07 / Червень, 2024

Забезпечення житлом ВПО було темою засідання Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад 30 травня 2024 року, участь в якому взяли понад 160 учасників – сільські, селищні, міські голови, начальники військових адміністрацій, їхні заступники, представники Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади, міжнародних організацій, бізнесу.

Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова, відкриваючи засідання Секції, зазначив: «Наше завдання – напрацювати дієві механізми для забезпечення житлом тимчасово переміщених осіб з усіх громад України. Об’єднавши зусилля органів державної влади й місцевого самоврядування, разом, ми зможемо знайти й впровадити системні рішення, які дадуть можливість людям жити в Україні сьогодні та повертатись в Україну в майбутньому».

Вадим Бойченко, Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова, наголосив на важливості і необхідності повернення людей в нашу державу: «На сьогодні, за даними Мінсоцполітики, в Україні офіційно зареєстровано понад 4,8 млн внутрішньо переміщених осіб, ще 8 млн перебуває поза межами України. З-понад багатьох проблем внутрішньо переміщених осіб (ВПО) виокремлюються дві основні, які треба вирішувати терміново: житло та робочі місця. Віднайти шляхи і механізми вирішення цих задач – основна мета роботи Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад. Спільними зусиллями ми зможемо сформулювати житлову політику та законні умови для забезпечення гідними оселями вимушених переселенців.

Питання «Тиражування успішного досвіду Мелітопольської громади щодо застосування супутникових знімків на всі тимчасово окуповані території (експериментальний проєкт в межах Закону України № 2923)»

Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, розказала, що 56 820 сімей отримали допомогу на відновлення житла, 2915 родинам з деокупованих територій надано компенсації за знищене майно. Наразі основні проєкти міністерства опрацьовуються за кількома напрямками:

- надання компенсацій за пошкоджене та зруйноване майно;

- спрощення процедури встановлення факту знищеного майна на території активних бойових дій;

- отримання компенсації за знищене майно на окупованих територіях з дистанційною можливістю встановлення факту знищення;

- пільгове кредитування ВПО (прирівняння умов єОселя до умов KfW для ВПО).

«Експеримент Мелітопольської громади в цілому можна вважати вдалим і його варто поширювати на всі тимчасово окуповані території. Очікується відповідне рішення уряду та запровадження  інструментів», – зазначила Наталя Козловська.

Ярослав Железняк, народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики відмітив, що видатки на пошук житла можуть фінансувати міжнародні партнери, тому ведуться відповідні перемовини з міжнародними урядами та світовими банками для врегулювання цього питання.

Ігор Куденко, директор Департаменту економічного розвитку та зовнішньоекономічної діяльності Луганської обласної державної адміністрації, підтримав експериментальний проєкт Мелітопольської громади та наголосив на необхідності його масштабування на всі тимчасово окуповані території. Адже застосування супутникових знімків збільшує шанси людей на отримання компенсацій за зруйноване житло.

Юрій Бова, Тростянецький міський голова, Сумська область, звернув увагу на необхідності розгляду земельних питань, зокрема, надання ділянок під індивідуальну забудову, необхідності системного підходу до комплексної забудови для уникнення хаосу через розроблення планів комплексної забудови міст, які вже безпечні. Усі ці питання лежать у законодавчій площині і потребують якнайшвидшого реагування.

Лариса Оленковська, виконавчий директор Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України, акцентувала увагу на необхідності   при розробці постанови щодо поширення експерименту включення до  нього і територій,  де ведуться активні бойові дії.  Вона додала, що важливо забезпечити дистанційне підтвердження руйнації в зоні активних бойових дій, а також передбачити розширення прав для ВПО з тимчасово окупованих територій в частині компенсації втраченого майна.

Іван Самойдюк, перший заступник Енергодарського міського голови, Запорізька область, підтвердив, що саме проблема забезпечення житлом на сьогодні є основною і найбільш гострою. Він загострив увагу присутніх на необхідності розробки і впровадження дієвих соціальних інструментів захисту людей, адже відміна виплат для ВПО, які залишилися без свого житла, стала аргументом для прийняття рішення ними щодо переїзду.

Питання «Компенсація  для всіх власників житла на тимчасово окупованих територіях або в зонах ведення активних бойових дій, без поділу на знищене або пошкоджене житло (законопроєкт реєстр. № 11161)»

Артур Герасимов, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, автор  законопроєкту  № 11161, зупинився на ключових нормах проєкту. Він зазначив, що проєкт не передбачає  обов’язкову фото/відео фіксацію, а також необхідність фізичного огляду майна – усе майно прирівнюється до зруйнованого, без поділу  на знищене або пошкоджене. Крім того, у документі пропонується чітко прописати відмову людей від житла на користь держави і зафіксувати це на рівні закону.

Володимир Коваленко, Новокаховський міський голова, Херсонська область, зазначив про необхідність для людей, які виїхали з тимчасово окупованих територій, забезпечення житлом. Він підкреслив, що сьогодні саме ці люди позбавлені права на будь яку компенсацію, що відсутність юридичного факту втрати ними житла робить неможливим і майбутні виплати. Тому, зазначив він, зміни до законодавства необхідні.

Питання «Інвентаризація державного майна під тимчасове житло для ВПО»

Павло Фролов, народний депутат України, голова тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії рф проти України, член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, наголосив на необхідності проведення системного аудиту та пооб’єктної інвентаризації нерухомості, яка може бути використана для розміщення ВПО. Усі пропозиції та норми для цього зафіксовано у проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб», реєстр. № 11281.

