20 / Червень, 2024

Засідання Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад відбулось 18 червня 2024 року за участі Генерального секретаря Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Матьє Морі.

Участь у заході взяли понад 300 учасників – голови сільських, селищних, міських рад, начальники військових адміністрацій, їх заступники, представники органів законодавчої та виконавчої влади, міжнародних організацій.

Відкрили роботу секції:
Матьє Морі, Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи;
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України;
Вадим Бойченко, Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова.

Питання «Принципи відновлення України після її Перемоги»

Матьє Морі розповів про співпрацю з Асоціацію міст України та про початок роботи створеного Радою Європи Міжнародного реєстру збитків. 

 

«Мета Реєстру — дати можливість кожному громадянину України, приватній компанії та державному органу повідомити про свої втрати. Це перший крок до створення механізму компенсації, який дозволить притягнути росію до відповідальності за збитки, завдані Україні внаслідок війни», — зазначив він.

Олена Шуляк, народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, зазначила, що за програмою «єВідновлення» вже 59 тисяч українських родин отримали компенсацію за пошкоджене житло та 6150 сімей оформили житлові сертифікати за повністю знищене житло. Також вона підкреслила важливість співпраці з органами місцевого самоврядування для забезпечення громадян України житлом.

 
Павло Фролов, народний депутат України, Голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, закцентував увагу на необхідності проведення інвентаризації нерухомості, що може бути використана для розміщення ВПО. Він наголосив на доцільності проведення збору, узагальнення та верифікації даних щодо втраченого житла на тимчасово окупованих територіях, виконанні розрахунку компенсацій для ведення предметних переговорів із західними партнерами щодо джерел фінансування. Важливо, щоб ОВА, які мають окуповані території, організували збір, оцінку та узагальнення інформації про зруйноване та пошкоджене житло, а також орієнтовні розміри завданих збитків.

 

Веронік Бертоль, членкиня Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, заступниця мера Страсбурга (Франція), розповіла про візит представників Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи 08-09 травня 2024 року, під час якого учасники обмінялися думками з питань демократичного врядування, а також щодо пріоритетних завдань поточних і майбутніх реформ з огляду на відновлення України. Вона зазначила, що Конгрес й надалі надаватиме політичну підтримку в післявоєнному відновленні України та реалізовуватиме це прагнення за допомогою цільових проєктів співпраці та ініціатив. 

 

Ірина Кірєєва, Юридична радниця Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України, розповіла про діяльність Міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України, та мандат Реєстру, що охоплює заяви про відшкодування як матеріальної, так і нематеріальної шкоди, заподіяної фізичним, юридичним особам та державі.

 


 
Ганна Христова, Голова Київського офісу Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України, звернула увагу на створення сайту Реєстру збитків та наголосила, що робота всіх учасників має бути скоординованою.
 
Кирило Кирильцев, головний спеціаліст відділу взаємодії в рамках міжнародних механізмів відшкодування збитків, завданих збройною агресією на території України Управління відшкодування збитків, завданих збройною агресією Департаменту міжнародного співробітництва та представництва Міністерства юстиції України, зазначив, що Міністерство юстиції України бере участь в роботі Реєстру збитків в межах своїх повноважень, допомагає функціонувати та забезпечувати його діяльність. 


 
Оксана Продан, Радниця Голови Асоціації міст України, відзначила важливу роль співпраці з Конгресом Ради Європи для відновлення та відбудови України. Також вона презентувала Концепцію відновлення місцевого самоврядування в Україні, розроблену разом з європейськими інституціями та затверджену Правлінням Асоціації міст України 1 квітня 2024 року.

Питання «Освіта в умовах війни та повоєнне відновлення: дерадянізація освітніх просторів та новітні підходи до навчання»

 
Михайло Федоров, Віце-прем’єр-міністр України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, Міністр цифрової трансформації України, зазначив, що саме розвиток людського капіталу має бути у пріоритеті. Він наголосив на необхідності створення найкращих умов для розвитку та навчання українців. Для цього, на його думку, потрібно змінювати простори – розробити концепції трансформації типових шкіл, які мають бути схожими на маленький офіс Google чи Netflix. Крім того, середовище, де навчаються діти, повинні відповідати усім нормам безпеки і безбар'єрності. 


