16 / Травень, 2019
Асоціація міст України стурбована рішенням Апеляційного суду м. Києва, яким 14 травня 2019 року було визнано нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295 «Про деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». 
Нагадаємо, ця постанова затверджувала: Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (читати більше). 
Скасування постанови №295 може потягнути за собою зростання тінізації ринку праці та зайнятості населення.

Які наслідки для органів місцевого самоврядування? 
Інспектори праці на даний момент не зможуть здійснювати інспекційні відвідування. Відповідно до Закону "Про місцеве самоврядування" виконавчі органи рад здійснюють контроль та накладають штрафи в порядку, встановленому законодавством. Тобто, нема порядку - нема контролю.

Чи є незаконними попередньо накладені штрафи?
Ні. Хоча позивач і клопотав визнати постанову "незаконною", суд цього не зробив. Тобто, вона просто втратила свою чинність.

Що робити із вже складеними постановами та протоколами?
Доводити справу до логічного завершення. По тих відвідуваннях, де постанови або протоколи вже складені, нічого не змінюється, оскільки вони були здійсненні, коли постанова №295  була чинною.

Які подальші дії органів місцевого самоврядування?
Перше - припинити інспекційні відвідування та зупинити перевірки, інспектори праці місцевих рад на даний момент не зможуть цього робити.  Друге - продовжувати інформації для подальших перевірок, адже здійснення контролю - це законне право органів місцевого самоврядування

Наступним кроком має стати подання касації Кабінетом Міністрів України, а остаточно вирішити цю ситуацію зможе Верховний суд України. Важливо зазначити, що подання касаційної скарги не призупиняє рішення суду попередньої інстанції.

АМУ вважає, що долучення органів місцевого самоврядування до здійснення контролю за додержанням законодавства про працю було революційним кроком у боротьбі з тіньовою зайнятістю. Відміна таких рішень сприймається як кроки із згортання децентралізації влади. 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)