28 / Квітень, 2017
Кабінет Міністрів України на своєму засідання прийняв постанову від 26.04.2017 № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зазначена постанова була розроблена із залученням представників Асоціації міст України. Постановою затверджується:
  • Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю;
  • Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.
Зазначені порядки регулюють питання здійснення на відповідних територіях контролю за додержанням законодавства про працю органами місцевого самоврядування та територіальними органами Держпраці.
 
Зокрема, перевірки (інспекційні відвідування) можуть здійснюватись:
  • за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;
  • за зверненням фізичної особи, відносно якої порушено правила оформлення трудових відносин;
  • за рішенням керівника органу контролю з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятого за результатами аналізу інформації отриманої з загальнодоступних джерел та деяких інших джерел органів державної влади, профспілок.
 
Нагадаємо, Асоціація міст України пролобіювала прийняття норми у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, відповідно до якої органи місцевого самоврядування можуть проводити перевірки та складати протоколи про адміністративні правопорушення у сфері праці на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності, а також фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
 
Так, органи місцевого самоврядування можуть складати адмін. протоколи щодо:
  • порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі;
  • порушення терміну надання документів стосовно трудової діяльності працівників або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення;
  • фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).
 
Ідея делегування повноважень органам місцевого самоврядування щодо контролю у сфері праці аргументується тим, що саме на місцях знають які роботодавці порушують трудове законодавство, не виплачують заробітну плату та приховують реальну чисельність працюючих робітників.
 
Прийняття цієї постанови є одним з кроків до детінізації економіки та підвищення соціальної захищеності громадян.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)