25 / Травень, 2021
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан виступив спікером на тематичній панелі «Потреби та завдання громад на шляху до ринку землі», яка відбулася 25 травня в рамках Всеукраїнського форуму «Україна 30.Земля». В обговоренні взяли участь представники асоціацій місцевого самоврядування, експерти, голови громад: Юрій Бова, (м.Тростянець, Сумська обл.), Олег Стогній (м. Ромни, Сумька обл.), Володимир Тірон (м.Кам’янка, Черкаська обл.), Валерій Немировський (с.Томашпіль, Вінницька обл.), Артур Шевцов (с.Вакулове, Дніпропетровська обл.),  Сергій Вовк (с. Мала Білозерка, Запорізька обл.).
Під час дискусії він зазначив, що лише вчора, 24 травня, Президент України підписав Закон, який вирішить проблеми громад у сфері земельних відносин. Цей документ пройшов складний шлях. Асоціація міст України займалася ним протягом 5 років, хоча ідея земельної децентралізації виникла набагато раніше.
О.Слобожан підкреслив, що прийняття цього Закону (№1423-IX ) – це перший крок до реальної передачі територіальним громадам повноважень з управління земельними ресурсами. Для місцевого самоврядування  дуже важливо, щоб процеси децентралізації у сфері земельних ресурсів не закінчилися на цьому Законі. Тому на найближчий час стоять такі завдання:
усунути неконкурентні умови для підприємців, які уникають сплати податків, користуючись земельними ділянками без правоустановчих документів;
► забезпечити право вибору громадян отримувати послуги з реєстрації земельних ділянок в державному земельному кадастрі не лише в органах Держгеокадастру або приватних землевпорядників, а й в органах місцевого самоврядування;
► запровадити реальну цифровізацію управлінських рішень: надати органам місцевого самоврядування доступ в межах відповідних громад до державних реєстрів речових прав, Державного земельного кадастру в режимі роботи з базами даних, а не окремого об’єкту;
► передати до громад управління лісовими землями, які перебувають в користуванні комунальних обласних лісгоспів, а вже на місцях громади нехай визначаються, чи є тут спільні інтереси.
Виконавчий директор АМУ відмітив, що впровадження ринку землі, окрім позитиву, містить і певні ризики для сільських територіальних громад. АМУ ці ризики усвідомлює і буде намагатися їх мінімізувати.
Зменшення обсягу орендованих земель у випадку їх викупу сільськогосподарськими підприємствами призведе до зниження надходжень до місцевих бюджетів від податку на доходи з фізичних осіб, який сплачується з орендної плати за землю. І тут важливо, щоб були передбачені компенсатори таких втрат місцевих бюджетів, - наголосив О.Слобожан.
Також Олександр Слобожан окремо звернув увагу, що окрім підзаконних актів, які розробляє Мінрегіон, має бути контроль за їх виконанням.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)