06 / Липень, 2018
Вчора, 5 липня, відбувся круглий стіл на тему: «Фінансування проектів у галузі питного водопостачання. Виконання загальнодержавної цільової програми «Питна вода». Учасники – 8 народних депутатів, представники Мінрегіону, Мінфіну, обласних державних адміністрацій, підприємств водопостачання та водовідведення, та їх профільних асоціацій. АМУ представляли більше 50 міських голів, заступників міських голів.
Засідання проходило під головуванням голови підкомітету  з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, керівника Міжфракційного депутатського об’єднання «Питна вода» Андрія Реки.
Учасники круглого столу обговорили комплекс проблем, пов’язаний з забезпеченням питного водопостачання належної якості, у тому числі за рахунок реалізації заходів, передбачених Загальнодержавною цільової програмою «Питна вода України» на 2011 – 2020 роки.
«Підготувати для споживача воду з поверхневих джерел (а це 80% питної води) стає все складніше. Шукати причини далеко не потрібно. Це стан очисних споруд, збудованих 40-60 років назад, застарілі технології очистки та знезараження, наприклад, використання рідкого хлору та інших морально застарілих реагентів. Сьогодні вони не здатні очистити воду, в якій є залишки всього спектру сучасних досягнень світової хімічної промисловості», – зазначив голова МДО «Питна вода», голова підкомітету Верховної Ради України з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Андрій Река.
В Україні склалася ситуація, що практично всі поверхневі води, а в окремих регіонах – і частина підземних, за рівнем забруднення не відповідають вимогам санітарного законодавства до джерел водопостачання. Водночас наявні очисні споруди, технології очистки та способи знезараження не спроможні очистити питну воду до рівня показників безпеки. При цьому упродовж 2015-2017 років кошти на фінансування програми «Питна вода» з державного бюджету не виділялися. У бюджеті-2018 закладені кошти в сумі 200 млн гривень на її реалізацію, однак наразі остаточно не визначена процедура відбору інвестиційних проектів у регіонах, які можуть претендувати на державне фінансування. Тож існує загроза, що кошти зрештою не будуть виділені, а якість питної води надалі погіршуватиметься.
Метою Загальнодержавної цільової програми «Питна вода» є забезпечення  гарантованих  Конституцією України прав громадян на достатній життєвий  рівень та   екологічну   безпеку   шляхом  забезпечення  питною  водою  в необхідних обсягах та відповідно до встановлених нормативів. 
Заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Едуард Кругляк зауважив, що  цьогоріч Мінрегіон отримав пропозицій від областей щодо фінансування інвестпроектів у галузі водопостачання на загальну суму 1,163 млрд гривень, при цьому Держаним бюджетом України  на реалізацію Програми передбачено фінансування в обсязі лише 200 млн. «Одна з умов, на яку комісія з відбору проектів буде звертати увагу, – обов’язкова їхня реалізація у 2018 році, адже перехідних коштів не буде», – зазначив він. При цьому заступник міністра акцентував увагу на тому, що механізм виділення коштів на реалізацію заходів Програми передбачає обов’язкове співфінансування з місцевого бюджету у розмірі не менше 10 % від вартості проекту.
Мінфін запропонував орієнтуватися також на інші програми бюджетного та позабюджетного фінансування галузі. Зокрема, мова йде про Фонд регіонального розвитку, субвенції на соціально-економічний розвиток, позики ЄБРР у межах проекту «Міська інфраструктура» тощо.
  
Президент Асоціації «Укрводоканалекологія», Голова правління-генеральний директор ПрАТ «АК «Київводоканал» Дмитро Новицький акцентував увагу на основних проблемах діяльності підприємств водопровідно-каналізаційного господарства та забезпеченні належної якості питної води. Частина його виступу була присвячена необхідності впровадження системи сучасного, стимулюючого тарифоутворення, яке дасть можливість забезпечити ефективну роботу галузі.
Аналітик АМУ Олег Гарник у своєму виступі звернув увагу на можливості місцевих бюджетів реалізувати проекти покращення питного водопостачання, практику залучення зовнішніх коштів органами місцевого самоврядування, основні фінансові та нефінансові інструменти, за допомогою яких потрібно вирішувати наявні проблеми галузі.
Представники органів місцевого самоврядування наголосили на тому, що спроможність місцевих бюджетів дофінансування або співфінансування подібних проектів залежатиме від надходжень до місцевих бюджетів, у тому числі надходжень від ПДФО.
«Повинен бути баланс між повноваженнями, які нам віддає держава, у тому числі у рамках децентралізації, і фінансовими можливостями наших бюджетів. Так додаткові надходження до місцевого бюджету у 2018 році складуть 14 млн грн, а видатки на забезпечення додатково переданих повноважень становлять у цьому році 54 млн грн», – підкреслила Чугуївський міський голова Галина Мінаєва.
Також міські голови запропонували чіткіше визначити критерії для розподілу коштів на проекти з питного водопостачання та очищення стічних вод, пріоритетно надавати фінансування невеликим громадам, які самостійно неспроможні їх реалізувати.
На цьому наголосив Чортківський міський голова Володимир Шматько, який наочно продемонстрував ті труднощі, з якими стикаються малі міста. Так у місті Чорткові частина водопровідно-каналізаційної мережі побудована ще у 1995 році, і до цього часу не  реконструювалася у повному об’ємі. Місто підготувавало проект на будівництво «Станції доочистки води в Чорткові» вартістю 4,9 млн грн, і буде активно відстоювати його під час конкурсу з відбору проектів.
Баранівський міський голова Анатолій Душко запропонував внести зміни в систему оподаткування підприємств житлово-комунального господарства, завдяки чому значна  частина коштів буде ефективніше використовуватися на місцях.
Теплодарський міський голова Михайло Жовнір звернув увагу на проблеми пов'язані з очищенням стічних вод.
На необхідності спрощення отримання дозвільної документації на початок будівництва та реконструкції об’єктів водопостачання, а також на необхідності дієвого контролю за бурінням артезіанських свердовин наголосив у своєму виступі Пирятинський міський голова Олексій Рябоконь.
Корсунь-Шевченківський міський голова Олександр Гайдай  зазначив, що необхідно на державному рівні вирішувати проблеми тих населених пунктів, які розташовані на кінцевих точках річок. Завдяки активній експлуатації річки Рось, її глибина зменшилася у кілька разів, окрім того вона є досить забрудненою. А глибина гранітного щита, на якому розташоване місто, досягає 45 кілометрів. Таким чином проблема якісного питного водопостачання для міста є дуже актуальною.
Дмитро Жадаєв, радник МДО "Питна вода" виступив із презентацією на тему: "Забезпечення малих населених пунктів питною водою" (завантажити).
 
Учасники круглого столу «Фінансування проектів у галузі питного водопостачання. Виконання загальнодержавної цільової програми «Питна вода» прийняли резолюцію-звернення, в якій закликали уряд встановити пріоритетом на 2019 рік забезпечення українців якісною питною водою та відновити належне фінансування державної програми «Питна вода України» на 2011-2020 роки. Також у резолюції рекомендовано Мінрегіону прискорити прийняння підзаконних нормативно-правових актів, необхідних для початку роботи комісії з відбору інвестиційних проектів, та внести зміни до програми «Питна вода України» для її актуалізації і продовження терміну дії.

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)