дистанційне навчання» |
||
Сфера професійної освіти |
||||
6. |
Відсутність нового ЗУ «Про професійну освіту» |
Прийняти ЗУ «Про професійну освіту» |
||
7. |
Відсутність коштів у місцевих бюджетах на фінансування закладів професійної освіти |
Фінансування закладів професійної освіти повинно проводитись з обласних та державного бюджетів, а не місцевих, оскільки трудові ресурси використовуються в межах області і ніяк не обмежуються територією громади.
|
||
8. |
|
Передати фінансування закладів професійно-технічної освіти на рівень області, як того вимагає концепція регіонального замовлення |
||
|
|
|||
Фінансові питання: |
||||
9. |
Нестача коштів у місцевих бюджетах на будівництво нових шкіл, облаштування навчальних кабінетів, оновлення матеріально-технічної бази навчальних закладів, у тому числі компʼютерного, навчально-методичного та навчально-технічного забезпечення, відповідно до орієнтовного переліку засобів навчання, затвердженого наказом МОН від 13.07.2017 № 1021, у звʼязку зі значними видатками на зарплату непедагогічних працівників та поточне утримання шкіл, утримання груп подовженого дня |
Передбачити в освітній субвенції кошти на поточне утримання загальноосвітніх шкіл, оплату праці непедагогічних працівників та енергоносії, оновлення матеріально-технічної бази. Розробити державну програму з будівництва навчальних закладів. |
||
10. |
Дефіцит освітньої субвенції у звʼязку з недосконалістю формули розрахунку освітньої субвенції |
Внести зміни у формулу, що враховувати реальний контингент здобувачів загальної середньої освіти, врахувати години індивідуального навчання дітей. |
||
11. |
Відсутній компенсаторний механізм перекладених на місцевий бюджет державою повноважень, зокрема утримання закладів освіти, оплати праці непедагогічних працівників (окрім оплати праці педагогічних працівників загальноосвітніх шкіл), утримання професійно-технічних навчальних закладів | Розробити та запровадити у новому бюджетному періоді такий механізм | ||
12. |
Недосконалий механізм розподілу додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоровʼя | Перевести на прямі відносини з державного бюджету бюджетам міст та ОТГ | ||
|
||||
Правові питання: |
||||
13. |
Втрата чинності згідно з наказом МОЗ № 709 від 26.06.2017 року Державних санітарних правил та норм «Влаштування і обладнання кабінетів комп'ютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних комп'ютерах» ДСанПіН 5.5.6.009-98 |
Розробити та прийняти нові нормативи облаштування кабінетів компʼютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних компʼютерах |
||
14. |
Стаття 77 Закону України «Про освіту» регламентує здійснення медичного обслуговування в системі освіти закладами охорони здоров’я, що не передбачає медична реформа. Тим часом медичні працівники, посади яких передбачені штатними розкладами закладів загальної середньої та дошкільної освіти, перебувають поза законом. |
Врегулювати питання на рівні профільних міністерств. |
||
15. |
Затримка передачі освітніх закладів на баланс ОТГ (районні ради затримують передачу закладів освіти в управління ОТГ) |
Передбачити в законодавстві відповідальність районних рад за бюрократичне гальмування процесу передачі закладів освіти та їх майна до ОТГ |
||
16. |
Наявність технічних збоїв у функціонуванні електронних систем у галузі освіти |
Удосконалення державних інформаційних систем (ІСУО, ДІСО, ЄДЕБО тощо) з метою безперебійної роботи, коректного створення звітів, вільного доступу з урахуванням особливостей організації навчального процесу в навчальних закладах різних типів та періодичним перенавантаженням їх у зв’язку із зростанням кількості користувачів тощо Розробка державних програм фінансування покращення стану безпеки шкільних маршрутів. |
||
17. |
Ускладнений та недієвий механізм проведення процедур закупівель | Внести зміни до бюджетного законодавства у частині переведення процедур закупівель для забезпечення закладів освіти в поле протокольно-моніторингових переговорів, передбачити надання переваги місцевим виробникам | ||
18. |
Відсутність Законів України «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту» та ряду підзаконних актів не дають у повній мірі реалізувати вимоги Закону «Про освіту» | Пришвидшити їх підготовку та прийняття, зокрема виписати чітке розмежування поняття автономії закладу та її видів | ||
19. |
Неможливість змінити цільове призначення майна закладів освіти, що вивільняється під час оптимізації мережі, для інших потреб громади | Внести зміни до статті 80 Закону України «Про освіту» від 20.12.2018 № 26610-VIII у частині використання не за освітнім призначенням об’єктів та майна комунальних закладів освіти, які були реорганізовані під час оптимізації мережі та не використовуватимуться для освітніх цілей | ||
20. |
