13 / Березень, 2024

12 березня 2024 року, за участі керівників близько 60 громад з 9 областей України, відбувся перший день засідання Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад.

У роботі Секції взяли участь голови сільських, селищних, міських рад, начальники військових адміністрацій, їх заступники, представники Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади, іноземні партнери, міжнародні та благодійні організації.

Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова, відкрив засідання Секціі. «Ми зібрались, щоб разом знайти рішення тих проблем, які стоять перед мешканцями поки ще окупованих громад. І щоб поділитись досвідом відбудови, підготовки стратегій і проєктів, співпраці з іноземними партнерами. Щоб бути готовими відновлювати села, селища й міста одразу після їх звільнення. Щоб люди, які виїхали з країни, мали змогу повернутись в Україну», – зазначив він.

Вадим Бойченко, Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова, наголосив, що вирішення проблем людей є головним завданням кожної громади. «Секція Асоціаціі міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад створена, щоб спільно обговорювати виклики та шукати шляхи їх вирішення, працювати над пропозиціями та разом з Урядом працювати над змінами. Щоб об’єднати сили для допомоги вимушеним переселенцям, вирішення їх проблем та вже зараз працювати над відбудовою постраждалих громад України. Спільними зусиллями ми зможемо подолати всі виклики війни», – підкреслив він.

Бріоні Рудкін, членкиня Делегації Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи, наголосила, що Конгрес залишається непохитним у своїй підтримці України та всіх українців, які зараз виборюють спільні цінності: права людини, демократію та верховенство права. Також вона відзначила важливу роль органів місцевого самоврядування, адже саме їм доведеться реалізовувати відбудову та відновлення демократії, забезпечуючи соціальну згуртованість у громадах і надаючи підтримку громадянам, які очікують орієнтирів і нових гарантій.

Відзнаку Ради Європи «Північ-Південь», отриману від імені Асоціації міст України в Лісабоні, Вадим Бойченко урочисто передав під час відкриття Секції Віталію Кличку.

Перший блок питань засідання Секції був присвячений вирішенню проблем мешканців деокупованих та тимчасово окупованих громад.

Дарина Марчак, перша заступниця Міністра соціальної політики України, розповіла про інтеграцію ВПО в громади та проведені вдосконалення в системі виплат для них. Окремо виділила важливість розвитку мережі з догляду за особами з інвалідністю, реабілітаційних центрів, центрів денного догляду.

Михайло Волинець, член ТСК Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, зазначив, що законодавство потребує змін для захисту прав ВПО. Він розповів, що ВРУ разом з органами виконавчої влади проводять інвентаризацію всіх приміщень в Україні, де можна облаштувати достойне житло для людей, які змушені були залишити свої домівки.

Павло Павліш, член ТСК Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії рф проти України, розповів про співпрацю ТСК з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Фондом державного майна України, АРМА, іншими організаціями щодо аудиту житла, яке можна надати в тимчасове або постійне користування ВПО. Підкреслив системність роботи ТСК та зроблені на користь людей кроки в результаті її діяльності.

Наталія Гуржій, Голова правління Благодійного фонду «Рокада», розповіла про основні напрямки діяльності Фонду, зокрема соціальну підтримку та психологічний супровід ВПО, про співпрацю з відповідними підрозділами ООН у захисті людей.

Наталя Ємченко, Голова Наглядової ради «Серце Азовсталі», ознайомила присутніх з досвідом роботи з ветеранами в США, надала практичні поради, інтеграціі військових в життя громад, підкреслила необхідність зміни суспільства для продовження розвитку із сприйняттям післявоєнного стану всіх учасників бойових дій.

Окремо зупинились на питанні забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб.

Павло Фролов, Голова ТСК Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, розповів про зареєстровані законопроєкти щодо продовження виплат на проживання ВПО та програми «єВідновлення» для отримання компенсації на відновлення пошкодженого втраченого житла.

Володимир Тарчинський, Генеральний Директор Директорату у справах тимчасово окупованих територій і деокупованих територій Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, зазначив, що наразі напрацьовується стратегія деокупації та реінтеграції та стратегія забезпечення житлом ВПО.

