13-18 листопада 2023 року делегація Асоціації міст України відвідала іспанські муніципалітети–партнери з навчальним візитом.
Візит був організований Асоціацією міст України (АМУ), Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) та Іспанською федерацією муніципалітетів та провінцій (FEMP) у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми "U-LEAD з Європою".
До складу делегації Асоціації міст України ввійшли:
Володимир Бєлий, Богодухівський міський голова, та Володимир Тризна, заступник Богодухівського міського голови (Харківська область),
Олександр Ситайло, Малинський міський голова, та Юлія Ситайло, радниця Малинського міського голови (Житомирська область),
Юлія Лапа, начальник відділу інвестицій та європейської інтеграції Підгородненської міської ради, та Оксана Рижко, т.в.о начальника відділу житлово-комунального господарства та благоустрою Підгородненської міської ради (Дніпропетровська область),
Тетяна Мельник, експерт з питань відновлення муніципальної інфраструктури Асоціації міст України.
Навчальний візит став продовженням двосторонніх перемовин, які відбулися напередодні між представниками муніципалітетів: Богодухів – Асукека-де-Енарес, Підгородне – Сорія, Малин – Теруель.
Метою візиту став обмін досвідом між українськими та іспанськими муніципалітетами за напрямами: комунальна інфраструктура, водопостачання та водовідведення, закупівля комунальної техніки, залучення інвестицій, поводження з твердими побутовими відходами.
14 листопада делегація Асоціації міст України провела зустріч з представниками Іспанської федерації муніципалітетів та провінцій (FEMP) на чолі з Мерседес Санчез Салідо, заступницею директора з міжнародних зв’язків та співробітництва FEMP.
Упродовж 15-16 листопада представники українських громад працювали в муніципалітетах-партнерах.
Богодухів – Асукека-де-Енарес
Володимир Бєлий, Володимир Тризна та Тетяна Мельник провели ділову зустріч з Хосе Луїсом Бланко Морено, мером Асукека-де-Енарес, керівниками та фахівцями муніципалітету. Сторони зазначили, що Богодухівська громада, що розташована за 5 км від російського кордону та зазнала значних втрат і руйнувань, як ніколи, потребує підтримки, зокрема й від муніципалітетів Іспанії, які мотивовані та готові допомагати.
Українська делегація відвідала міську ратушу, ознайомилась з роботою муніципальної служби прибирання і парком комунаьної техніки, роботою міського автотранспорту, побувала на станції очистки води та підприємстві з переробки відходів, відвідала орнітологічний заповідник, муніципальний екомузей бджільництва світу та Європейський молодіжний простір, збудований за кошти ЄС.
Для співпраці між Богодуховом та Асукека-де-Енарес визначені такі напрями: комунальне господарство, екологія, культура, соціальні послуги та управління проєктами.
Володимир Бєлий повідомив, що з іспанським колегою були обговорені питання щодо взаємодії у відновленні, післявоєнної реконструкції муніципальної інфраструктури Богодухова.
Хосе Луїс Бланко Морено висловив підтримку народу України у війні проти російської збройної агресії і зазначив, що можна в подальшому розглядати підтримку ним проєкту «Оновлення парку комунального транспорту та спецтехніки у Богодухівській громаді» для участі у грантових конкурсах ЄС та національного уряду Іспанії.
Також мер Асукека-де-Енарес прийняв запрошення відвідати Україну.
Малин – Теруель
Олександр Ситайло та Юлія Ситайло відвідали Теруель, де зустрілись з мером міста Еммою Буй та іншими представниками муніципалітету, обговоривши досвід та плани співпраці.
Представники Малинської громади відвідали місцеву компанію Térvalis, що поєднує диверсифікацію зі стійкістю та відданістю суспільству, ознайомились з роботою Торгово-промислової палати. Голови громад спільно побували на виставці "НаноКосмос", що є прикладом публічно-приватного партнерства, а також в аеропорту Теруелю, який є еталоном в аерокосмічній галузі, найбільший в Європі майданчик для техобслуговування і випробовування літаків, науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, льотної школи тощо.
Олександр Ситайло подякував Асоціації міст України, Іспанській федерації муніципалітетів та провінцій, Раді європейських муніципалітетів та регіонів за надану можливість презентувати проєкт індустріального парку "Малин Захід" та Малинську територіальну громаду. «Майбутня Перемога України та майбутнє нашої громади безпосередньо залежить і від економічного розвитку. І це є пріоритетом для нас. Створення нових підприємств і робочих місць сприятиме розвитку нашої громади. Впевнений, що партнерство між муніципалітетами Малина та Теруеля допоможе у створенні спільних проєктів з місцевого економічного розвитку, які позитивно вплинуть на обидві громади», - наголосив Малинський міський голова.
Емма Буй запропонувала Малинській громаді технічну, соціальну та бізнесову співпрацю: «Місто Теруель було відбудоване після війни, яка спричинила хаос. Війну можна подолати та досягти добробуту, як це зробив Теруель після війни, ставши процвітаючим містом, де створюють нові робочі місця».