 
Ігор Хворостяний, генеральний директор Директорату шкільної освіти Міністерства освіти та науки України, повідомив, що наразі росія знищила 191 школу, пошкоджено більше 1600. Питання організації і забезпечення заходів безпеки на сьогодні є ключовим для закладів освіти. 


 
Вікторія Титова, Директорка урбан-бюро Big City Lab, презентувала трансформацію шкіл в Україні та проєкти урбан-бюро BigCity Lab. Вона зауважила, що нові освітні заклади повинні відповідати сучасним архітектурним критеріям і вимогам, а саме: 
- бути безпечними, 
- доступними для кожного, 
- багатофункціональними; 
- відображати місцеву ідентичність; 
- створювати шкільну спільноту; 
- використовувати натуральні матеріали;
- передбачати класні кімнати для різних способів навчання; 
- забезпечувати візуальні зв'язки для створення гуманних стосунків;
- школа вчить як бути незалежною та цікавою людиною. 


 
Олександр Рубанка, заступник Великодимерського селищного голови, Київська область, розповів про досвід роботи закладів освіти в селищі після деокупації. 


 
Іван Самойдюк, перший заступник Енергодарського міського голови, Запорізька область, поділився досвідом роботи загальноосвітніх закладів протягом 2022-2024 років. Також він запропонував модель функціонування і фінансування закладів освіти на наступний навчальний рік.
 
Питання «Поширення міжнародного досвіду через Школу відновлення громад»

Вадим Бойченко презентував проєкт Школи відновлення громад. «Це сучасна  освітня програма з обміну досвідом, висвітлення питань повоєнного відновлення міст та територій», -зазначив він. Планується, що платформа об’єднає постраждалі від російсько-української війни громади та міжнародне експертне середовище. 

Протягом першого курсу передбачається навчання 120 представників муніципалітетів та органів управління тимчасово окупованих та деокупованих громад. Освітня програма складатиметься з лекцій, практичних семінарів, виїзних воркшопів, до участі у яких залучатимуть національних та міжнародних експертів з економіки, урбаністики, міського управління тощо. 

Сергій Шаршов, начальник Управління з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, наголосив на важливості залучення до освітніх проєктів та ініціатив представників органів місцевого самоврядування, розвитку партнерств між українськими та європейськими містами, запозичень кращих міжнародних практик у галузі освіти і науки.

Геннадій Зубко, Голова Наглядової ради Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА), розповів про колективну роботу науковців університету над створенням практичного посібника «План швидкого відновлення. Крок за кроком», у якому надано алгоритм розробки плану швидкої відбудови Маріуполя після деокупації. 

Фулко Трефферс, архітектор, співзасновник урбаністичної коаліції «Ро3квіт» (Нідерланди), детально зупинився на розробці візії відбудови Маріуполя. Він також звернув увагу присутніх на можливості поширення напрацьованого досвіду на інші міста та на доцільності застосування міжнародних практик і напрацювань у відбудові України.
 
Лідія Юсіна, Заступниця директора Департаменту – начальниця відділу сталого розвитку Департаменту стратегічного планування та регіональної політики Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, поділилася міжнародним досвідом відбудови та можливостями його використання в Україні.


 
Наталія Ємченко, Голова Наглядової ради «Серце Азовсталі», розповіла, як представники бізнесу можуть підтримати різні проєкти та ініціативи у частині фінансування освітніх просторів. На її переконання, вже зараз важливо напрацювати основні принципи відновлення.


 
Олександр Слобожан проінформував учасників засідання про результати роботи та статус виконання пропозицій, наданих на попередніх засіданнях Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад 12-13 березня 2024 року та 30 травня 2024 року, підвів підсумки та закрив засідання.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)