03 / Серпень, 2023

Упродовж липня 2023 року відбулось чотири онлайн-сесії Весняно-літньої школи для представників територіальних громад України у рамках Проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні», що впроваджується Агентством міжнародного співробітництва асоціації муніципалітетів Королівства Нідерланди VNG International (Ві Ен Джі Інтернешнл) у партнерстві з Асоціацією міст України.

У заходах взяли участь представники Асоціації міст України з територіальних громад Херсонської, Миколаївської, Донецької, Київської, Луганської, Волинської, Тернопільської та інших областей.

6 і 13 липня розглядались питання збереження довкілля органами місцевого самоврядування.

Ваанг Мнацаканян – радник з питань урбанізму, ландшафту та мобільності в муніципалітеті м. Арнем (Нідерланди), детально розповів про: компетенції ОМС у сфері охорони навколишнього природного середовища; взаємодію муніципалітетів з природоохоронними органами (зокрема, Державною екологічною інспекцією України, Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Регіональним центром контролю та профілактики хвороб МОЗ, Українським гідрометеорологічним центром); екологічний податок та фінансування природоохоронних заходів.

Тема викликала жваве обговорення через нагальність питання збереження природних екосистем для мешканців громад.

Представники громад Запорізької, Миколаївської, Луганської областей активно обговорювали й ділились досвідом муніципалітетів з попередження утворення та ліквідації стихійних сміттєзвалищ, необхідності забезпечення населення якісною питною водою.

Херсонські громади переймались проблемами осушення територій області та загалом катастрофічними наслідками для довкілля через руйнуванням російським агресором Каховської ГЕС. Це питання виявилось настільки проблемним і масштабним, що його розв’язанню було присвячено наступну сесію 13 липня.

В.Мнацаканян цього дня розповів про наслідки підриву дамби Каховської ГЕС: затоплення територій, проблеми забруднення довкілля (води, ґрунтів), знищення екосистеми регіону (про наслідки для флори та фауни), мінне та вторинне забруднення довкілля. Наголосив на проблемах зміни мікроклімату регіону та ризиках щодо сталої роботи промислових об’єктів.

Під час обговорення великої уваги учасники сесії приділили питанню сталого водозабезпечення, водному балансу регіону, визначились з діями місцевих громад у процесі ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС.

20 липня було присвячене темі інтеграції сучасних енергоефективних технологій у стратегії та плани відновлення територіальних громад.

Скот Скляр – генеральний директор фірми The Stella Group, Ltd., член Національних рад директорів некомерційної Ділової ради сталої енергетики, директор з питань енергетики Інституту вивчення навколишнього середовища та енергетики GWU наголосив на перевагах використання енергетичних систем, навів приклади використання технологій відновлювальної енергії для енергетичних систем громад у різних країнах.

27 липня, під час чергової сесії, представники муніципалітету Вінтерсвейк, зокрема його очільник Йоріс Бенгеворд, розповіли про сталий енергетичний розвиток та шлях до нагороди Green Leaf. Муніципалітет протягом багатьох років приділяє велику увагу темам енергетичного переходу, адаптації до клімату, біорізноманіття тощо.

Промовці наголосили на важливості міжнародної співпраці задля обміну досвідом та запровадження масштабних проєктів. Так, у нідерландському регіоні Ахтерхук муніципалітети домовилися про масштабну економію енергії та виробництво відновлювальної енергії, які перетворились на План реалізації сталої енергетики Ахтерхука. Цей план Вінтерсвейк використав для власної програми, і, за планом, до 2030 року муніципалітет має стати енергетично нейтральним, а до 2050-го – повністю сталим (кліматично нейтральним) суспільством.

Представники українських громад активно цікавились процедурами запровадження ініціатив, екологічні стратегії, моніторинг екологічних показників та адаптацію проєктів через зміни клімату.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)