Підгородне – Сорія
Юлія Лапа та Оксана Рижко розпочали знайомство з громадою Сорія з відвідування об’єктів комунального господарства, зокрема станції очищення стічних вод та сміттєпереробного підприємства, ознайомились зі зведенням швидкомонтованих будинків, які можна застосовувати як кризове житло для внутрішньо переміщених осіб в Україні, побували в лікарні Ла Торре.
Під час зустрічі представниць Підгородненської громади з Карлосом Мартінесом Мінгесом, з мером міста Сорія, та спеціалістами муніципалітету, відбувся обмін досвідом організації роботи громад України та Іспанії, а також обговорено плани відновлення та розвитку громад.
Юлія Лапа відзначила, що під час онлайн зустрічей та листувань з муніципалітетом Сорія було спільно розроблено проєктну пропозицію щодо будівництва водогону від централізованих мереж у м. Підгородне Дніпропетровської області. Вона подякувала мерії міста Сорія за солідарність з українським народом у боротьбі проти російської агресії та готовність до встановлення майбутньої співпраці між громадами. Також висловила щиру вдячність організаторам проєкту, завдяки якому у цей складний час стало можливим налагодження партнерських стосунків між Підгородненьською громадою та муніципалітетом Сорія.
Карлос Мартінес Мінгес побажав цій співпраці максимальної результативності та висловив упевненість у наступній плідній та довготривалій спільній роботі.
17 листопада делегація Асоціація міст України взяла участь у Форумі солідарності іспанських та українських муніципалітетів.
Метою Форуму стало підвищення обізнаності іспанських муніципалітетів та інституцій з реаліями українського місцевого самоврядування, заохочення нових альянсів для сприяння стійкості українських муніципалітетів під час війни та їх відновлення.
З вітальним словом до учасників Форуму звернулись:
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України,
Луїс Мартінес-Сіклуна Сепульведа, Генеральний секретар Іспанської федерації муніципалітетів і провінцій.
Олександр Слобожан у відеозверненні від імені Асоціації міст України висловив щиру вдячність іспанському народові за підтримку нашої держави, прихисток українських громадян. «Також дякуємо FEMP за допомогу у налагодженні партнерства в рамках ініціативи «Мости довіри» та іспанським муніципалітетам. Вкрай важливим є налагодження взаємовигідних та довготривалих партнерських відносин між муніципалітетами України та держав – членів Європейського Союзу, зокрема й Іспанії, які спрямовані на відновлення й розвиток територіальних громад України, а також євроінтеграцію».
Луїс Мартінес-Сіклуна Сепульведа зазначив, що сприяння децентралізованій співпраці органів місцевого самоврядування України та муніципалітетів держав ЄС, зокрема й Іспанії, для відновлення українських територіальних громад, що зазнали руйнувань від російської збройної агресії, є головною метою втілюваного проєкту.
Дурміш Гурі, Директор зі стратегії зовнішніх ресурсів та знань CEMR, поділився з учасниками Форуму перспективами розвитку ініціативи «Мости довіри», що впроваджується спільно АМУ та CEMR за підтримки Програми U-LEAD з Європою.
Тетяна Мельник, розповіла про результати реалізації ініціативи та налагоджені двосторонні партнерства. «Завдяки спільним зусиллям муніципалітетів, асоціацій країн ЄС, АМУ та CEMR за підтримки Програми U-Lead з Європою, в рамках 30 налагоджених партнерств розроблено аплікаційні форми щодо 48 проєктів, зокрема, у сфері житлово-комунального господарства, цивільного захисту, відновлення муніципальної інфраструктури, місцевого економічного розвитку.
Володимир Бєлий,
Олександр Ситайло та
Юлія Лапа розповіли про особливості роботи громад та досвід управління в надзвичайних умовах, якими українці готові ділитись з муніципалітетами Іспанії.
Хосе Луїс Бланко запевнив «Поміж мерами, радниками та посадовими особами муніципалітетів ми розуміємо один одного, незалежно від країни походження, незалежно від ідеологій». І це відбувається тому, що «всі ми працюємо з однією метою – покращити життя людей, мешканців наших муніципалітетів, а в даному випадку – також і інших міст світу», з якими, як от з Богодуховом, «ми відчуваємо себе рідними».
Емма Буй, підкреслила, що навіть у найекстремальніших ситуаціях «мери завжди на передовій». Також вона відзначила солідарність людей міста Теруель, яке було зруйноване під час громадянської війни, але є прикладом того, що зруйноване місто перебудовується та відновлюється. Так само буде і з українськими містами, зазначила вона.
Луїс Мартінес-Сіклуна Сепульведа наголосив, що Іспанська федерація муніципалітетів та провінцій підтримуватиме альянси, які надають можливості для «скоординованої відповіді на потреби українських громад. Унікальна мова мерів допоможе краще зрозуміти потреби громадян України», запевнив він і відзначив солідарність між громадами як найкращий спосіб, щоб допомога дійшла до громадян.
Ігор Іванченко, перший секретар Посольства України в Іспанії, наголосив на важливості співпраці між іспанськими та українськими місцевими організаціями, назвав сфери, що потребують найбільшої допомоги, і на завершення запевнив: «Разом ми будемо розвиватися та зростати!»