29 / Березень, 2024

20 – 21 березня 2024 року в місті Києві Асоціація міст України спільно з Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Королівства Нідерландів VNG International  провела підсумкову конференцію за результатами Проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні».

У роботі конференції взяли участь представники громад – учасниць проєкту із Миколаївської та Херсонської областей – Бериславська міська, Високопільська селищна, Очаківська міська та Херсонська міська територіальні громади. До участі в конференції долучились також громади Сумської, Дніпропетровської, Чернігівської та Харківської областей з метою обміну досвідом підготовки та реалізації планів відновлення громад, що було основним компонентом проєкту.

З вітальним словом до учасників конференції звернулися:

Тетяна ван Ваверен, старша проєктна менеджерка проєктів в Україні VNG International, розповіла про проєкти Королівства Нідерланди на підтримку України.

Есселін ван Ертен, заступниця голови місії Посольства Королівства Нідерландів в Україні, закцентувала увагу на питанні політики згуртованості та підтримці процесів майбутньої відбудови України.

Наталія Гнидюк, радниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, розповіла про практику планування відновлення територіальних громад в Україні та важливість досвіду громад-учасниць у цій сфері.

Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, окреслив роль асоціації в організації партнерств між українськими громадами та громадами країн ЄС як запоруку набуття досвіду та імплементації європейського законодавства в українські реалії.

Дмитро Бутрій, перший заступник голови Херсонської обласної військової адміністрації, розповів про виклики, які має наразі Херсонщина та пошук шляхів їх подолання.

Людмила Єніна, директорка Департаменту економічної дипломатії Міністерства закордонних справ України, проінформувала про роботу міністерства стосовно налагодження партнерств та міжнародних зв’язків.

Перша дискусійна панель була присвячена презентації результатів проєкту. 

Олександр Слобожан зазначив, що результатами впровадження проєкту для громад – учасниць є розробка та затвердження на початковому етапі Планів відновлення та розвитку. Кожна громада отримала грантову підтримку на реалізацію одного із проєктів Плану, допомогу у встановленні партнерських відносин між українськими територіальними громадами та нідерландськими муніципалітетами. Під час впровадження проєкту було налагоджено обмін знаннями між українськими та нідерландськими громадами. О.Слобожан зробив короткий огляд обставин, під час яких розпочинав свою роботу проєкт, підкреслив, що час реалізації проєкту для громад і країни загалом був надзвичайно складним, адже на цей період припали нищівні обстріли практично всіх громад – учасниць проєкту, руйнування греблі Каховської ГЕС, що  радикально змінювали стартові умови для майбутнього відновлення громад.

Інна Семененко, керівниця проєкту, докладно розповіла про основні етапи його реалізації. Вона представила загальні результати  згуртованої командної роботи всіх учасників проєкту, які рухалися до поставленої мети, та наголосила на посилення співпраці між Україною та Нідерландами. І.Семененко підкреслила, що проєкт був спрямований на покращення ключових функцій місцевих органів влади у процесах відновлення та зосереджений на підтримці місцевих органів влади в Україні у кризовий та післявоєнний період, що виходить за рамки безпосередньої короткострокової гуманітарної допомоги.

Наступна панель була присвячена підтримці Королівством Нідерландів процесів відновлення та розбудови України.

Есселін ван Ертен, заступниця голови місії Посольства Королівства Нідерландів в Україні, розповіла про багатогранну допомогу українським громадам через експертну підтримку процесу розроблення планів відновлення, навчальні та консультаційні сесії з питань урбаністики та організації надання послуг у громадах, реалізацію «твердих» проєктів – виділення фінансової або технічної допомоги для підтримки громад.

Представники Інституту аналітики та адвокації презентували результати проєкту MATRA, а саме розповіли про платформу «Розвиток регіональних центрів компетенцій системи DREAM», яка забезпечує відкритість та прозорість процесу відновлення, робить проєктні пропозиції громад доступними для ознайомлення зацікавлених сторін. 

Фулко Трефферс, засновник урбаністичної коаліції на підтримку України «Ro3kvit», розповів про свій досвід впровадження сучасної урбаністики в українських містах.

Ольга Краско, Голова українсько-нідерландського Благодійного Фонду «Лінія життя», надала інформацію про ініціативи, які допомагають вирішити нагальні питання громад – реконструювати житло для ВПО або відновити водопостачання.

Громади – учасниці проєкту представили досягнення громад, свій досвід роботи з українськими та міжнародними експертами, поділилися надбаннями і досвідом. Адже кожна із громад саме в рамках проєкту отримала досвід залучення громадян до процесу відновлення в надскладних умовах, розробляла плани відновлення, вчилася користуватися інформаційними продуктами для поширення інформації про потреби громад в проєктах відновлення.

Під час секції «Місцеве відновлення та розвиток: проєкти з підтримки громад» учасники ознайомились з актуальними програмами міжнародної технічної допомоги. Спікерами виступили:

Ростислав Томенчук, директор Департаменту координації міжнародної технічної допомоги Секретаріату КМУ, національний координатор програми INTERREG,

Михайло Ряполов, заступник директора Програми підтримки сільського господарства України MERCY CORPS,

Ольга Шубіна, експертка з питань фінансового управління та місцевих бюджетів Програми USAID DOBRE,

Мар’яна Семенишин, керівниця команди у відділі сталого розвитку Програми «U-LEAD з Європою».

21 березня 2023 року учасники конференції  працювали в групах за трьома напрямами:

- безпека, захист та стійкість,

- місцевий економічний розвиток,

- децентралізація та демократизація.

Під час майстер-класів учасники ознайомилися із кращими практиками сталого відновлення та відбудови громад від нідерландських експертів та поділилися напрацюваннями громад України.

У заключній частині конференції було анонсовано, що проєкт матиме другу фазу, в рамках якого до участі буде залучено ще 10 українських громад. Про початок конкурсу громади будуть повідомлені додатково. 

Підсумкова конференція спільного проєкту Асоціації міст України та Агентства міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Королівства Нідерланди VNG International «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні» стала ще одним важливим осередком для обміну досвідом, побудови партнерств, збагачення новими ідеями та сприятиме співпраці і обміну знаннями між різними сторонами для сталого розвитку та відновлення громад України.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)