18 / Травень, 2017
В Івано-Франківську в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID, завершився навчальний візит на тему «Використання сучасних інформаційних технологій у забезпеченні доступності послуг та зв’язків з громадськістю Івано-Франківської міської ради». Цей захід, на який прибули представники органів місцевого самоврядування з усіх куточків України, пройшов у рамках загальнонаціональної програми обмінних візитів для посадових осіб органів місцевого самоврядування «Маршрути успіхів».
Виступаючи перед учасниками семінару, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків наголосив, що в місті зроблено чимало в напрямку розвитку електронного врядування, надання адміністративних послуг, доступу громади до проектів рішень виконавчого комітету, сесій міськради тощо. А Івано-Франківськ нині входить до трійки найвідкритіших міст щодо доступу інформації для громади. Крім цього, в Івано-Франківську успішно працює низка програм щодо партиципаторного бюджетування. Руслан Марцінків підкреслив, що Асоціація міст України сприяє поширенню такого досвіду.
Координатор з питань комунікацій АМУ Олександра Змієвець зазначила, що проект «Маршрути успіхів» покликаний переймати найкращий досвід міст. А Івано-Франківськ є яскравим прикладом успішних практик.
Начальник відділу програмного забезпечення Івано-Франківської міської ради Андрій Чайківський розповів про цифрове перетворення міста: «Всі ви знаєте, що “Smart City”, тобто «розумне місто» - популярний тренд у світі», - сказав він. В такому місті зручні електронні сервіси діють у різних сферах життя. Івано-Франківськ не перший рік працює над цим. Зокрема, такі сервіси запровадженні в напрямку діяльності органів влади Івано-Франківська. Це - офіційний сайт міста, на якому можна знайти інформацію про те, де отримати певні адмінпослуги, звернутися до влади, оформити субсидію тощо. Також у всіх виконавчих органах міської влади та комунальних підприємствах працює електронний документообіг. Зараз між ними немає паперового листування». Більше інформації у презентації. Андрій Чайківський також розказав гостям про пряму трансляцію сесій міської ради в Інтернеті, роботу із соцмережами та електронну приймальну ради. Дивитися презентацію.
Керівник секретаріату Івано-Франківської міської ради Наталія Карабин презентувала можливості сайту міської ради. Вона зазначила, що він представляє собою відкритий інформаційний простір для громади та націлений на висвітлення усіх етапів роботи Івано-Франківської міської ради.
Директор ТОВ «Техноінфософт» Руслан Євчин та секретар наглядової ради КП «Міська інвестиційна управляюча компанія» Вадим Войтик розказали учасникам про можливості першого муніципального контакт-центру міста «15-80», робота якого налагоджена таким чином, аби людина могла отримати необхідну допомогу набагато швидше, ніж раніше – коли потрібно було чекати вільного оператора годинами. Детальніше у презентації. Крім того, спікери розказали про міські електронні сервіси, які дозволяють контролювати якість роботи служб у сфері житлово-комунального господарства. Ознайомитися з презентацією.
Далі учасники візиту вирушили до Центру надання адміністративних послуг м. Івано-Франківська та його територіальних підрозділів, де начальник управління адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради Богдан Питель розказав про досвід роботи міського центру надання адмінпослуг. На сьогоднішній день, він надає 240 соціальних та адміністративних послуг, а сам центр визнаний одним із найкращих в Україні. Крім того, 49 послуги можна отримати через Інтернет через персональний кабінет. На всі запитання клієнта там відповість віртуальний адміністратор. Цей сервіс стає все більш популярним серед івано-франківців. За словами Богдана Пителя, було надано 2386 електронних послуг за минулий рік.
Для зручності містян, у 2016 році було створено 2 територіальних підрозділи центру надання адмінпослуг, які успішно працюють та кожного дня оптимізують і покращують свою роботу. Як центральний офіс, так і територіальні підрозділи оснащені системою електронної черги. Крім того, можливо здійснити попередній запис на прийом, отримати он-лайн консультацію, дізнатися всю необхідну інформацію про перелік документів, статус надання послуги або смс-повідомлення про її готовність та багато іншого. Все це - через сайт центру надання адмінпослуг, а також мобільні додатки «Універсам-SMS» та «Мобільний Івано-Франківськ».
