13 / Жовтень, 2022
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан у прямому ефірі телеканалу «Еспресо» розповів про комплексні рішення для муніципалітетів та населення щодо підготовки до опалювального сезону.
Перш за все він зазначив про важкий стан справ на об’єктах критичної інфраструктури, які 10-11 жовтня атакувала росія, та відмітив якісну роботу комунальних служб у громадах, які оперативно ліквідували наслідків обстрілів та зробили все можливе для якнайшвидшого відновлення постачання базових комунальних послуг населенню. «Найбільші ризики проведення опалювального сезону постали перед великими населеними пунктами, адже для них потрібно облаштовувати серйозні мобільні котельні та пункти обігріву. Для невеликих громад ситуація простіша, адже вони в більшості вже або перейшли на індивідуальне опалення, або ж знаходяться в місцевостях, де є можливість забезпечити альтернативне опалення: деревиною, палетами тощо», - розповів О.Слобожан та наголосив, що спільним ризиком як для малих, так і для великих громад залишаються майбутні можливі руйнування інфраструктури російським агресором, тому в першу чергу необхідне закриття неба сучасними засобами ППО, про що ми й просимо наших міжнародних партнерів.
Виконавчий директор АМУ розповів як мешканці громад можуть самі підготуватися до зими: обстежити оселю, знайти місця тепловтрат та усунути їх, перевірити потужність мережі в будинку та виявити можливість встановлення індивідуальних засобів опалення та теплогенераторів. Також потрібно знати, де в громаді буде знаходитися пункт обігріву та пункт приготування гарячої їжі. Крім самостійної підготовки громадян, проводиться системна робота, особливо у великих громадах. На кожен великий населений пункт має передбачатися велика котельня, де є генератори для забезпечення критичної інфраструктури. Асоціація міст України спільно з ДСНС 22 серпня провела нараду, де був створений алгоритм дій для кожного муніципалітету. Зважаючи на цей алгоритм, громади мали передбачити пункти обігріву і резервні лінії для подачі тепла та електрики. Також Асоціація міст України наголошувала на перевагах запровадження онлайн навчання в школах. Адже, по-перше, це безпека дітей та економія енергоресурсів. По-друге, заклад освіти в цей час може бути використаний як пункт обігріву для населення.
«Зараз багато говорять про пікове навантаження та закликають населення до економії електрики. Вже прийнято рішення на рівні законодавства про економію газу і більшість муніципалітетів заявили, що вони будуть спроможні забезпечити таку економію. Однак перехід шкіл в онлайн режим суттєво зекономив би енергоресурси і Асоціація міст України говорила про це ще влітку», - наголосив О.Слобожан.
Олександр Слобожан розповів також про прийняті особливі рішення щодо нестандартної підготовку до опалювального сезону, зокрема, у Донецькій та Луганській областях. В цих областях було запроваджено евакуацію населення на території, контрольовані Україною, і там розгорнуті пункти обігріву, наприклад, в Покровську. У частині Запорізької та Херсонської областей через військові дії неможливо забезпечити евакуацію людей. Навіть доставка відповідних матеріалів та обладнання для забезпечення теплом людей, чиї домівки зруйновані, неможлива, адже окупанти цьому перешкоджають. Однак з допомогою коштів міжнародних фінансових організацій вдається доставляти обладнання, яке безкоштовно передається громадам, у прифронтові райони. «Велика кількість внутрішнього переміщених осіб розташовується на заході України та в прифронтових регіонах. Зокрема, в Дніпрі та Дніпропетровській області. Відповідно допомога цим людям має бути врахована в показниках державного бюджету на 2023 рік. Уряд подав проєкт закону про Державний бюджет України в Парламент, він був прийнятий в першому читанні. Наразі профільний комітет має внести відповідні правки і ми сподіваємося, що Парламент їх врахує» - розповів О.Слобожан.

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)