28 / Травень, 2020
На сьогоднішній день для виконання функцій держави щодо призначення і виплати соціальної підтримки громадянам на органи соцзахисту населення місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування покладений обов’язок в окремих випадках подавати до суду, якщо:
- особа, яка приховала свій матеріальний стан під час призначення допомоги, відмовилася добровільно повернути неправомірно отриману державну виплату;
- особа, яка ухиляється від сплати аліментів, відмовилася добровільно повернути отриману державну тимчасову допомогу.
Окрім того, Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» визначає, що спори, в разі відмови реципієнтів добровільно повернути неправомірно отримані державні виплати, вирішуються у судовому порядку. Зобов'язання щодо подачі до суду покладені на органи соціального захисту населення.
У той же час, у жовтні 2017 року органи соцзахисту населення позбавили права на звільнення від сплати судового збору. Хоч сума сплати судового збору невелика в масштабах країни, для окремих територіальних громад це відчутні кошти. Деякі органи соціального захисту населення просто не мали коштів сплатити судовий збір, через що до Державного бюджету України у 2019 році не повернулося приблизно 23,3 млн гривень. Тобто, вже на сьогодні повноцінна реалізація Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» стоїть під загрозою, оскільки виконання функцій держави поставлене в залежність від спроможності органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.
Для вирішення цієї проблеми народний депутат України, Голова Парламентського Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова за участі Асоціації міст України розробила законопроєкт, який звільняє від сплати судового збору місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, що мають вирішувати питання соціального захисту населення.
Законопроєкт "Про внесення змін до Закону України "Про судовий збір" щодо забезпечення стабільного виконання законодавства про верифікацію державних виплат" зареєстрований в Парламенті за №3551 від 28 травня 2020 року. Детальніше ознайомитися з метою та процесом розробки документу можна за посиланням.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)