22 / Червень, 2023

20 червня 2023 року відбулось засідання фахової мережі з питань відкритого урядування, організоване Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

У заході взяли участь близько 200 представників органів місцевого самоврядування: заступники міських, селищних, сільських голів, керівники структурних підрозділів виконавчих комітетів місцевих рад.

Метою засідання став обмін практичним досвідом впровадження відкритого урядування та обговорення актуальних проблемних питаннях щодо відкритого урядування, формування пропозиції щодо їх вирішення.

Інна Скляр, експертка з питань відкритого урядування Асоціації міст України, модераторка заходу, ознайомила учасників з положеннями законопроєкту № 7283 «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування», а також розповіла про новели Закону України «Про адміністративну процедуру»  в контексті інструментів взаємодії з мешканцями.

Богдан Тимошук, секретар Шацької селищної ради, поділився з учасниками засідання втіленою громадою практикою "Інноваційні підходи до залучення молоді задля стійкого відновлення", що стала призером у номінації «Залучення молоді» конкурсу кращих практик з відкритого урядування на місцевому рівні в Україні 2022 року. Заради збору коштів на придбання авто для військовослужбовців Шацької територіальної громади практика об'єднала кілька суб'єктів: фахівців ОМС, молодь (блогери та активісти), волонтери та місцеві підприємці.

Ольга Босюк, перша заступниця Роздільнянського міського голови (Одеська область) розповіла про досвід перейменування топонімів у громаді. Вона наголосила на важливості поєднання як онлайн, так і офлайн інструментів, які допомагають залучати до обговорення максимальну кількість стейкхолдерів. 

Наталія Казьонова, начальниця інформаційного відділу Білогородської сільської ради (Київська область), поділилась успішною практикою комунікацій з громадою через чат у телеграмі. Саме цей інструмент від перших годин повномасштабного вторгнення допоміг мешканцям уникнути паніки. Громаді вдалося зорганізуватися і налагодити оперативну роботу також з ВПО.

Тетяна Кочкова, перша заступниця Боярського міського голови (Київська область), розповіла про залучення громадськості до ухвалення рішень. Зокрема, презентувала досвід співпраці з громадськими організаціями та фондами і зауважила, що дуже важливим є відповідальне ставлення громадян до проєктів, які реалізуються. Так, напрацьовано алгоритм. відповідно до якого за проєкти голосують лише ті, хто на них донатить. Відтак у громаді багато реалізованих проєктів, хоч і невеличких, але дієвих.

Наталя Макогон, заступник начальника Кремінської міської військової адміністрації (Луганської області), зауважила на налагодженні роботи волонтерських хабів для громадян із числа внутрішньо переміщених осіб під гаслом «Кожен, хто діє, - наближає Перемогу!». Більшість громад Луганщини тимчасово окуповані, перебувають на території проведення бойових дій. У керівництва громади зникла змога фізичного доступу до території, але громада, наголосила промовиця, – це не стіни, а люди. Відтак через інтернет-ресурси знаходили місце перебування мешканців, згуртовували їх заради допомоги один одному. Для мешканців області діє 27 координаційних центрів допомоги (5-ма опікуються кремінчани) для ВПО в різних областях України з адресами і телефонами гарячої лінії, де надають послуги: юристи, психологи, соціальні працівники, лікарі, спеціалісти центру зайнятості, пенсійного фонду, релокації бізнесу тощо.

Андрій Моша, начальник відділу аналітики та комунікативних стратегій Департаменту комунікацій та інформаційної політики Сумської міської ради поділився досвідом з перейменування топонімів у населених пунктах і звернув увагу учасників заходу на проблемних питаннях, які виникали у громаді під час даного процесу. Зокрема він зауважив, що вже є випадки, коли одну і ту ж вулиці було перейменовано декілька разів.

Ірина Гудзь, заступниця Звягельського міського голови (колишн. Новоград-Волинський) – розповіла про взаємодію органів місцевого самоврядування з громадськими організаціями та спілками інвалідів, об’єднаннями військових, підприємців та іншими формуваннями в умовах воєнного стану. Вона зауважила, що через залучення молоді, громадськості, бізнесу до відновлення і розвитку суспільства ми  пишеться нова історія України. Також вона наголосила, що співпраця з міжнародними інституціями щодо допомоги ВПО має бути комплексною – це не просто забезпечення постраждалих житлом, а їхня адаптація до нового життя, роботи. Проєкти розбудови мають спрямовуватись на майбутнє, наприклад, розвиток альтернативної енергетики в громадах як складова енергонезалежності країни.

Вікторія Скороход, тімлід проєкту «Dream room», президентка учнівського самоврядування, розповіла про втілений їхньою командою проєкт як приклад залучення грантових коштів соціально-активною молоддю (учнівським самоврядуванням) Менського опорного ЗЗСО І-ІІІ ст. імені Т.Г.Шевченка на Чернігівщині. У Менській школі 16 червня урочисто відкрито молодіжний простір Dream Room - нове місце зустрічей та творчих активностей учнів, молоді, педагогів та гостей навчального закладу - створений завдяки перемозі команди старшокласників у проєкті «Активна позиція мого регіону. Очима дітей» (організованому ГО «Українська античність») за підтримки Менської міської ради.

Інна Скляр, підбиваючи підсумки наради, зазначила:

-  дуже важливо системно використовувати інструменти відкритого урядування, при цьому ретельно продумуючи процедури і вчасно вносячи зміни у нормативно-правове врегулювання;

-  Закон України «Про адміністративну процедуру» набирає чинності наприкінці 2023 року, що потребує ретельної підготовки і приведення у відповідність цілого ряду процедур, які врегульовані локальними нормативно-правовими актами, а також навчання посадових осіб застосуванню нових процедур.

 

Відео засідання фахової мережі з питань відкритого урядування можна отримати у Регіональних відділеннях Асоціації міст України.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)