Максим Ткаченко, член Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин зауважив, що головна проблематика наразі – інвентаризація державного і комунального майна, яке можна буде використовувати для ВПО. Спікер наголосив на необхідності прийняття проєкту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб № 11281.

Денис Шугалій, перший заступник голови Фонду державного майна України, зупинився на важливих особливостях постанови від 07 травня 2024 р.  № 512 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р.  № 634»,  якою передбачено надання державного майна в оренду для житла ВПО, за 1 грн. без аукціону. Крім того, громади тимчасово окупованих територій можуть через сільську чи міську раду, комунальні підприємства орендувати державне майно для розміщення ВПО без аукціону за 1% балансової вартості. Він підтримав необхідність проведення інвентаризації нерухомого комунального майна.

Сергій Родін, заступник Бахмутського міського голови, Донецька область, зазначив, що на сьогодні міська влада зосереджена на двох основних напрямках роботи: пошуку вільного житла в тих громадах, де знаходиться найбільша кількість мешканців, а також пошуку і залучення фінансових ресурсів міжнародних організацій, благодійних фондів для ремонту цих приміщень.

Питання «Перспективи впровадження соціальної оренди як інструменту надання тимчасового житла для ВПО»

Світлана Старцева, начальник Управління житлової політики та благоустрою Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, закцентувала увагу на законодавчих ініціативах, які викладено у проєкті Закону України «Про основні засади житлової політики». А саме:

- житло не може бути відчужене, приватизоване тощо;

- укладення договору оренди соціального житла приватного житлового фонду;

- стимулювання приватно власника шляхом запровадження системи пільг та гарантій;

- користування житлом на підставі договору оренди;

- державна реєстрація договорів оренди.

Крім того, зазначила вона, має бути створена система операторів доступного житла і діяти заборона на використання житла не за цільовим призначенням. Ініціативи мають реалізовуватися за рахунок державно-приватного партнерства, як державних так і місцевих бюджетів із залученням коштів міжнародних організацій, інвесторів.

Галина Янченко, народна депутатка України, член Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку, авторка соціальної ініціативи «Прихисток», зупинилася на важливості вивчення міжнародного досвіду в питаннях забезпечення житлом вимушених переселенців. І тут, як вона зазначила, можуть застосовуватися різні інструменти  – від соціальної оренди до будівництва нового житла в рамках державно-приватного партнерства.

Яна Літвінова, начальниця Старобільської міської військової адміністрації, Луганська область, наголосила на важливості консолідації зусиль на всіх рівнях влади. Тоді кожна категорія людей зможе отримувати якісне житло та матиме альтернативу у виборі інструментів або програм. Необхідно спрощення усіх процедур. Вона запропонувала створити окрему чергу для отримання соціального житла внутрішньо переміщеними особами.

Оксана Овраменко, державний експерт Директорату сім’ї та соціальної підтримки населення Міністерство соціальної політики України зазначила, що в роботі експертів зараз знаходиться проєкт постанови «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оренду житла як компенсації орендодавцю вартості (частини вартості) оренди житлового приміщення зданого в найм внутрішньо переміщеним особам». Проєкт передбачає надання субсидії ВПО, які не можуть дозволити собі орендувати житло самостійно.

Сергій Комнатний, регіональний консультант Європейської економічної комісії ООН, зупинився на проблемах впровадження механізму доступної оренди, які знаходяться у правовій та фінансовій площині. Для врегулювання зазначеного питання, зазначив він, вже цього року мають бути розроблені три законопроєкти:  про основні засади житлової політики, про впорядкування питання соціальної оренди та  про управління житловими фондами, що сприятимуть проведенню реформ житлової політики.

Питання «Програми пільгового кредитування»

Надія Бігун, заступниця Міністра економіки України, зазначила, що в Уряді працюють над тим, щоб програма Є-оселя стала більш доступною. Планується збільшення ресурсів та внесення змін в механізми її реалізації, зокрема, зменшення відсотку для першого внеску до 6% та відсотку річних по кредиту до 3%.

Євген Мецгер, голова Правління «Укрфінжитло», запропонував передбачити можливість об’єднання  програм Є-оселя та Є-Відновлення, збільшити граничний вік для отримання кредитних коштів, та створити умови для придбання житла рахунок кредиту родичами ВПО.

Питання «Порядок пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2021 № 451».

Олексій Бруслик, заступник Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, проінформував, що  планується розробити стратегію державної політики щодо забезпечення житлових прав окремій категорії ВПО до 2027 року. Документ міститиме дані та визначення про інституційну спроможність держави, місця тимчасового поселення, розташування тимчасово переміщених осіб, формування засад соціальної оренди.

Микола Марчук, голова Правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, розповів про адаптацію програм під ВПО, окремо звернувши увагу на дві з них:

1) пілотний проєкт реалізований в 2022 році – за рахунок коштів гуманітарної допомоги купили 60 квартир в 4 регіонах України та  створили житловий фонд тимчасового призначення, де зараз проживає 70 сімей, безкоштовно;

2) програма для внутрішньо переміщених осіб (відповідно до Умов надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW), затверджених  постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2021 №451).

Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, підсумовуючи засідання Секції, наголосив: «Все, що озвучено на засіданнях Секцій Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, лягає в основу законодавчих змін. Скажімо, пропозиції, напрацьовані під час обговорення, яке відбулося 12 березня 2024 року, за участі керівників близько 60 громад з 9 областей України, знаходяться в активній роботі, частина з них вже вирішені або враховані. За результатами роботи цього засідання, всі пропозиції також будуть консолідовані, систематизовані та надані для подальшого опрацювання в органи державної влади».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)