23 / Серпень, 2023

21 серпня 2023 року в Києві відбулося обговорення можливостей, які отримують органи місцевого самоврядування через інструменти системи державних закупівель.

Заступниця Міністра економіки України Надія Бігун презентувала представникам громад  деталі процесу закупівель та наявні інструменти для максимальної їхньої ефективності, накреслила шляхи та способи покращення роботи всередині громади, а також відповіла на всі запитання учасників.

У заході взяли участь сільські, селищні та міські голови, їхні профільні заступники, керівники департаментів та управлінь ОМС, представники Міністерства економіки України, Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України.

 

Метою заходу стало:

- ознайомлення представників ОМС із новими можливостями та інструментами в системі публічних закупівель,

- обговорення проблемних питань органів місцевого самоврядування у сфері публічних закупівель та пропозицій щодо їхнього вирішення.

 

Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, розпочав зустріч і зазначив, що співпраця в системі державних закупівель Асоціації міст України з Міністерством економіки та за підтримки Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України є системною, важливим є обмін досвідом і кращими практиками, максимальне розширення кола ОМС, які зможуть використовувати публічні закупівлі на користь громадам.

В’ячеслав Негода, Керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, зауважив, що «процес закупівель має бути прозорим і відкритим, з налагодженою системою звітності. Дуже важливо, щоби депутати місцевих рад і пересічні громадяни могли побачити, на що громади витрачають кошти. Довіра – запорука порозуміння в суспільстві». Доказом цьому промовець назвав успішність впроваджуваної децентралізаційної реформи, довіра до якої в суспільстві рік від року лише зростає. Тому відкритість, публічність, особливо під час війни, щодо того, як функціонує місцеве самоврядування, є надзвичайно важливими. Він подякував Асоціації міст України за ініціативу в проведенні таких тематичних заходів, за підсумками яких будуть напрацьовані цільові рекомендації, які можна буде винести на рівень законодавчих ініціатив.

Оксана Продан, Радниця Голови Асоціації міст України, звернула увагу присутніх, що система публічних закупівель Prozorro дозволяє здійснити три важливі речі для громади та для керівника ОМС: спростити закупівлі через уніфіковані і зрозумілі процедури; зробити їх, відповідно, дешевшими; убезпечити закупівлю від втручання людського фактору, коли немає змоги проконтролювати кожного виконавця. Prozorro дозволяє гарному господарю створити таку систему, яка убезпечує від зловживань і від корупції.

 

Надія Бігун, Заступниця Міністра економіки України, насамперед подякувала Асоціації міст України за підтриману ініціативу включитися в роботу в сфері популяризації публічних закупівель. Вона наголосила, що наразі Мінекономіки створює нову редакцію закону про публічні закупівлі, яка дозволить учасникам зробити їх більш ефективними, і запрошує ОМС до активної співпраці. «У нас великі очікування на відбудову України, ми прагнемо зробити її кращою за вчора і сьогодні. Але щоби громади набули успішності, щоби в них хотілося жити і створювати майбутнє, закупівельники мають добряче попрацювати», - наголосила вона.

Н.Бігун зазначила, що закупівля – це дуже широкий процес від планування і підходу до формування потреб і аж до завершення, яке настає набагато пізніше після завершення тендеру. Закон про публічні закупівлі визначає механізм дій, а все решта залежить від майстерності і фаховості команди фахівців, які замаються закупівлями. Тому успіх наступних років залежатиме від ефективності закупівель, особливо в галузі будівництва.

Заступник міністра наголосила також на необхідності ОМС належне інформувати громадськість щодо мети закупівель, звітувати про результати, щоби не загострювати і без того складний емоційний стан людей через війну та її наслідки. Слід налагодити комунікацію з громадою, звітувати перед нею про результати закупівель, бо про ваше добре ЗМІ не напишуть.

На завершення вступного слова, Н.Бігун зауважила: «Хотілось би, щоби формат зустрічей виріс у регулярну комунікацію, бо система закупівель - еволюційний процес, кожен закупівельний цикл слід покращувати. Закупівлями треба займатися системно, бо самі по собі вони не стануть ефективними».

Заступниця Міністра економіки розповіла присутнім про послідовність процесу закупівель та наявні інструменти, накреслила шляхи і способи покращення роботи всередині громади та ОМС, щоби згодом вийти на найбільш ефективні закупівлі. Вона наголосила, що грамотні і професійні закупівлі є запорукою успіху організації будь-якої форми власності, акцентувала на міжнародному визначенні закупівель та аргументувала дотримання українцями міжнародних стандартів наразі і в майбутньому.

На завершення її виступу відбулось жваве обговорення учасниками теми важливості покращення процедури закупівель у громадах саме зараз.

 

Марина Трепова, тренер, консультант, директорка компанії IPSM (International Procurement & Supply Management), присвятила виступ циклу закупівель і постачання, зокрема щодо наявних етапів циклу закупівель по міжнародному стандарту CIPS, ролі публічних закупівельників на кожному етапі та стейкхолдерів і їхній ролі у процесі закупівель.

Вона висвітила тему конфлікту інтересів при закупівлях та запобігання корупції. Йшлося, зокрема, про таке: що є корупцією в публічних закупівлях та які її прояви, приклади зменшення корупційних ризиків, механізми комунікацій з різними стейкхолдерами та пресою.

Під час виступу учасники ставили М.Треповій запитання, накреслюючи свої варіанти шляхів зменшення ризиків при проведенні публічних закупівель.

 

Представники місцевого самоврядування поділилися також власним досвідом застосування системи публічних закупівель.

Андрій Очеретний, Заступник Вінницького міського голови, навів приклади роботи Вінницької громади у сфері публічних закупівель, охоче відповів на низку проблемних питань від своїх колег та надав пропозиції щодо вдосконалення законодавства та державної політики у сфері публічних закупівель.

Юрій Фомічев, Славутицький міський голова, розповів про досвід Славутицької громади у сфері публічних закупівель і також висловив пропозиції щодо вдосконалення законодавства у цій галузі.

Михайло Івченко, Заступник Маріупольського міського голови, зупинився на питаннях бюджетування, визначення потреб і планування закупівель. Зокрема, - хто визначає потреби для організації, як бюджет впливає на закупівлі, яка роль закупівельників у визначенні потреб і в чому різниця між потребою та технічним завданням. Він висвітлив питання впливу завдання на видимий результат закупівель, а також вартості життєвого циклу закупівлі і чому закупівельники мають його використовувати.

Михайло Смушак, Заступник Івано-Франківського міського голови, поділився досвідом Івано-Франківської громади у сфері публічних закупівель. Пропозиції щодо вдосконалення законодавства та державної політики у сфері публічних закупівель.

 

Наталія Рябцева, експертка Асоціації міст України з місцевого економічного розвитку, модерувала другу частину зустрічі та зазначила, що за підсумками Діалогового заходу відбудеться проведення навчань в онлайн форматі.

 

Діалоговий захід з вирішення проблемних питань у сфері публічних закупівель, організований Асоціацією міст України спільно з Міністерством економіки України, Конгресом місцевих та регіональних влад при Президентові України та компанією IPSM, відбувся у межах Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми "U-LEAD з Європою".

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)