04 / Липень, 2023

19-23 червня 2023 року делегація трьох українських громад відвідала іспанські муніципалітети-партнери з навчальним візитом.

Візит організований Асоціацією міст України (АМУ), Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) у рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

До складу делегації Асоціації міст України ввійшли:

Сергій Рєзнік - Новомосковський міський голова, та Віталій Даков - керівник комунального підприємства "Новомосковський водоканал" (Дніпропетровська область),

Віталій Малецький - Кременчуцький міський голова, та Ольга Усанова – заступниця міського голови (Полтавська область),

Тетяна Обиденна - перший заступник Нікопольського міського голови з питань діяльності виконавчих органів (Дніпропетровська область),

Ольга Рубчак- перекладач Центру розвитку та впровадження проєктів Асоціації міст України.

Метою візиту став обмін досвідом між українськими та іспанськими муніципалітетами щодо відновлення зруйнованої житлової та комунальної інфраструктури, насамперед, об’єктів водопостачання та водовідведення, теплопостачання за інноваційними технологіями, впровадження заходів з енергоефективності та використання відновлювальної енергії.

  

Розпочався візит у м. Більбао з зустрічі представників українських органів місцевого самоврядування та Асоціації баскських муніципалітетів (EUDEL), яку представляли президент Горка Уртаран та генеральний секретар Мар Забала. Представники EUDEL розповіли про модель місцевого управляння та розвитку, представники АМУ презентували Новомосковську, Нікопольську та Кременчуцьку міські громади та поділилися досвідом реформи місцевого самоврядування, компетенціями та кращими практиками органів місцевого самоврядування в Україні, роботою в умовах війни.

Також упродовж 20-22 червня представники українських громад побували в іспанських муніципалітетах-партнерах, де безпосередньо обмінялись досвідом та більш детально обговорили роботу над спільними проєктами подальшої співпраці задля відновлення та розвитку українських територіальних громад.

Навчальний візит став продовженням двосторонніх перемовин, які відбулися напередодні між представниками муніципалітетів: Кременчук - Доностія-Сан-Себастьян, Нікополь -  Віторія-Гастейз, Новомосковськ - Більбао.

Кременчук - Доностія-Сан-Себастьян

  

Віталій Малецький - Кременчуцький міський голова, та Ольга Усанова – заступниця міського голови, зустрілись з Енеко Гойя - мером   міста Доностія – Сан-Себастьяна, ознайомились із роботою муніципалітету та провели перемовини з представниками щодо роботи над спільними проєктами для відновлення та розвитку Кременчуцької громади. Йшлося про три пріоритетні проєкти з водопостачання/водовідведення та децентралізацію теплопостачання - створення 3-х пілотних теплових хабів, які матимуть незалежні джерела теплової енергії.

Віталій Малецький за підсумками візиту зазначив: «Ми сподіваємося, що наші іспанські колеги зможуть здійснити технічну та експертну оцінку наших проєктів, надати свої зауваження, щоб ми могли якісно підготувати документи і надати їх для визначення щодо подальшого фінансування та впровадження».

Енеко Гойя, своєю чергою, підкреслив: «Ми підтримуємо Україну в її прагненні до свободи та демократії і готові співпрацювати з українським містом Кременчук.

У найближчих планах - робота над Меморандумом про співпрацю між Доностією-Сан-Себастьяном та Кременчуком, у тому числі й у сферах культури, спорту, розвитку двосторонніх відносин».

 

Нікополь -  Віторія-Гастейз

  

Тетяна Обиденна - перший заступник Нікопольського міського голови, та Ольга Рубчак обговорили проєкти подальшої співпраці з новобраним мером Мейдер Етсебаррія та іншими представниками муниціпалітету Віторія-Гастейз. Пані мер висловила українському народові «солідарність і підтримку Віторії-Гастейз - міста миру, відданого захисту прав і свобод, які також є нашими. Так ми хочемо це показати».

Представники української делегації відвідали муніципальний Громадський центр, де регулярно проводяться масові культурні, спортивні, соціально-освітні заходи тощо.

Для реалізації пріоритетного проєкту для Нікопольської громади - відновлення та реконструкції КП "Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", представники української делегації отримали змогу детально ознайомитись з роботою потужної муніципальної приватної компанії AMVISA, яка забезпечує роботу підприємств системи водопостачання (EDAR) та водовідведення (ETAP), побувавши на станції водоочищення та водопостачання.

Сторони обговорили можливості AMVISA та Служби розвитку співробітництва надати технічну допомогу для відновлення мереж водопостачання, каналізації та очищення стічних вод Нікопольської громади.

 

Новомосковськ - Більбао

Сергій Рєзнік - Новомосковський міський голова, та Віталій Даков - керівник комунального підприємства "Новомосковський водоканал", відвідали муніципалітет Більбао та зустрілись з  мером міста - Хуаном Марія Абурто. Українська делегація детально ознайомилась з роботою водного консорціуму Більбао-Баскія (Bilbao Bizkaia Water Consortium), який відповідає за управління первинною мережею як для постачання питної води, так і для санітарної очистки стічних вод для близько мільйона мешканців провінції Біскайя.

Новомосковський міський голова насамперед щиро подякував іспанським партнерам за беззаперечну підтримку України та Новомосковська, за теплий прийом і готовність до співробітництва. Він зазначив, що предметом співпраці визначено реконструкцію системи водопостачання та очищення води, на якому спеціалізуються фахівці Більбао. Вони вже надали технічну підтримку та консультації експертів для спільної розробки проєкту, який буде втілено на території Новомосковської громади. Від імені громади голова висловив свою вдячність Програмі «U-Lead з Європою», Раді європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) та Асоціації міст України за участь у проєкті та організації цього візиту, а також за змогу впевнено рухатись до втілення означеного проєкту  з надійними партнерами.

  

Сергій Рєзнік, підбиваючи підсумок візиту, сказав: «Візит був насичений не лише технічною частиною. Знайомство з роботою місцевого самоврядування муніципалітету Більбао дає змогу опановувати досвід європейських партнерів для подальшого використання в нашій роботі. Завдяки конструктивним зустрічам та бесідам ми вже маємо нові напрацювання для покращення якості життя в нашому місті».

Хуан Марія Абурто своєю чергою зазначив: «Ми раді були цій зустрічі, раді допомогти громадам України та Новомосковську зокрема, оскільки солідарні з народом України в цій загарбницькій війні».

За результатами візиту муніципалітети Новомосковська і Більбао, Нікополя і Віторії-Гастейз, Кременчука і Доностії-Сан-Себастьян вирішили підписати двосторонні Меморандуми про співпрацю між громадами.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)