19 / Липень, 2023
18 липня 2023 року Уряд ухвалив технічні зміни, які були необхідні для старту процесу приватизації через систему «Прозорро.Продажі». Зокрема, було затверджено постанову, якою встановлюється порядок авторизації та організації проведення електронних аукціонів з продажу об’єктів великої приватизації. 
Звертаємо увагу органів місцевого самоврядування, що затверджені Урядом зміни визначають технічні вимоги до електронних маркетплейсів (майданчиків), які матимуть право працювати з великою приватизацією. Тобто, не всі електронні торгові системи зможуть продавати комунальне майно.
Загалом на сьогодні в системі «Прозорро.Продажі» таких маркетплейсів акредитовано понад 40, однак, працювати з великою приватизацією комунального майна зможуть лише ті з них, які будуть відповідати цим відповідним вимогам. 
Також, зміни, які прийняв Уряд, мають вдосконалити проведення онлайн-торгів з малої приватизації, щоб зменшити кількість недоброчесних учасників, які зривають аукціони з продажів майна. Так, учасник електронного аукціону, який зайняв друге місце за підсумками торгів, не матиме права відмовитися від очікування рішення щодо першого переможця. 
У випадку, якщо недоброчесні учасники торгів, які посіли перше або друге місця відмовлятимуться від сплати суми за актив, державний чи місцевий бюджет отримуватиме гарантійні внески обох учасників – майже 40% від стартової ціни об’єкта.
Асоціація міст України неодноразово зверталась з проханням до «Прозорро.Продажі» з листами, де зазначала проблематику недобросовісних учасників аукціонів, не лише по приватизації комунального майна, а й по земельних аукціонах. Останній лист АМУ визначав саме проблематику таких змін (лист). 
Довідково. Всі об’єкти приватизації діляться на об’єкти малої та великої приватизації. До об’єктів малої приватизації належать єдині майнові комплекси державних підприємств та пакети акцій, об’єкти незавершеного будівництва та соціально-культурного призначення, окреме рухоме та нерухоме майно, вартість яких не вище 250 млн грн. Якщо вартість вища – це об’єкти великої приватизації.
Всі об’єкти продаються виключно через аукціони «Прозорро.Продажі», що побудовані на принципах повної прозорості – весь процес продажу відбувається публічно і відкрито для повного уникнення корупції. 
За п’ять років впровадження реформи малої приватизації Україна заробила від продажу державного та комунального майна через онлайн-аукціони Прозорро.Продажі майже 14 млрд гривень до бюджетів різних рівнів, з яких майже 3 млрд гривень — після повномасштабного вторгнення.  
 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)