28 / Липень, 2023

20-26 липня 2023 року делегація Асоціації міст України відвідала польські муніципалітети-партнери з навчальним візитом.

Візит був організований Асоціацією міст України (АМУ), Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) та Асоціації міст Польщі (ZMP) у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми "U-LEAD з Європою".

До складу делегації Асоціації міст України ввійшли:

Тетяна Єрмолаєва, Козятинський міський голова; Ірина Репало, начальник управління земельних та майнових ресурсів; Людмила Кудимець, начальник відділу зовнішніх зв’язків та промоцій Козятинської міської ради, та Володимир Добржанський, директор КП «Чисте місто» (Вінницька область);

Ірина Хоружа, секретар Немішаївської селищної ради, та Сергій Полішко, заступник Немішаївського селищного голови (Київська область),

Алла Кримінська, головний спеціаліст відділу житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою, та Марина Шевченко, інженер виробничо-технічного відділу комунального підприємства «Бородянкатеплопостачання» Бородянської селищної ради (Київська область);

Тетяна Палійчук, аналітик Аналітичного центру Асоціації міст України.

Метою візиту став обмін досвідом між українськими та польськими муніципалітетами щодо відновлення та зруйнованої критичної інфраструктури, зокрема, об’єктів водопостачання та водовідведення, теплопостачання, впровадження заходів з енергоефективності та використання відновлювальної енергії, а також розвитку інфраструктури збору та переробки сміття.

Представники українських громад під час візиту працювали переважно в муніципалітетах-партнерах.

Спільною для всіх стала участь в офіційній зустрічі з польськими колегами, яка відбулась у Мінську Мазовецькому 24 липня 2023 року, серед яких були:

Анджей  Поравський, виконавчий директор Асоціації польських міст,

Роберт Смуга, перший заступник мера м. Мінськ Мазовецький,

Кшиштоф Хачінскі, мер м. Радзимін.

Польські колеги поділились знаннями і досвідом підготовки й отримання європейського фінансування та реалізації проєктів, представники України – презентували свої громади та накреслили пріоритетні проєкти розбудови і розвитку та поділились набутим досвідом кризового менеджменту в умовах війни. Також під час зустрічі було розглянуто питання сталого розвитку, зокрема: зміна клімату, втрата біорізноманіття та забруднення навколишнього середовища в контексті війни та відбудови України.

Навчальний візит став складовою двосторонніх перемовин, які відбулися напередодні між представниками муніципалітетів: Козятин-Серадз, Бородянка-Мінськ Мазовецький, Немішаєве – Радзімін.

Козятин-Серадз

У переліку першочергових проєктів Козятинської міської громади визначено, зокрема:  енергоефективність (сонячні батареї для лікарні), водопостачання і водовідведення, шкільні автобуси та комунальна техніка, публічний простір для людей, залучення інвестицій.

Тетяна Єрмолаєва, Ірина Репало, Людмила Кудимець та Володимир Добржанський побували на підприємствах Tubądzin Ceramics та Schnee, ознайомились з особливостями функціонування Серадзької підзони Лодзінської спеціальної економічної зони та міської економічної зони в Górka Kłocka. Відвідали центр для матерів з дітьми з України, що втекли від війни, спортивно-оздоровчі заклади, ознайомилися з досвідом організації заходів у рамках Sieradz Open Hair Festival.

Тетяна Єрмолаєва та Павел Осєвала, міський голова м. Серадз, підписали протокол про наміри щодо налагодження партнерської співпраці між містами за такими напрямками:

- обмін кращими практиками у сфері місцевого самоврядування, з особливим наголосом на освіту, громадський транспорт, соціальну допомогу, співпрацю з неурядовими організаціями та захист навколишнього середовища;

- культура, туризм і спорт, у тому числі клуби, спортивні товариства, культурні центри;

- використання коштів Європейського Союзу та коштів інших програм, спрямованих на спільний соціально-економічний, освітній, культурний, спортивний розвиток та реалізацію міжнародних проектів;

- економіка, підтримка підприємництва, особливо встановлення контактів між суб'єктами господарювання, установами бізнес-середовища та організаціями, що об'єднують виробників, постачальників послуг і торговців.

