05 / Травень, 2023

Наприкінці квітня 2023 року делегація трьох українських громад-членів Асоціації міст України відвідала угорські муніципалітети-партнери з навчальним візитом.

Візит організований Асоціацією міст України, Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) та Угорською національною асоціацією органів місцевого самоврядування (TÖOSZ) у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) у рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

До складу делегації Асоціації міст України ввійшли:

Олена Сидоренко, селищний голова, Світлана Маслак, перший заступник селищного голови Оржицької селищної територіальної громади (Полтавщина);

Світлана Горошко, секретар Лебединської міської ради та Альона Бондаренко, головний спеціаліст відділу внутрішньої політики (Сумщина);

Наталія Рудник, координатор міжнародної діяльності Бишівської сільської територіальної громади (Київщина);

Наталія Лазаренко, менеджер з міжнародної діяльності АМУ.

Навчальний візит став продовженням двосторонніх перемовин у рамках означеного Проєкту, які відбулися на початку квітня між керівниками українських та угорських муніципалітетів: Бишів (Київщина) та Бачалмаш; Лебедин (Сумщина) та Папа; Оржиця (Полтавщина) та Будакесі.

Тоді сторони домовилися про започаткування міжнародного міжмуніципального партнерства та співпрацю задля відбудови та розвитку українських територіальних громад, а також навчальний візит до громад-партнерів. Серед пріоритетних напрямків співпраці розглядались проєкти з відновлення шляхом реконструкції та ремонту муніципальної інфраструктури, зокрема, системи водопостачання та водовідведення; роздільного збору, переробки та утилізації твердих побутових відходів і відходів руйнації, впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження, використання відновлюваних джерел енергії, придбання/передачі та використання комунальної техніки, відбудови та обладнання закладів охорони здоров’я тощо.

Представники муніципалітетів зустрілися в Будапешті з представниками Угорської національної асоціації органів місцевого самоврядування (TÖOSZ), ознайомились із системою та кращими практиками місцевого самоврядування Угорщини, поділилися досвідом реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, компетенціями та кращими практиками органів місцевого самоврядування в Україні, роботою в умовах війни.

Наталія Лазаренко, менеджер з міжнародної діяльності Асоціації міст України, розповіла про діяльність Асоціації міст України, пріоритетні напрямки допомоги територіальним громадам задля відбудови та розвитку.

Продовженням візиту стали спільні відвідини учасниками житлового 13-го району Будапешта, з акцентом на його успішні чинні та перспективні інфраструктурні проєкти, які можна буде застосувати в України. Насамперед, йдеться про комплекс соціального житла зі статусом «пасивного будинку» (будівельний стандарт енергоефективного помешкання з комфортними умовами проживання та мінімальним негативним впливом на довкілля) та “розумний” дитячий садок, що зводиться за новітніми технологіями.

Також упродовж 26-27 квітня представники українських громад побували в угорських муніципалітетах-партнерах, де безпосередньо обмінялись досвідом та більш детально обговорили роботу над спільними проєктами подальшої співпраці задля відновлення та розвитку українських територіальних громад.

Оржицький селищний голова Олена Сидоренко та перший заступник Світлана Маслак відвідали муніципалітет Будакесі, де наживо ознайомилися зі структурою, основними повноваженнями місцевого самоврядування в Угорщині. Разом із колегами муніципалітету Будакесі обговорили напрямки співпраці. Угорські колеги поділилися досвідом створення індустріального парку, впровадження новітнього підходу до будівництва модульних приміщень, продемонстрували роботу медичного та патронатного закладів, а також щойно введеного в експлуатацію освітнього закладу. Представниць Оржицької громади особливо зацікавила робота очисних споруд, що обслуговують місто. Колеги коротко окреслили спектр питань, якими опікується місцева комунальна служба, а також перспективи спорудження сміттєпереробного заводу та способів утилізації біорештків (гілля, листя, залишки трави тощо).

“Ми щиро вдячні Проєкту за те, що нашим партнером став угорський муніципалітет Будакесі. Ми побачили і вашу щирість, і ваше бажання бути з нами в цій програмі. Тож ми плідно працювали упродовж цих днів, і ми готові переймати ваш досвід, розширювати ваші і наші можливості”, — наголосила Олена Сидоренко.