Відсутні нормативи щодо наповнюваності закладу загальної середньої освіти на різних рівнях освіти, крім того, гранична наповнюваність класів до 30 осіб не дозволяє виконати вимоги НУШ | Встановити мінімальні нормативи щодо наповнюваності закладу загальної середньої освіти дітьми. Початкова школа (заклад І ст.) – 10 учнів, гімназія (заклад ІІ ст.) – 40-60 учнів, ліцей (заклад ІІІ ст.) – 150 учнів. Переглянути граничну наповнюваність для класів (для початкових – не більше 20 дітей). | ||
21 |
Неузгодженість Державних санітарних правил і норм для закладів загальної середньої освіти та НУШ | Узгодити у частині відповідності вимогам НУШ | ||
Кадрові питання |
||||
22. |
Недостатнє кадрове забезпечення, у тому числі відсутність управлінських кадрів, наявність вакансій із окремих посад, зокрема працівників інклюзивно-ресурсних центрів |
Формувати державне замовлення на підготовку педагогічних кадрів відповідно до регіональних потреб. Повернути у законодавчо-нормативні акти обовʼязкове 3-річне відпрацювання у закладах освіти випускників-бюджетників педагогічних закладів вищої освіти. Ввести до типових штатних розписів навчальних закладів додатково ставки фахівців, які забезпечать якісну інклюзивну освіту (дефектолог, логопед, практичний психолог, медичний працівник). Розробити державну програму із забезпечення працівників освіти житлом.
|
||
23. |
Визначена нормативами кількість окремих категорій працівників закладу освіти не враховує збільшення контингенту учнів і, як наслідок, не може забезпечити якісне обслуговування дітей. Так, згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1205 «Про затвердження Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів» вводиться максимум 1 посада практичного психолога та соціального педагога (у школах міста навчається 1500-2000 осіб) та 2 посади кухаря, якщо харчується понад 200 учнів (у школах міста харчується 400-800 учнів). |
Внести зміни до зазначеного наказу: ввести додатково по 0,5 ставки практичного психолога та соціального педагога на кожні 300 учнів та 0,5 ставки посади кухаря за кожні 50 учнів понад встановлені норми, а також передбачити додаткове введення підсобних працівників.
|
||
24. |
Відсутність у Типових штатних нормативах закладів загальної середньої освіти посад головного бухгалтера, бухгалтера, фахівця з публічних закупівель. Враховуючи, що заклади самостійно здійснюватимуть кадрову політику, необхідне збільшення кількості штатних одиниць діловода або введення посади інспектора з кадрів. |
Внести зміни до Типових штатних нормативах закладів загальної середньої освіти |
||
25. |
Відсутні штатні нормативи для нових типів закладів із інтернатними відділеннями, положення про інтернатні відділення, порядок оплати або звільнення батьків від оплати за перебування дітей у них |
Розробити та затвердити відповідні нормативно-правові акти |
||
28. |
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти
Міністерство освіти і науки України
Роз’яснення Міністерства освіти і науки України щодо актуальних у галузі питань
Децентралізаційні процеси в освіті в запитаннях і відповідях
Офіційний звіт про проведення ЗНО 2016
Український центр оцінювання якості освіти
Обласні інститути післядипломної освіти
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Львівський інститут післядипломної педагогічної освіти
Хмельницький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського
Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського
Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти
Комунальний вищий навчальний заклад «Вінницька академія неперервної освіти»
Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти
Комунальний вищий навчальний заклад Київської обласної ради «Академія неперервної освіти»
Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області
Київський університет імені Бориса Грінченка. Інститут післядипломної педагогічної освіти
Івано-Франківський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти
Комунальний вищий навчальний заклад «Харківська академія неперервної освіти»
Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
КОНТАКТИ
Куценко Тетяна Миколаївна
аналітик
Аналітичного центру Асоціації міст України
Електронна адреса:
Тел. (44) 486-30-82
вул. Січових Стрільців, 73, 12 поверх, м. Київ, 04053
- Е-дайджест "Освіта", червень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", липень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", серпень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", вересень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", жовтень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", листопад 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", грудень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", січень 2017 року
- Е-дайджест "Освіта", лютий 2017 року
- Е-дайджест "Освіта", березень 2017 року
- Е-дайджест "Освіта", квітень 2017 року