22 / Липень, 2024

Двостороння зустріч з підготовки до ознайомчого візиту підприємців та представників Івано-Франківської міської ради до муніципалітету Єлгава (Латвія) відбулася 19 липня 2024 року, під час якої  сторони обмінялися інформацією про свої бізнес-проєкти та особливості громад.

Надія Кромкач, заступниця директора, начальниця управління економічного розвитку Івано-Франківської міської ради, привітала учасників зустрічі та подякувала Латвійській стороні за допомогу Україні та відкритість до співпраці. Вона презентувала Івано-Франківщину, розповівши про ключові галузі промисловості, в тому числі малого та середнього бізнесу, освіти, науки. Крім того зазначила, що в регіоні впроваджуються грантові проєкти, працює бізнес з іноземним капіталом, ведеться експортна діяльність.

Серед очевидних переваг:

  • розвинена транспортна мережа;
  • потужний науковий потенціал на базі вищих навчальних закладів;
  • активний розвиток агровиробництва;
  • досвід реалізації транскордонних партнерств.

У частині міжнародного бізнес-співробітництва пріоритетними напрямками є вивчення латвійського досвіду у сфері маркетингу, сертифікації і продажів продукції, налагодження експортних процесів, залучення інвестицій та розвиток перспективних стартапів. А також ефективні механізми налагодження співпраці з країнами Євросоюзу та рекомендації з адаптації до міжнародного середовища.

Водночас українська сторона готова ділитися напрацюваннями у сфері реалізації грантових проєктів, розвитку креативної індустрії, створення синергії науки, бізнесу і влади для впровадження інноваційних технологій, налагодження транскордонних  партнерств.

Наталія Пальчак, засновниця «Станіславської сироварні», детально розповіла, як її особисте хобі перетворилося на прибутковий сімейний бізнес, успішність якого підтверджено призовими нагородами на двох спеціалізованих міжнародних виставках у 2022 та 2023 роках.  Сироварня виготовляє високоякісну продукцію за європейськими зразками.

Любов Дрогомирецька, засновниця мистецького дому «Тобівка», зазначила, що її бізнес – це своєрідний мистецький простір зі збереження автентичних українських традицій. Постійно діюча експозиція налічує близько двох тисяч експонатів, які традиційно використовувалися в українському побуті. Тут же працює виробничий цех.  Його унікальність у відтворенні правдивої української вишитої сорочки. Вироби виготовляються як вручну, із збереженням автентичних технік шиття і вишивки, так і за допомогою сучасних технологій.

Анна Оголь, власниця компанії «AnyRobots», створює на замовлення унікальні, оснащені електронікою костюми роботів, астронавтів, динозаврів для кіновиробництва, різноманітних фестивалів,  цирків, event-агентств. Вироби користуються значним попитом і експортуються у 20 країн світу. З початком війни тут почали виготовляти тактичний захист для наших військових – наколінники та налокітники.

Марта Вебере, спеціалістка відділу зовнішніх зв’язків муніципалітету міста Єлгава, подякувала учасникам за цікаві доповіді та представила латвійських підприємців.

Агіта Блума, генеральна директорка компанії «Agitabluma cheese», розповіла про виготовлення сирів з пліснявою за французькою технологією, що відповідає усім міжнародним стандартам. Продукція реалізовується на місцевих ринках, також налагоджена тісна співпраця з ресторанним бізнесом.

Дайга Латковська, дизайнерка, власниця та засновниця модного креативного простору «TĒMA» modes nams, ознайомила з напрямками роботи, які охоплює її бізнес. А це і пошиття одягу, зокрема створення індивідуальних колекцій, і виготовлення аксесуарів авторського дизайну, і організація модних показів та семінарів, що стосуються індустрії краси.

Крістапс Енкузенс, директор ІТ-платформи «KECOM RISINA SIA», повідомив, що його робота пов’язана з оптимізацією бізнес-процесів, зокрема плануванням, управлінням та підтримкою автоматизації і цифровізації виробничих процесів.

Айя Малкална, генеральна директорка SIA Austras raksti, розповіла про досвід заснування етнографічного простору, у якому працює реміснича майстерня з виготовлення предметів інтер’єру за старовинними технологіями, проводиться просвітницька робота з молоддю, а також налагоджено виробництво національних костюмів за збереженими зразками ХІХ століття.

Валерія Колесніченко, проєктна координаторка, GIZ, зазначила, що сталі економічні зв’язки, сформовані між містами, побудова прямих контактів між бізнесами, сприятиме розвитку і зміцненню компаній,  громад та країн в цілому. 

Тарас Малишівський, експерт з питань співпраці бізнесу муніципалітетів України та країн ЄС, Асоціація міст України, зазначив, що саме малий та середній бізнес є тим драйвером, який створює передумови для підвищення якості життя людей.

Співпраця між Івано-Франківськом та Єлгавою сприятимуть взаємному розвитку, зміцненню ділового співробітництва та економічному зростанню місцевого бізнесу та громад.

Захід організовано Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», в межах Програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини. Реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Програма, спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.

Детальніше: www.eu4business.org.ua.

Зміст публікації є виключною відповідальністю Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціації міст України» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)