Ігор Дудар, начальник Чорнобаївської сільської військової адміністрації, надав інформацію про отримання модульних містечок, що найближчим часом увійдуть в експлуатацію та зможуть розмістити до 350 людей в громаді.

Олександр Юрченко, член ТСК Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, закцентував увагу на тому, що громада має зробити комфортні умови для проживання ВПО, що у свою чергу, дасть можливість наповнення місцевих бюджетів, розповів про роботу ТСК та необхідність об’єднувати зусилля всім.

Обговорили учасники засідання й забезпечення фінансуванням медичних закладів.

Наталія Гусак, Голова Національної служби здоров’я України, розповіла про механізми фінансування закладів охорони здоров’я, які знаходяться на територіях, де ведуться активні бойові дії або в окупації. Детально зупинилися на виплаті коштів закладам охорони здоров’я первинної медичної допомоги згідно з пакетом Державної програми медичних гарантій на 2023 рік «Забезпечення збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на тимчасово окупованій території», відповіла на питання, які ставили голови громад та начальники військових адміністрацій.

Юрій Рибалка, начальник Великобілозерської сільської військової адміністрації (Запорізька область), розповів про складності роботи закладів охорони здоров’я на тимчасово окупованих територіях та після релокації.

Микола Різак, начальник Таврійської міської військової адміністрації, поділився досвідом роботи закладів освіти та охорони здоров’я та підкреслив, що за 2 роки окупації жоден фахівець громади не погодився на співпрацю з ворогом.

Визначили під час засідання Секції необхідні для вирішення проблем роботи закладів освіти.

Андрій Сташків, Заступник Міністра освіти і науки України, зазначив причини зниження рівня знань учнів та підкреслив важливість відновлення офлайн-навчання, де це можливо. Він розповів про кроки Міністерства для цього, а також повідомив про програму фінансування укриттів для закладів освіти.

Олександр Корень, Директор Департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів Міністерства фінансів України, зазначив, що бюджет передбачає фінансування обов’язкових видатків в освіті, що за відсутності єдиної статистичної бази даних необхідно спільно зважувати кожен крок і рішення.

Людмила Макаренко, Заступник Чугуївського міського голови (Харківська область), розповіла про надолуження освітніх втрат, вимушену оптимізацію мережі освітніх закладів та реорганізацію загальноосвітніх шкіл в громаді.

Віталій Бєлобров, Заступник Херсонського міського голови, наголосив на необхідності продовження онлайн-навчання з огляду на безпекову ситуацію. Особливу увагу звернув на важливості розвитку професійно-технічного навчання, адже для відновлення потрібні спеціалісти з прикладними фаховими знаннями та навичками.

Другий блок засідання Секції був присвячений підготовці до відновлення громад.

Дмитро Турчак, Директор Департаменту стратегічного планування та регіональної політики Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, наголосив, що головним документом для відновлення має бути стратегія розвитку громади, регіону, а відновлення має бути сучасним та екологічним.

Дмитро Чейчук, Заступник Бучанського міського голови (Київська область), надав практичні поради з підготовки до відновлення, зокрема з планування, вироблення стратегії, проектування.

Олексій Невечеря, Заступник начальника Гірської міської військової адміністрації (Луганська область), зазначив, що при створенні стратегії відновлення має бути передбачена регіональна специфіка, закцентувавши свою увагу на вугільній громаді.

Вадим Бойченко підсумував, що під час засідання Секції напрацьовано перелік пропозицій для вирішення проблем людей, що втратили житло та потребують ургентної допомоги, а також визначено необхідні рішення для підготовки стратегій та проектів майбутнього громад та для успішного їх відновлення. «Ці напрацьовані пропозиції будуть направлені до органів центральної влади для їх імплементації та нашої спільної роботи», – зазначив він.

Засідання Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад продовжиться 13 березня 2024 року Київською платформою сприяння ВПО та відвідуванням відбудованих об’єктів у місті Буча Київської області.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)