05 / Травень, 2025

Понад 1000 представників муніципалітетів взяли участь в робочій зустрічі з посадовцями Міністерства фінансів України та Державної міграційної служби України, під час якої обговорили проблеми розрахунку та врахування чисельності населення територіальних громад при формуванні місцевих бюджетів, організованій Асоціацією міст України 25 квітня 2025 року.

Відповіді на питання, які стоять перед органами місцевого самоврядування, надали:

Денис Улютін, Перший заступник Міністра фінансів України,

Іван Двойленко, Заступник Голови Державної міграційної служби України,

Олександр Корень,  Директор Департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів Міністерства фінансів України,

Олена Палієнко, Заступниця директора Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Державної міграційної служби України,

Василь Буржинський, Заступник директора Департаменту адміністрування реєстру ДП «Документ».

 

Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, відкрив робочу зустріч та зазначив, що всі проблемні питання, які виникають при формуванні бюджетів територіальних громад через наповнення реєстрів громад, мають бути вирішені шляхом конструктивної співпраці з Міністерством фінансів України та Державною міграційною службою України.  

Денис Улютін звернув увагу на важливість при розрахунку бюджету мати валідні дані щодо чисельності населення та поінформував про причини, які унеможливлюють використання Міністерством фінансів України даних Державної служби статистики України, – останній перепис відбувся у 2001 році, а  дані щодо чисельності населення не оновлюються з 01.02.2022 року. Саме це стало причиною ініціювання розгляду можливості використання даних з реєстрів відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби України (ВІС ДМС) для обліку чисельності населення. Крім того, зазначив він, існують значні проблеми з обліком кількості внутрішньо-переміщених осіб, які планується вирішити до серпня 2025 року.

Перший заступник Міністра фінансів України відповів на питання представників громад та зазначив, що для розрахунку показників бюджету 2026 року будуть братися дані про чисельність населення станом на 01.08.2025 року. У разі, якщо робота з наповнення реєстрів громад буде активно продовжуватися, до другого читання проєкту закону про Держбюджет можна буде взяти дані станом на 01.09.2025 року. Він підкреслив, що фінансування прифронтових громад здійснюється за окремою процедурою.

Іван Двойленко наголосив на важливості ведення актуального обліку громадян на загальнодержавному рівні та звернув увагу на вплив цих даних на загальнонаціональні процеси в країні. Він закликав представників громад, які використовують власне програмне забезпечення, привести його у  відповідність до актуальних технічних вимог, оскільки некоректна робота відповідних сервісів призводить до викривлення статистичних показників щодо кількості населення.

Заступник Голови Державної міграційної служби України відповів на питання представників муніципалітетів і зазначив, що сьогодні ведуться перемовини з Міністерством цифрової трансформації України щодо удосконалення вебпорталу ДМС, закликав надавати відповідні пропозиції щодо удосконалення роботи зазначеного сервісу, адже сьогодні дані реєстрів громад потребують доопрацювання та можуть містити як надлишкові дані, так і недостатню інформацію, а також запропонував зібрати та узагальнити надану громадами інформацію Асоціації міст України.

Олександр Корень зазначив, що наявність та валідність даних про чисельність населення, їх вчасність, є важливим як для громад, так і для центральних органів виконавчої влади.

Олена Палієнко підтвердила основні проблеми, з якими громади зверталися до Асоціації міст України та озвучені під час зустрічі - дані Державного реєстру виборців, що були базою для наповнення реєстрів територіальних громад з 2016 року, не містять повної та актуальної інформації про населення ( паспортних даних, ідентифікаційних кодів, неточності в адресах проживання, вказані виборчі адреси, а не адреси місця проживання) та дітей до 18 років. Вона підтвердила, що такі особи не потрапляють до загальної чисельності населення та додала, що існує велика кількість осіб, які фактично проживають на території громади, проте не зареєстрували місце проживання, та зауважила, що всі ці питання потребують доопрацювання та актуалізації на рівні громад.

Василь Буржинський зазначив про наявність неточностей в даних про осіб, які були перенесені до реєстрів громад, поінформував про активну співпрацю ДМС з органами місцевого самоврядування щодо усунення зазначених проблем та актуалізації даних про населення і навів приклад успішної співпраці зі Здолбунівською громадою Рівненської області.

Представники органів місцевого самоврядування озвучили проблеми формування місцевих бюджетів і надали пропозиції по їх вирішенню, зокрема:

Борис Карпус, Нововолинський міський голова, звернув увагу на проблему, що існує при знятті з реєстрації чоловіків та запропонував поширити успішний досвід громад щодо актуалізації даних через Асоціацію міст України.

Марія Мурадова, Секретар Добрянської селищної ради Чернігівської області, звернула увагу на проблему із відсутністю у мешканців громади права власності на житло, яке не було оформлене з різних причин,  та неможливістю зареєструвати таку особу в реєстрі територіальної громади.

Оксана Кенс, Заступниця директора Департаменту фінансів та бюджетної політики Ужгородської міської ради, підтримала позицію щодо необхідності ведення обліку дітей дошкільного та шкільного віку, вихованців та  учнів, у тому числі дітей, не охоплених навчанням.  

Володимир Кравчук, Начальник відділу проживання Департаменту забезпечення надання адміністративних послуг Ужгородської міської ради, поінформував, що незважаючи на низку вжитих заходів, близько 15% неповнолітніх мешканців не внесені до реєстру громади, та запропонував внести зміни до Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку, вихованців та  учнів,  затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 №684 щодо обов’язкового надання інформації про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) дитини при їх зарахуванні до закладів освіти. Він також озвучив питання щодо удосконалення технічних можливостей при визначенні та актуалізації статі в реєстрі громади без обов’язкового звернення особи чи втручання органу реєстрації, оскільки такі громадяни також не враховуються в чисельності населення.

Михайло Гузик, Регіональний консультант Асоціації міст України з бюджетних питань у Львівській області, підняв питання можливості врахування в чисельності населення громади осіб на підставі актів обстеження/підтвердження їх фактичного місця проживання за умови відсутності реєстрації таких осіб у громаді.

Під час заходу представники громад підняли питання щодо розрахунку реверсної дотації, відсутності даних в Державному реєстрі речових прав, реєстрації дітей у прифронтових громадах у разі закриття дошкільних закладів освіти, а також відсутності доступу до Державного реєстру речових прав у таких громадах, врахування кількості ВПО у чисельності населення громади тощо та отримували відповіді від представників органів державної влади.

Олександр Слобожан, підбиваючи підсумки робочої зустрічі, зазначив про проведену раніше роботу Асоціації міст України щодо визначення проблем  з формування місцевих бюджетів через наповнення відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби України, про сформовані пропозиції по їх вирішенню, направлені Прем’єр-міністру України Денису Шмигалю.

Виконавчий директор Асоціації міст України наголосив, що приклади успішного досвіду з наповнення реєстрів громад, які надійдуть від громад, будуть також опрацьовані Асоціацією міст України та стануть основою пропозицій для подальшої співпраці в забезпеченні валідних даних реєстрів громад та ВІС ДМС з Державною міграційною службою України та Міністерством фінансів України.

Модерував робочу зустріч Заступник Виконавчого директора, директор Аналітичного центру Асоціації міст України Ярослав Рабошук.

Запис робочої зустрічі з виступами доповідачів та обговоренням питань знаходиться в регіональних відділеннях Асоціації міст України.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)