22 / Лютий, 2022
Асоціація міст України за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», що реалізується відповідно до грантової угоди між Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ), працює над поглибленням співпраці громад. Співробітництво громад розбудовується в рамках проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та співпрацю». Метою ініціативи є розвиток спроможності громад шляхом підготовки аналітичних та методологічних матеріалів, сприяння діалогові та міжінституційній координації, налагодження міжмуніципального співробітництва задля впровадження спільних розвиткових проєктів.
Ініціатива із налагодження співробітництва у громадах, відібраних на конкурсних засадах, розпочалася у вересні 2021 року. Було проведено низку спільних заходів: установчі зустрічі з громадами-учасницями, консультативні наради з робочими групами, спільні засідання та консультації. Учасники кожної робочої групи обговорювали перспективні напрямки та узгоджували предмет співробітництва, напрацювали спільні концепції впровадження проєкту. І як результат – вже сім з них підписали Договори про співробітництво територіальних громад задля реалізації спільних проєктів, що мають бути укладені між усіма учасниками партнерства.
 
5 лютого відбулося підписання першого Договору про співробітництво. Сім територіальних громад Прикарпаття – Долинська, Калуська, Рожнятівська, Болехівська, Брошнів-Осадська, Витвицька та Перегінська уклали Договір про співробітництво. Він передбачає реалізацію спільних проєктів з метою підтримки малого та середнього бізнесу. У планах – створення центрів підтримки підприємництва (ЦПП), які працюватимуть в онлайн-режимі. Завдяки таким ЦПП усі охочі отримають покрокову інструкцію зі створення бізнесу, обрання сфери діяльності та системи оподаткування, інформацію про наявну інфраструктуру, місцеві та державні програми підтримки щодо налагодження співробітництва та створення кластерів.
 
11 лютого підписано Договір про співробітництво територіальних громад Сумської області: Роменської міської, Липоводолинської селищної та сільських Хмелівської, Андріяшівської і Коровинської. В рамках Договору планується реалізація спільного проєкту «Запровадження сучасної системи управління твердими побутовими відходами через формування сучасної інфраструктури поводження із ТПВ». Учасники робочої групи врахували специфікацію та кількість контейнерів, спеціалізованої техніки, їх місцезнаходження в населених пунктах громад, а також факт запровадження єдиного підходу до збору сміття та його сортування. Важливим аспектом проєкту є впровадження змін у свідомості жителів усіх територіальних громад-учасниць та надання їм нових знань щодо сучасних підходів до управління відходами.
 
14 лютого Договір підписали Апостолівска міська, Вакулівска та Девладівська сільські територіальні громади Дніпропетровської області. Представники громад продовжують активну роботу із розробки амбітного проєкту зі створення багатофункціонального підприємства – молочної ферми демонстраційного типу з навчальним хабом. Метою співробітництва є надання комплексної консультативної підтримки мікро-, малим та середнім господарствам. Серед переваг від реалізації цього проєкту слід виділити: створення нових робочих місць, навчання молодих спеціалістів, розвиток крафтового виробництва та підтримку місцевого сільськогосподарського бізнесу, залучення додаткових інвестицій, збільшення бюджетних надходжень, забезпечення якісною молочною та м’ясною продукцією місцевих освітніх закладів, лікарень, розвиток еко-туризму тощо. Робоча група прийняла рішення розмістити майбутню ферму на території Вакулівської сільської територіальної громади та зареєструвати торгову марку «Фазенда «Вакулівська Балка». На базі новоствореного підприємства планується запровадити навчальний хаб, де всі охочі зможуть покращити свої знання та практичні навички щодо сучасних методів молочного скотарства. Громади планують проведення тут навчання майбутніх фермерів та виробників крафтової продукції, що дасть їм змогу ознайомитися із інноваційними світовими сільськогосподарськими практиками.
 
14 лютого підписано Договір про співробітництво Білопільської та Ворожбянської міських, Миколаївської селищної та Річківської сільської громад Сумської області. В рамках Договору передбачено реалізацію спільного проєкту «Ревіталізація річки Вир на території Білопільської, Ворожбянської, Миколаївської та Річківської територіальних громад (в тому числі виготовлення проектно-кошторисної документації)». Результатом впровадження проєкту має стати зменшення негативного впливу та покращення стану довкілля, що передбачає зокрема: відновлення водних об’єктів в басейні річки Вир; відновлення гідрологічного режиму річки з урахуванням адаптації до зміни клімату; відновлення та збереження водних ресурсів для нинішніх і майбутніх поколінь. Крім цього його впровадження дасть поштовх для покращення якості і доступності туристичних послуг та підвищення якості відпочинку на території громад.
 
16 лютого підписано Договір про співробітництво між Верхньодніпровською, Верхівцевською міськими та Криничанською селищною територіальними громадами Дніпропетровської області. Напрямком співробітництва громад є налагодження регіонального виробництва паливних матеріалів (пелети, брикети тощо) для твердопаливних котлів у приватному та бюджетному секторі громад. Громади відмітили ряд переваг впровадження альтернативного опалення, зокрема: перехід на альтернативні види палива дає змогу зменшити бюджетні витрати на забезпечення теплопостачання; з’явиться можливість покращити якісні показники комунальних послуг, оскільки котельні вже не залежать від стабільності поставок природного газу, на споживання якого встановлюються ліміти; при використанні альтернативних видів палива, зокрема пелет та брикетів з природної сировини, суттєво зменшуються обсяги викидів парникових газів в атмосферу. З урахуванням наявної матеріально-технічної бази та транспортної логістики, учасники заходу вирішили розмістити виробництво пелет на території Верхньодніпровської міської територіальної громади.
18 лютого підписано Договір про співробітництво Чернігівської міської, Новобілоуської та Іванівської сільських територіальних громад. В межах Договору планується реалізація спільного проєкту у формі веломаршруту між трьома суміжними громадами «По рівнинам Білоусу та Десни», метою якого є забезпечення сталого розвитку громад Чернігівського району. Планується створення велосипедного маршруту та інфраструктурного оснащення туристичних локацій і відпочинкових зон у громадах. Це сприятиме посиленню конкурентоспроможності у сфері надання вело-туристичних послуг. Крім цього, проєкт матиме довгостроковий якісний вплив на всю область, розкриє туристично-рекреаційний потенціалу регіону в басейні річок Десни та Білоусу навколо Чернігова.
 
18 лютого підписано Договір про співробітництво територіальних громад Київської області: Бориспільської міської, Гірської, Вороньківської, Золочівської та Пристоличної сільських територіальних громад. В рамках Договору планується реалізація спільного проєкту «Реконструкція лікувального корпусу в м. Бориспіль Київської області», з метою покращення якості надання послуг населенню зазначених громад у сфері охорони здоров’я. «П’ять громад об’єдналося заради будівництва нового лікувального корпусу. Сьогодні разом із головами Вороньківської, Гірської, Золочівської та Пристоличної територіальних громад підписали Договір про співробітництво. У 2023 році є реальний шанс дати старт будівництву. Я дякую всім головам сусідніх тергромад, які наважилися на цей довгий та тяжкий шлях. Упевнений, що разом нам вдасться втілити цей проєкт у життя. Медична сфера – один з моїх пріоритетів. Бо наш обов’язок – подбати про те, щоб населення отримувало якісні медичні послуги, а всі їхні потреби були задоволені», – наголосив на важливості цього проєкту для усіх громад-підписантів Договору Бориспільський міський голова Володимир Борисенко.
 
Співробітництво громад триває, найближчим часом очікується підписання ще трьох Договорів.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)