07 / Березень, 2024

27 лютого 2024 року понад 250 представників органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій, інститутів громадянського суспільства та молодіжних рад взяли участь у засіданні фахової мережі з питань відкритого урядування та адміністративних послуг.

Мета заходу: проаналізувати та уточнити актуальні проблемні питання щодо відкритого урядування та сформувати пропозиції щодо їх вирішення

Володимир Штанько, Липоводолинський селищний голова (Сумська область), презентував громаду прикордонної з агресором області і наголосив, що в стратегії її розвитку закладено створення комфортних умов для молоді як рушійної сили суспільства.

Він розповів, що 2023 року в селищі створили спортивний клуб для молоді, який набув надзвичайної популярності і став запорукою спортивних здобутків відвідувачів у змаганнях різного рівня. Тож постало питання про створення ще одного спортклубу. Голова також наголосив на постійні допомозі громади Збройним силам України, зокрема щодо будівництва фортифікаційних споруд, закликав усіх максимально долучитися до боротьби з ворогом і наближення Перемоги. 

Сергій Каліман, Василівський міський голова (Запорізька область) навів досвід роботи громади в умовах тимчасової окупації. Зокрема, наголосив, що навіть за такого складного випробування молодь залучена до прийняття рішень та надання послуг. Голова розповів про участь місцевої молоді в протистоянні ворогу, організації евакуації на початковому етапі війни, зазначивши, що через громаду проїхало понад 700 тисяч людей з півдня і сходу України. Закликав усіх активно залучати молодь, її ентузіазм і патріотизм, спільно наближати нашу Перемогу.

Дмитро Медушинський, заступник Курненського сільського голови (Житомирська область), розповів про громаду та нелегкий шлях створення молодіжної ради - від невдалого досвіду «створення за вказівкою згори» до запуску ініціативної та дієвої організації. У своїй презентації він поділився досвідом, навів випробуваний у громаді алгоритм залучення молоді активним учасником розвитку муніципалітету, в тому числі і через створення громадської організації «Активна молодь за перезавантаження».

Ірина Каландирець, заступник Шполянського міського голови (Черкаська область), розповіла, що з жовтня 2023 року в громаді діє ветеранський простір – ВЕТЕРАН HUB із залученням ветеранів на всіх етапах його створення, щоб максимально врахувати потреби ветеранів та членів їх родин. Робота хабу спрямована на надання психологічної підтримки, правової допомоги, організації творчого та корисного дозвілля мешканцям громади. Також презентувала досвід створення посади помічника ветерана повністю як ініціативу міської ради, щоб не за вказівкою, а реально допомагати.

Аліна Пигида, голова Молодіжної ради при Котелевській селищній раді, директорка Будинку культури (Полтавська область), наголосила, що молодь це не майбутнє, а сьогодення, це надійний фундамент для розбудови громади. Розповіла про досвід створеної селищної молодіжної ради, в тому числі з активізації молоді в навчальних закладах. Наголосила, що молодіжна рада не обмежується лише організацією культурно-масових заходів, а реально долучається до засідань депутатських комісій, виконкомів, сесій та має на меті впливати на владу й ініціювати позитивні зміни в громаді.

Світлана Івасишин, голова молодіжної ГО «ТИЗМІНИ», голова молодіжної ради при Івано-Франківській ОВА, заступник голови «Конгресу молодіжних рад України», зазначила, що молодь це не частина населення, а активний ресурс країни. Молодь потребує офлайнових тематичних заходів задля живого спілкування, обміну напрацювань, ініціатив, психологічної допомоги один одному.

Спікерка поділилась досвідом провайдера створення Молодіжної ради при облдержадміністрації, розповіла про ефективну співпрацю з Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України і про спільне проведення заходів для молоді з метою їхнього доручення до життя територіальних громад.

Лариса Колесник, директор Шумського краєзнавчого музею (Тернопільська область), розповіла про досвід створення і функціонування громадського простору «Діалог для поколінь». Він розмістився на базі краєзнавчого музею й одразу набув популярності серед населення. 

Олена Хлівна-Андреєва, начальниця відділу економіки та інвестиційного розвитку Новоодеської міської ради (Миколаївська область), поділилась досвідом громади у взаємодії з молоддю і ветеранами, а також залучення громадських організацій до розвитку територіальних громад, в тому числі і для отримання грантів.

Наталія Ряпич, голова ГО «Наша файна громада», та Катерина Богомаз, провідний методист комунального закладу «Центр культури, мистецтва, естетичного виховання та спорту» Вишнівської сільської громади (Волинська область), виклали досвід створення Ради з внутрішньо переміщених осіб, щоб інтегрувати їх до життя громади, соціалізувати. Дуже багато вдалося завдяки інтеграції через культуру.

Юлія Соловйова, голова ГО «Юрштаб», познайомила учасників з роботою громадської організації, яка вже майже два роки надає безкоштовні юридичні консультації українцям з широкого переліку питань. Вона розповіла про два втілені результативні кейси: спільно з Інститутом розвитку міста (Львів) втілено платформу з покроковими порадами щодо створення громадських організацій і благодійних фондів, залучення волонтерів і юридичного оформлення такої співпраці. Також більше 77 волонтерів від Юрштабу постійно надають анонімні онлайн консультації з юридичних питань. Спікерка розповіла про досвід напрацювання юридичних документів для супроводження відбудови у співпраці з Ірпінською міською радою.  

Юлія Попова, директорка КУ «Агенція місцевого розвитку територіальних громад Полтавського району» Новоселівської сільської ради (Полтавська область) поділилась досвідом залучення молоді до життя громади.

Інна Скляр, експертка з питань відкритого урядування та адміністративних послуг Асоціації міст України, модераторка засідання, підбиваючи підсумки, зазначила, що під час заходу було обговорено реальні дієві приклади взаємодії громад з молоддю та ветеранами, а також залучення інститутів громадянського суспільства. Закликала ефективно взаємодіяти і долучатися до заходів Асоціації міст України та її регіональних відділень.

Засідання фахової мережі організовано Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Відео засідання можна отримати в Регіональних відділеннях Асоціації міст України.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)