18 / Жовтень, 2018
17 жовтня Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення розглянув до другого читання проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб'єктів господарювання заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення (6489 від 23.05.2017).
 
Основна суть законопроекту:
  • скасовується право органів місцевого самоврядування здійснювати контроль за додержанням законодавства про працю;
  • встановлюється відповідальність за «безпідставне» звернення будь-якого заявника до контролюючих органів про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства.
Під час розгляду законопроекту представники Міністерства соціальної політики України від імені Урядув особі заступника Міністра Миколи Шамбіра, Державна служба України з питань праці в особі Директора Департаменту з питань праці Ігора Дегнери та Асоціація міст України в особі аналітика Миколюка Назара висловились проти прийняття законопроекту в такій формі, якій він є на сьогодні. Одне з ключових питань, з якого Комітет не дійшлов згоди – це забрання в органів місцевого самоврядування права контрою за працею.
 
Оскільки після прийняття законопроекту в першому читанні пройшло більше року та через позитивні тенденції з детінізації праці за участі органів місцевого самоврядування, Комітет прийняв рішення доопрацювати законопроект на засіданні робочої групи.
Додатково зазначаємо, що станом на  жовтень 2018 року 81% (121) міст обласного значення та 54 % (356) ОТГ взяли на себе повноваження з контролю за додержанням законодавства про працю. За січень-серпень 2018:
-        ОМС здійснили близько 400 інспектувань;
-        у 40% перевірених роботодавців виявлено порушення законодавства про працю;
-        винесено постанови про накладення фінансових санкцій у сумі близько 9 млн. грн;
-        виявлено 77 працівників, які працювали без належного оформлення трудових відносин;
-        за результатами роботи ОМС роботодавцями укладено трудові договори з 12,8 тис. працівниками.
   
Рішення наприкінці 2016 року Законом № 1774 передати право органам місцевого самоврядування здійснювати контроль за додержанням законодавства про працю спричинене тим, що:
  • саме на місцях найкраще знають, які суб’єкти господарювання порушують закон у сфері праці та зайнятості;
  • саме на місцях найбільше зацікавлені у детінізації праці з метою отримання до місцевого бюджету, зокрема, відповідної частки податку на доходи фізичних осіб.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)