21 / Травень, 2020
На численні звернення громад, що проводять оформлення відумерлої спадщини громадян, які померли на тимчасово окупованих територіях України, Асоціація міст України звернулася  до Міністерства юстиції України за роз’ясненням.
Нагадаємо, згідно ч.1. ст. 60 Закону «Про місцеве самоврядування», визнання спадщини відумерлою відноситься за законом до підстав виникнення права комунальної власності, а отже, є способом розширення матеріальної бази місцевого самоврядування відповідного рівня.
Міністерство юстиції України надало  таке роз’яснення.
Відповідно до ч.2-3 ст.1277 Цивільного кодексу України, заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини, а спадщина, визнана судом відумерлою - переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно з ч.1 ст.17 Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
  1. Документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою;
  2. Рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
За відсутності документа про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою, державна реєстрація смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були заявниками при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду.  
Асоціація міст України звертає увагу органів місцевого самоврядування на наявність підстав для законного оформлення відумерлої спадщини на земельні ділянки у комунальну власність, власниками яких були померлі громадяни на тимчасово окупованих територіях. Детально все викладено у листі Міністерства юстиції України.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)