19 / Квітень, 2023

18 квітня 2023 року відбулася двостороння онлайн-зустріч між представниками Бородянської селищної територіальної громади (Київська область) та муніципалітету Мінськ Мазовецький (Польща), які є муніціпалітетами-побратимами від 2008 року. Під час онлайн-зустрічі учасники домовилися розпочати двосторонню співпрацю над спільним проєктом для відновлення Бородянки.

Захід організовано Асоціацією міст України та Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) у рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

До зустрічі долучилися представники Ради європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR), Асоціації міст України (АМУ), Асоціації міст Польщі (ZMP).

Георгій Єрко, в.о. Бородянського селищного голови, презентував Бородянську селищну територіальну громаду. Він зазначив, що Бородянка зазнала великих руйнувань, за 38 діб російської окупації селище міського типу зазнало справжнього геноциду: окупанти закатували і вбили сотні людей, бомбовими і ракетними ударами зруйнували та пошкодили 1534 будівлі житлової, соціально-адміністративної та виробничої інфраструктури, природний фонд. Бородянка стала символом незламності, громадою, де живуть надзвичайні люди, які продовжують працювати та відновлювати свою землю, в тому числі з допомогою партнерів.

Георгій Єрко зазначив, що в лютому делегація Бородянки відвідала Мінськ Мазовецький, і серед пріоритетних для громади назвав: проєкт водопостачання та водовідведення з повною очисткою і знезаражуванням стічних вод до нормативних європейських показників; поводження з твердими побутовими відходами; зведення комплексу дитячо-юнацької спортивної школи.

Селищний голова щиро подякував всім партнерам за участь у відбудові Бородянки, зокрема, польському народу і уряду Польщі за відкриття 1 червня 2022 року модульного містечка, де донині проживає понад 300 мешканців громади.

Марцін Якубовський, бургомістр Мінська Мазовецького, насамперед висловив солідарність з українським народом у протистоянні російській агресії. Він зазначив, що з перших днів війни польські державні і місцеві органи влади долучились до підтримки України, але насамперед активність проявили звичайні люди: забезпечення житлом, одягом, продуктами, надання психологічної підтримки біженцям, а також організація і відправка численних вантажів із гуманітарною допомогою.

Бургомістр презентував Мінськ Мазовецький - давнє місто з Магдебурзьким правом від 1421 року, де у гармонічному поєднанні історії і культури розвиваються кращі європейські демократичні ініціативи і практики. Крім Бородянки, має міста-побратими у Чехії, Литві, Франції та США. Муніципалітет із близько 42 тисячами мешканців міститься поблизу Варшави, на перетині головних транспортних магістралей. Міський електротранспорт, який є безкоштовним для мешканців – частина сталого розвитку громади, як і створення культурного-мистецьких та спортивних просторів. До участі у житті громади через відповідні об’єднання залучають різні верстви населення. В Мінську Мазовецькому, де працює багато різногалузевих комунальних підприємств, активно діє міська архітектурна комісія, завдання якої планувати території і розвивати місто з огляду сучасної урбаністики. Цим досвідом архітектурних концепцій розбудови і відбудови ми радо ділитимемося з українцями, наголосив М.Якубовський.

Наталія Лазаренко, менеджерка з міжнародної діяльності Асоціації міст України, модераторка заходу, наголосила, що кінцева мета співпраці полягає у підготовці спільного проєкту громад з розвитку Бородянської селищної територіальної громади – проєктної заявки, яка може буде подана на міжнародні конкурси для залучення фінансування. Мета проєкту – налагодити якісне довготривале міжнародне співробітництво, що базуватиметься на двосторонньому досвіді та партнерській взаємодії.

Сторони домовилися обмінюватися інформацією задля ефективної співпраці між муніципалітетами, організувати навчальний візит до Польщі, розробити спільні проєкти, які можуть бути реалізовані у рамках майбутньої співпраці.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)