У центрі встановлене новітнє обладнання для зручності отримання послуг - від устаткування для оформлення біометричних закордонних паспортів до найновішої системи видачі готових документів. Неабияким досягненням Івано-Франківської міської ради є те, що в неї вдалося залучити власні кошти у створення такого комфортного, сучасного та високотехнологічного центру. Ознайомитись із презентацією.
Другий день візиту розпочався з поїздки до Інтернет-центру Міської центральної бібліотеки, яка також стала осередком втілення новітніх ІТ-розробок івано-франківців. Спеціаліст Івано-Франківської міської централізованої бібліотечної системи Олена Цюпер розказала, що завдяки передовим технологіям на сайті бібліотеки створено електронний каталог, який наразі налічує 300 тисяч книг та має встановлений онлайн-чат з бібліотекарем. У кожному відділені бібліотеки, яких загалом 17, діє безкоштовний Wi-Fi. Заклад переведено на електронний документообіг - там відмовились від паперових карток читача. Тепер використовуються спеціальні сканери та наліпки для книг із штрих-кодами. При скануванні штрих-коду система самостійно вносить дані про читача через його електронний читацький квиток. У бібліотеці наголошують, що після введення таких новинок у бібліотечну систему, читачів стало набагато більше. Більше - у презентації.
Завершальне пленарне засідання маршруту пройшло у Івано-Франківській міській раді. Там представники органів місцевого самоврядування ознайомилися з ще однією новацією Івано-Франківська - інформаційною системою управління бюджетом «Бюджет міста». «Ця інформаційна система є простим та зручним інструментом управління бюджетом, спрямованим на збільшення ефективності використання коштів місцевих громад у тому, що стосується планування, виконання та аналізу бюджетів. Цей інструмент допоміг зробити бюджет міста прозорим, відкритим та підконтрольним», - зазначив Начальник відділу програмування та комп’ютерного забезпечення фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Ігор Жигайло. Дивитися презентацію.
Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради Михайло Смушак зупинився на темі онлайн-комунікацій, які є важливим інструментом управління в системі державної влади та місцевого самоврядування та представив електронний сервіс «Комуналка», який, за його словами, є платформою для спілкування громади, бізнесу та влади. Переглянути презентацію.
Регіональний консультант з юридичних питань (проект «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Марія Баран підкреслила, що Івано-Франківськ по праву може поділитися досвідом щодо надання адміністративних послуг на основі ЦНАПу міста і його підрозділів. Підставою для обрання Івано-Франківська для навчального візиту, на думку Марії Баран, є саме діяльність ЦНАПу, який надає значну кількість якісних послуг, постійно удосконалюючи свої роботу. А міська рада Івано-Франківська та Асоціація міст України мають налагоджену тісну співпрацю.
Керуючий справами виконавчого комітету Тульчинської міської ради Вінницької області Леся Косенко подякувала Асоціації міст України за змістовний навчальний візит до Івано-Франківської міської ради, де, за її словами, є на що подивитися і чому повчитися. «Особливо привернули мою увагу електронні сервіси комунальної управляючої компанії. Це велике напрацювання. Івано-Франківські Smart City заслуговують на окрему увагу, де працівники програмного та комп’ютерного відділів не тільки на високому рівні виконують свої завдання, а й додають до свого проекту любов і небайдужість до рідного міста», - сказала Леся Косенко.
Під час підведення підсумків, учасники зазначили, що візит дав їм багато нових знань, які можна втілити у своєму місті та подякували Асоціації міст України за організацію. «У містах України є дуже багато напрацювань, які заслуговують на увагу і їх варто запозичувати іншим. Івано-Франківськ під час цього заходу поділився своїми інноваційними формами роботи. Завдяки проекту «Маршрути успіхів» невдовзі ми матимемо нагоду переймати досвід у наших колег з інших міст України», - сказав, підбиваючи підсумки, заступник керуючого справами - начальник управління організаційно-інформаційної роботи та контролю Івано-Франківської міської ради Андрій Лис.
Дивитися відео (ТРК ВЕЖА)
Дивитися відео (112 канал)
Дивитися фотогалерею