Тетяна Єрмолаєва наголосила на важливості підписання цього документу, адже близько 9 місяців велись перемовини, онлайн зустрічі, консультації. «Зараз, як ніколи, розумієш всю силу вислову «в єдності сила»! Дякуємо жителям міста та муніципалітету, меру м.Серадз Павелу Осєвалі за підтримку, увагу, навчання, знання та досвід. Дякуємо, що ділитесь з нами напрацюваннями, щоб ми мали ефективні та якісні рішення!», - зазначила голова Козятинської громади.

 

Бородянка - Мінськ Мазовецький

  

Бородянку та Мінськ Мазовецький поєднує давня дружба і співпраця, адже міста є побратимами від 2008 року.  Бородянка за 38 діб російської окупації 2022 року зазнала справжнього геноциду: окупанти закатували і вбили сотні людей, бомбовими і ракетними ударами зруйнували та пошкодили 1534 будівлі житлової, соціально-адміністративної та виробничої інфраструктури, природний фонд. Бородянка стала символом незламності, громадою, де живуть надзвичайні люди, які продовжують працювати та відновлювати свою землю, в тому числі з допомогою партнерів.

Серед пріоритетних для громади проєктів: водопостачання та водовідведення з повною очисткою і знезаражуванням стічних вод до нормативних європейських показників; поводження з твердими побутовими відходами; зведення комплексу дитячо-юнацької спортивної школи.

Алла Кримінська, Ірина Шевченко та Тетяна Палійчук провели низку зустрічей з керівниками та фахівцями муніципальної влади Мінська Мазовецького. Вони мали змогу детально ознайомитись з роботою компанії SUW Kędzierak, зокрема, побували на водоочисній станції та спорудах, а також насосній станції. Дуже корисним став візит на сучасне теплоенергетичне підприємство Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, яке виробляє та забезпечує муніципальні потреби в подачі тепла (опалення) та гарячої води. Через постійну модернізацію системи опалення підприємство прагне зменшити власні витрати та зменшити викиди шкідливих речовин  у довкілля.

Алла Кримінська подякувала організаторам Проєкту за допомогу в налагодженні партнерських стосунків з муніципалітетом Мінськ Мазовецький, за навчальний візит. Вона зазначила: «Ми познайомились з прекрасними людьми, які приділяли нам максимум уваги і часу в ході відвідин об’єктів критичної інфраструктури, станцій очищення стоків та фільтрації питної води, муніципального музею, бібліотеки та ін. Ми зустрілися з мешканцями Бородянки, які знайшли прихисток в місті Мінськ Мазовецький. Тому хочу вкотре щиро подякувати всьому польському народу за всіляку підтримку і віру в нашу спільну Перемогу!»

 

Немішаєве – Радзімін

  

Серед пріоритетних проєктів Немішаєвської селищної громади визначено: будівництво та облаштування інфраструктурних об’єктів: клінічної лікарні, центру культури та відпочинку, спортивного комплексу, центру надання адміністративних послуг, а також відновлення якісних комунальних послуг у сфері водопостачання та водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Ірина Хоружа та Сергій Полішко обговорили з керівниками і фахівцями муніципалітету Радзимін можливості спільної роботи над цими проєктами, відвідали комунальне підприємство з надання комунальних послуг та управління відходами, ознайомились з розвитком мережі водопостачання та каналізації. Представники Немішаєвської громади мали змогу вивчити роботи інфраструктурних об’єктів в галузях  охорони здоров’я, культури, спорту і туризму.

Ірина Хоружа, підбиваючи підсумки візиту, сказала: «Ми мали змогу вкотре переконатися в щирості міста-побратима Радзиміна, щирості всіх - мера і його команди, керівників і фахівців об’єктів, де ми побували і вели перемовини. Ми відвідали багато інфраструктурних об'єктів, познайомились з багатьма напрямками роботи гміни Радзимін, що є дуже корисним досвідом для переймання до реалізації в Немішаєвській громаді. Отримали на прикладі досвіду Радзиміна інформацію по підготовці документації щодо залучення фінансування з ЄС по відновленню медичної сфери у м. Немішаєве та багато іншої корисної інформації. Щиро вдячні організаторам Проєкту та гміні Радзимін за такий цікавий та корисний візит!»

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)