02 / Квітень, 2024

22 березня 2024 року більше 60 представників органів місцевого самоврядування взяли участь у засіданні фахової мережі з питань публічних (комунальних) послуг та відповідної інфраструктури.
 

Мета засідання: проаналізувати проблемні питання, які виникають при здійснення власних та делегованих повноважень органами місцевого самоврядування у сфері житлово-комунального господарства та сформувати шляхи їх вирішення.
 
Перший блок засідання був присвячений питанням реалізації Закону України «Про управління відходами» та розробки проєкту Закону «Про упаковку та відходи упаковки».

Діана Новікова, начальниця відділу поводження з побутовими відходами та комунальним обслуговуванням Департаменту комунальних послуг Мінінфраструктури, ознайомила учасників заходу з оновленою нормативно-правовою базою, що регулює сферу управління побутовими відходами, детально розглянувши окремі нововведення. Окремо зупинилася на новому порядку проведення конкурсу на визначення надавача послуг зі збирання та перевезення  побутових відходів. Д.Новікова акцентувала увагу на нормах законопроєкту «Про упаковку та відходи упаковки» в розрізі повноважень, прав та обов’язків органів місцевого самоврядування. На запитання Сергія Отрешка, директора департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради, уточнила критерії визначення переможця конкурсу визначення надавача послуг зі збирання та перевезення  побутових відходів.
 
Ольга Шаумян, начальниця відділу з правових питань Департаменту житлово-комунального господарства Кременчуцької міської ради, розповіла про порядок укладення договорів на окремі складові послуги з управління побутовими відходами. Окрім того, уточнила механізм надання послуги з управління відходами від зелених насаджень та ознайомила присутніх з тими проблемними питаннями, які виникли у громаді під час застосування норм Закону України «Про управління відходами». В обговоренні проблемних питань також взяв участь Андрій Гуменюк, начальник управління житлового господарства Житомирської міської ради.
 
Олег Гарник, експерт Асоціаціі міст України з публічних (комунальних) послуг та відповідної інфраструктури, ознайомив присутніх з проблемними питаннями щодо ситуації з розробкою Національного, регіональних та місцевих планів управління відходами, а також врегулювання проблеми поводження з осадом стічних вод.
 
Другий блок засідання був про проблемні питання проходження підприємствами теплопостачання опалювального сезону 2023/2024 року, підготовки до наступного опалювального сезону.
 
Наталія Кравченко, заступниця директора Департаменту – начальниця відділу тарифної політики та моніторингу Департаменту комунальних послуг Мінінфраструктури, проінформувала учасників заходу про проблемні питання проходження підприємствами теплопостачання опалювального сезону 2023/2024 року, підготовки до наступного опалювального сезону, компенсації різниці в тарифах надавачам послуг за рахунок коштів державного бюджету. Окрім того, вона озвучила ті зміни до нормативно-правових актів, які напрацьовані фахівцями Мінінфраструктури для врегулювання озвучених вище проблемних питань. Зокрема, це внесення змін до урядової постанови №812, що регулює постачання природного газу підприємствам теплопостачання за режимом ПСО. Закінчуючи виступ, Н.Кравченко відповіла на запитання учасників заходу, які були поставлені в чаті.
 
Третій блок засідання стосувався компенсації різниці в тарифах надавачам послуг за рахунок коштів державного бюджету.
 
Олександра Шевчук, заступниця Кам’янець-Подільського міського голови, розказала про проблеми підприємства теплопостачання громади. Одним з основних проблем, які вона озвучила – це комплексне врегулювання проблеми заборгованості з різниці в тарифах. Ще однією проблемою, яка потребує термінового вирішення, є погашення кредитів, отриманих під місцеві гарантії підприємствами водопостачання та водовідведення – учасниками проєктів «Розвиток міської інфраструктури». У зв’язку зі значним зростанням відсоткової ставки за користування кредитними коштами, а також значним зростанням курсу долара США, підприємства – учасники Проєкту не можуть своєчасно забезпечити сплату коштів з обслуговування боргу. З урахуванням зменшення джерел надходжень до місцевих бюджетів, органи місцевого самоврядування також не можуть забезпечити комунальні підприємства необхідною фінансовою підтримкою.
 
Четвертий блок був присвячений тарифній політиці у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.
 
Олександр Шкінь, директор Асоціації «Укрводоканалекологія», ознайомив учасників заходу з фінансово-економічним станом підприємств галузі водопостачання та водовідведення та тими проблемами, з якими вони стикаються в повсякденній діяльності. Окремий акцент був зроблений на необхідності приведення тарифів підприємств водопостачання та водовідведення  до економічно обґрунтованих.
 
Олег Гарник акцентував увагу учасників заходу на двох ключових проблемах, озвучених попереднім доповідачем, а саме: неможливість фінансової підтримки з місцевих бюджетів надавачам комунальних послуг на операційні витрати, а також щодо проблем використання підприємствами – надавачами послуг отриманої гуманітарної допомоги.
 
Ситуацію з погашенням заборгованості з різниці в тарифах та шляхів її вирішення додаткового обговорили:

Олег Гарник, експерт Асоціації міст України з публічних (комунальних) послуг та відповідної інфраструктури,
Ольга Андрушко, заступниця Камʼянка-Бузького міського голови,
Олександр Шкінь, директор Асоціації «Укрводоканалекологія».

Необхідність внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 червня 2021 року №590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» з метою врегулювання неможливості використання коштів місцевих бюджетів для забезпечення ремонтів мостів, шляхопроводів, вулиць та доріг комунальної власності в населених пунктах підтримали:
Світлана Сереженко, начальниця управління житлової політики та природних монополій департаменту розвитку інфраструктури міста Криворізької міської ради,
Андрій Завгородній, начальник управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради 
та інші учасники заходу.
 
Засідання фахової мережі організовано Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)