04 / Квітень, 2024

28 березня Асоціація міст України провела вебінар для представників органів місцевого самоврядування-членів Асоціації міст України на тему: «Фінансування заходів з відновлення територіальних громад з місцевого бюджету».

Участь у вебінарі взяли понад 350 представників муніципалітетів-членів Асоціації міст України з усіх куточків України.

Мета заходу — посилити спроможність громад та місцевих проєктних команд в Україні.

Вебінар відбувся в межах Проєкту «Зміцнення спроможності муніципалітетів в Україні» та впровадження програми розвитку спроможності цільових муніципалітетів та місцевих проєктних команд в Україні, який втілюється в межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER).

Захід є частиною Навчальної програми посилення спроможності цільових муніципалітетів в реалізації заходів з відновлення та розвитку економічного потенціалу на місцевому рівні, яку розробила Асоціація міст України.

Юрій Стефанчук, експерт з місцевого самоврядування, з питань місцевих бюджетів, здобувач наукового ступеня доктора філософії з публічного управління та адміністрування, ознайомив учасників з Бюджетною системою України, ключовою нормативною базою, коротко окреслив розмежування доходів та сфери видатків громад, закцентував увагу на викликах у сфері місцевих фінансів на 2024 рік.

Він наголосив на тому, що місцеві органи влади у 2023, як і у 2022 році, зіштовхнулись з необхідністю задовольняти базові послуги та специфічні потреби населення, спричиненні збройною агресією рф проти України. Погіршення ситуації з безпекою в окремих громадах у районах, де ведуться активні бойові дії, а також на територіях, що перебувають під тимчасовою окупацією рф, спричинило логістичні проблеми, такі як розриви поставок, що перешкоджали своєчасній закупівлі та доставці товарів. Такі обставини чинили тиск на місцеві бюджети, особливо з огляду на обмеженість або відсутність додаткових коштів.

Наталія Мамчак, Керівниця Управління фінансів Генічеської міської ради, під час дискусії підкреслила проблему нестачі коштів у місцевих бюджетах, зокрема на окупованих територіях.

Учасники вебінару ознайомились з наявними інструментами для підвищення фінансової та економічної стійкості територіальних громад. Акцентовано, що зміцнення безпеки та оборони є беззаперечним пріоритетом органів місцевого самоврядування, а тому місцеві програми громад направлені на підтримку сектору оборони. В цьому контексті обговорили важливість ухвалення низки законопроєктів, зокрема №9560-1 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування з місцевих бюджетів заходів, спрямованих на посилення обороноздатності і безпеки держави».

Нагадаємо, що Асоціація міст України є одним із партнерів проєкту SRER, який сприяє зміцненню спроможності муніципалітетів та місцевих проєктних команд в Україні. Окрім згаданої вище навчальної програми, АМУ надає консультативну та технічну підтримку муніципалітетам та партнерам проєкту на всіх етапах реалізації ініціатив (впровадження, моніторинг та звітування), а також після успішного втілення проєктів поширить ці кращі практики серед усіх громад-членів Асоціації.

Цей матеріал створено Асоціацією міст України в межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), що реалізується Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні за підтримки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), який фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)