16 / Грудень, 2021
16 грудня відбулося Друге засіданні Платформи діалогу місцевого та центрального рівнів влади «Від місцевих інновацій до ініціатив національного масштабу».
Захід організовано спільно Секретаріатом Кабінету Міністрів України та Асоціацією міст України за підтримки Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи.
Друге засідання мало на меті огляд досягнутих результатів, визначення викликів відкритому врядуванню на місцевому рівні а також стратегії об’єднання зусиль з метою виконання державних зобов’язань з впровадження принципів відкритого врядування, збільшуючи рівень залучення молоді на місцевому рівні та визнаючи важливу роль місцевих органів влади в цьому процесі.
У Платформі взяли участь представники Уряду, органів місцевого самоврядування, Асоціації міст України, громадських організацій а також члени координаційної Ради з питань реалізації в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд».
З вітальним словом до учасників заходу звернулися: Голова Офісу Ради Європи в Україні Стен Ньорлов, Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова Віталій Кличко.
Привітавши учасників, Голова АМУ Віталій Кличко подякував представникам  Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи за ефективну співпрацю з Асоціацією міст України.
«Хочу висловити вдячність пану Кіферу та Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи за ефективну та успішну співпрацю з Асоціацією міст України. Ми пишаємося, що Конгрес підтримав АМУ в здійсненні заходів щодо сприяння децентралізації та демократії в Україні», –  сказав Голова АМУ. Віталій Кличко нагадав, що АМУ об’єднує близько тисячі громад. І в своїй діяльності керується відкритістю, інклюзивністю та широким залучення громадян до ухвалення рішень у їх громадах. Читати більше.
Модерувала Платформу експертка АМУ з правових питань Інна Скляр.
На засіданні виступив Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, а також  голови громад-учасників Програми Партнерство «Відкритий уряд – місцевий рівень». Про кращі практики, які обумовили інституційні інновації у місцевому самоврядуванні через прозорість, підзвітність, участь та спільну роботу з громадянським суспільством розповіли: міський голова  Хмельницького Олександр Симчишин, заступник Вінницького міського голови Сергій Тимощук, секретар Тернопільської міської ради Ігор Гірчак, міський голова Славутича Юрій Фомічев, селищний голова Демидівки Сергій Радченко.
Про оовітні проєкти та ініціативи Мінцифри для забезпечення ефективного відкритого врядування на місцевому рівні в Україні розповів керівник розвитку CDTO в регіонах Роман Загородній: «Оскільки саме місцева влада є найбільш наближеною до людей, запорукою якісних е-сервісів та е-послуг є команди цифрових лідерів у регіонах. Ми в Мінцифрі усвідомлюємо те, що всі наші проєкти, безпосередньо чи опосередковано, стосуються громад. Тому наш пріоритет — підсилити регіони за допомогою створення посад CDTO (профільних заступників, які відповідають за цифрову трансформацію) у кожній облдержадміністрації та у великих містах, а також формування спільноти цифрових лідерів у громадах». 
Олександр Слобожан розповів про ряд завдань, які ставила перед собою Асоціація міст України та вже успішно реалізувала. Зокрема, він зупинився на: «Дорожній карті зі сприяння та розвитку відкритого урядування та е-урядування на місцевому рівні в Україні», яку АМУ напрацювала разом з  Конгресом місцевих і регіональних влад; впровадженні ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд»; успішній налагодженій взаємодії АМУ з Міністерством цифрової трансформації.
«АМУ продовжуватиме роботу над залученням місцевого самоврядування до ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд». І в цьому нам допоможуть три міста, які першими долучилися до OGP local: Хмельницький, Вінниця і Тернопіль. Маю надію, що такі гарні приклади надихнуть ще більше територіальних громад долучатися до цієї ініціативи», – наголосив Олександр Слобожан.
Під час заходу відбулася урочиста Церемонія нагородження за іноваційний підхід на місцевому рівні в рамках Програми Партнерство «Відкритий уряд – місцевий рівень». Хмельницький міський голова Олександр Симчишин отримав нагороду від громадської частини Координаційної ради ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд».
за проект розробки та впровадження Плану дій «Зелене місто» та створення інтерактивного простору для школярів, студентів та дорослих «Гуфі-центр» для інформування про систему поводження з відходами та вплив сміття на навколишнє середовище». Нагороду вручив Андреас Кіфер, Генеральний серкетар Конгресу Ради Європи.
Нагадаємо, що три українських міста: Тернопіль, Хмельницький та Вінниця пройшли відбірковий тур і стали одними з небагатьох міст світу, які отримали членство в OGP local. За результатами міжнародної премії OGP Awards, місто Хмельницький посіло 1 місце, а  Вінниця  – 3 місце. В рамках відкриття Глобального саміту Партнерства «Відкритий Уряд» було оголошено про перемогу Хмельницького та третє місце Вінниці  в номінації OGP local.
Друга частина засідання Платформи діалогу місцевого та центрального рівнів влади була присвячена обговоренню сприяння ефективному залученню молоді задля успішного виконання національних зобов’язань з впровадження принципів відкритого врядування.
Заступниця міністра молоді та спорту України Марина Потапенко розповіла про виконання зобов’язань з впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” в частині сприяння активізації участі молоді на національному та місцевому рівні. Вона акцентувала на тому, що одним із основних принципів, за якими має будуватися робота з молоддю в громаді, є залучення молоді до ухвалення рішень. У регіонах України вже напрацьовано досвід роботи різних форм молодіжного представництва таких як молодіжні ради, координаційні ради з питань молодіжної політики, студентські ради, парламенти. Також впроваджуються такі інноваційні механізми молодіжної участі як «бюджет участі». За словами заступниці Міністра, в умовах децентралізації ядром молодіжної інфраструктури територіальних громад стають молодіжні центри або молодіжні простори, які є осередком практичної молодіжної роботи та об’єднання суспільно активної молоді. «Одним із інструментів об’єднання суспільно активної молоді є дитячі та молодіжні громадські організації, - зазначила Марина Попатенко. - Міністерство молоді та спорту щороку проводить конкурс проєктів серед громадських організацій, організацій у сфері національно-патріотичного виховання. В 2021 конкурс проєктів інститутів громадянського суспільства, організаторами яких є центральні та місцеві органи влади, проходить в онлайн-форматі з використанням простору «Е-конкурс». Окрім іншого, заступниця Міністра поінформувала, що у рамках Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» Мінмолодьспортом було проведено заходи, спрямовані на оволодіння молоддю інноваційними інструментами громадської участі, які покращують напрацювання, аналіз та прогнозування варіантів рішень в процесі їх прийняття на національному, регіональному та місцевому рівні. Таким інструментом стала інноваційна цифрова методика CivicLab, яка адаптується до потреб цільової аудиторії та відповідної тематики і включає цілий комплекс заходів.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан зауважив, що АМУ допомагає налагоджувати співпрацю в громадах між органами місцевого самоврядування та молоддю через залучення міст до участі у всеукраїнському конкурсі «Молодіжна столиця України».  Також він розповів, як Асоціація міст України залучає органи місцевого самоврядування до ініціативи ЮНІСЕФ «Громада, дружня до дітей та молоді».
«АМУ допомагає розвивати молодіжну політику в законодавчому полі. Асоціація міст України була долучена до підготовки Закону «Про основні засади молодіжної політики» №1414 в частині повноважень органів місцевого самоврядування щодо реалізації молодіжної політики та роботи з молоддю», – зазначив О. Слобожан.
Михайло Нетяжук, Фастівський міський голова, розповів про формування громадянського суспільства у місті Фастів та вніс пропозицію щодо включення молоді у депутатський корпус, за прикладом гендерних квот. Про кращі практики залучення молоді при впровадженні принципів відкритого врядування своїх громад та проблеми, з якими зіткнулися при впровадження молодіжної політики розповіли селищний голова Новопсковської громади Вадим Гаєв та селищний голова Оржицької громади Олена Сидоренко.
Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер підсумував результати засідання Платформи, висловив сподівання на подальшу ефективну співпрацю та побажав успіху громадам у впровадженні принципів відкритого врядування.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)