Перспективними напрямками спільних проєктів між Оржицею та Будакесі сторони визначили: придбання для обох муніципалітетів комунальної техніки (екскаватор, навантажувач, автопідіймач, мікроавтобус для муніципальних перевезень, техніка для прибирання тротуарів тощо). Безумовно актуальним для обох громад є будівництво очисних споруд. Як сказав віце-мер Шігмунд Берталан, даний проєкт цікавий і угорцям, хоча такі споруди в них уже функціонують. Але якщо вдасться залучити кошти, то можна побудувати очисні споруди на території Оржицької громади силами угорців (ПКД, матеріали, працівники), які вже мають досвід реалізації даного проєкту. Також перший заступник мера Шекешд Левенте зазначив, що цікавим для муніципалітетів України та Угорщини може стати проєкт впровадження нових будівельних технологій, який вже почали освоювати в Будакесі. Мер міста Дьорі Оттілія також наголосила на важливості якісних медичних послуг для населення, бо здоров’я людей — має бути завжди поза політикою. Тому, як напрям співпраці, також визначали і придбання діагностичного медичного обладнання для поліклініки Будакесі та лікарні в Оржиці.

Координатор міжнародної діяльності Бишівської сільської територіальної громади Наталія Рудник відвідала муніципалітет Бачалмаш. Вона ознайомилася з досвідом щодо управління муніципалітетом, із роботою його підприємств та установ у різних сферах, зокрема: сортування сміття, очищення питної води та каналізаційних стоків, діяльність закладів освіти (насамперед, дошкільних) та охорони здоров'я, робота музеїв, сфера туризму та супутніх послуг.

Балаж Немет, мер міста Бачалмаш, та його заступники люб'язно організували зустрічі з керівниками підприємств. Сторони домовились про обмін досвідом, про роботу над спільними проєктами та пошуками грантових і фінансових ресурсів для впровадження таких проєктів. Один із перших проєктів — по водоочисних спорудах, буде підготовлено протягом цього року. Бачалмаш поділиться описом технологій, і обидві громади почнуть готувати спільну заявку на конкурс.

Для угорців дуже важливо долучитися до відновлення України.

"Я прокидаюся і кожного дня дивлюся новини. Ми всі насправді втратили відчуття безпеки", — зазначив Балаж Немет, мер міста Бачалмаш,  і запевнив у подальшій підтримці українських колег.

Виконуюча обов'язки Лебединського міського голови Світлана Горошко, головний спеціаліст відділу внутрішньої політики Альона Бондаренко, а також менеджер з міжнародної діяльності Асоціації міст України Наталія Лазаренко відвідали угорське місто Папа. Під час візиту членів делегації ознайомили з реконструйованими та модернізованими до сучасних європейських стандартів об'єктами інфраструктури, соціальними та рекреаційними об'єктами. Мер міста Папа Тамаш Альдозо охоче поділився досвідом з українськими колегами щодо реалізації успішних проєктів. Також угорські колеги запропонували підписати меморандум про побратимство з Лебединською громадою.

«Відвідавши місто Папа, ми мали змогу чітко визначити для себе пріоритетні напрямки, над якими маємо працювати у громаді вже найближчим часом із залученням коштів та підтримки міжнародних партнерів. Загалом під час навчального візиту нам вдалося домовитися про подальшу співпрацю з реалізації спільних проєктів», — підбила підсумок Світлана Горошко.

Крім того, українська делегація мала ще одну важливу спільну місію в Угорщині — розповісти правду про війну в Україні, поінформувати європейську спільноту про жахіття, які сьогодні чинять військові рф на території нашої держави.

«Вдячні Асоціації міст України, ULEAD з Європою / ULEAD with Europe та Раді європейських муніципалітетів і регіонів за унікальний досвід, ідею та організацію поїздки. У вас унікальна місія, в якій кожен із нас вже бере участь. Далі - відбудова та плідна співпраця! Переможемо!», — зазначила Наталія Рудник, координатор міжнародної діяльності Бишева

Наступним кроком співпраці стане підготовка спільних проєктів угорських та українських громад.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)