03 / Січень, 2023
20 грудня 2022 року відбулася онлайн-зустріч щодо проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні», який впроваджується Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Нідерландів VNG International у партнерстві з Асоціацією міст України та фінансується Міністерством закордонних справ Нідерландів.
Проєкт спрямований на надання підтримки при розробці планів відновлення територіальних громад Південної України (Херсонська і Миколаївська області), що постраждали від російської агресії, а також налагодження співпраці між територіальними громадами України та муніципалітетами Нідерландів.
На заході було презентовано цілі, завдання та результати розпочатого в Україні проєкту. Учасники зустрічі обговорили проблеми українських громад під час воєнного стану і шляхи їх подолання у партнерстві з нідерландськими муніципалітетами.
Представники українських громад презентували профілі муніципалітетів, а також розповіли про головні виклики в умовах війни:
Херсонська громада (Херсонська область) ПРЕЗЕНТАЦІЯ;
Очаківська громада (Миколаївська область) ПРЕЗЕНТАЦІЯ;
Бериславська громада (Херсонська область) ПРЕЗЕНТАЦІЯ;
Високопільська громада (Херсонська область) ПРЕЗЕНТАЦІЯ.
Керол ван Ерт, мер муніципалітету міста Реден, фахівець з питань реагувань на катастрофи, реконструкції та допомоги в надзвичайних ситуаціях наголосив на важливості співпраці між VNGI та Україною. Він зазначив, що особливо важливою є співпраця в умовах агресії рф проти України між муніципалітетами Нідерландів та України, адже вона спрямована на відновлення українських громад та передачу їм відповідних знань і нідерландського досвіду з питань протидії кризовим ситуаціям. Важливу роль в цьому процесі відіграють асоціації муніципалітетів та співпраця VNGI з Асоціацією міст України.
Презентацію програми SDLG «Сталий розвиток через покращене місцеве самоврядування в Україні» для учасників стартової зустрічі представила Ренске Стінберген, представник Агентства міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Нідерландів.
Відкриття проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні» здійснила Юдіт Геерлінг, регіональний директор VNGI. Вона зазначила, що у громад є нагальна потреба в гуманітарній допомозі, але у той же час важливо вже зараз розпочинати роботу з планування відновлення. Перед Україною стоїть складне завдання, і звісно, що міжнародні донори будуть надавати свою допомогу. Однак важливо підвищувати також свою спроможність і забезпечувати прозорість та підзвітність. VNGI має намір допомогти територіальним громадам України у процесах відновлення і рада співпрацювати за цим напрямом з Асоціацією міст України, яка є її давнім партнером.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан акцентував увагу учасників зустрічі на важливості розробки Планів відновлення та розвитку громад для деокупованих територій. Він зазначив, що громади потребують першочергової допомоги, а саме забезпечення генераторами, технікою, обладнанням для обігріву, гуманітарною допомогою тощо. А наступні кроки – відновлення критичної інфраструктури на новій технологічній основі. Це стратегічне завдання для муніципалітетів, на якому буде базуватися в тому числі економічне відновлення та забезпечення якості життя населення деокупованих громад України.
Під час дискусії учасники обговорили необхідність забезпечення принципу «краще ніж було» під час розробки Планів відновлення та розвитку громад, партисипації, залучення ефективних інструментів комунікацій із громадою, проведення опитування.
Пілотні громади акцентували увагу на необхідності співпраці з нідерландськими муніципалітетами, передачі необхідних знань щодо подолання кризових ситуацій та відновлення, знань проєктного менеджменту та місцевого економічного розвитку, просторового планування тощо.
Підбила підсумки зустрічі Інна Семененко, керівниця проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні». Вона зазначила, що співпраця нідерландських та українських муніципалітетів однозначно позитивно вплине на відновлення українських міст, сіл та селищ і надасть можливості реплікувати отриманий досвід на інші громади України.
Галузь: