19 / Лютий, 2021
17 лютого Комітет Верховної Ради України з питань молоді і спорту розглянув питання щодо стану передачі закладів фізичної культури і спорту, молодіжних центрів районного рівня на баланс територіальних громад та їхнього фінансового забезпечення.
В обговоренні взяли участь народні депутати України, Міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт, Генеральний директор Директорату Мінрегіону Сергій Шаршов, представники громадських організацій та експертного середовища.
Асоціацію міст України на заході представляв аналітик з питань соціального захисту Назар Миколюк.
Під час виступу Сергій Шаршов зазначив, що станом на 12.02.2021 р. районними радами прийнято рішення щодо передачі 23,5 тис. об’єктів (що складає 98,5%), а процедура передачі завершена шляхом взяття на баланс територіальних громад 23,3 тис. об’єктів (що складає 97,7%). За його словами, процес передачі об’єктів наразі завершено у Чернівецькій, Житомирській та Львівській областях.
Аналітик АМУ Назар Миколюк наголосив на окремих проблемах щодо прийому-передачі майна району:
1. В окремих регіонах Донецької та Луганської областей не створені органи влади, які можуть прийняти об’єкти і навіть затвердити бюджет громади
Так, відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», на цих територіях місцеве самоврядування здійснюється місцевими військово-цивільними адміністраціями, які утворюються Президентом України. Але на сьогодні ВЦА на окремих територіях ще не створені, тому громади не можуть ні затвердити бюджет, ні здійснювати повноваження у сфері молоді та спорту, ні отримати майно районів.
2. Довга процедура передачі майна районних державних адміністрацій
Окремі районні установи та заклади були утворені районними державними адміністраціями, тобто вони перебувають у державній власності. Відповідно до Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», існує окрема процедура передачі такого майна. І район може передати такі заклади тільки за рішенням Кабінету Міністрів України. А оскільки на сьогодні проходить реорганізація райдержадміністарцій, питання передачі державних закладів дещо затягується через спеціальну процедуру.
3. Критичний стан будівель і споруд районних установ
Деякі заклади районних рад знаходяться в такому стані, коли їх повноцінна робота неможлива і потребує значних додаткових ресурсів. У такому випадку органам місцевого самоврядування просто не вигідно брати такі установи на баланс, оскільки на їх ремонт або відновлення в бюджетах громад немає коштів. Проблема може бути вирішена шляхом виділення державою додаткових коштів на відновлення, зокрема, спортивної та молодіжної інфраструктури.
4. Наявна кредиторська заборгованість районних установ 
На жаль, окремі районні ради не виплачували заробітну плату та не сплачували комунальні послуги у цих установах. Відповідно, якщо територіальні громади будуть брати на баланс такі установи, вони автоматично візьмуть на себе і боргові зобов’язання, які в певних випадках є досить значними. За таких обставин органи місцевого самоврядування просто відмовляються брати на баланс районні заклади, допоки районна рада не погасить заборгованість. Цю проблему можна вирішити шляхом виділення державою додаткових асигнувань на погашення кредиторської заборгованості по закладах та установах, що фінансувалися раніше з районних бюджетів.
На завершення Н.Миколюк зазначив, що такі проблеми гальмують передачу органам місцевого самоврядування установ. Втім про результати передачі можна буде говорити лише наприкінці червня цього року, оскільки, відповідно до Закону України №1009, районні ради зобов’язані передати у комунальну власність громад усі об’єкти спільної власності територіальних громад району не пізніше 1 липня 2021 року.
Парламентський Комітет з питань молоді і спорту придіялє серйозну увагу збереженню та розвитку сфери фізичної культури і спорту в територіальних громадах.
 
Нагадаємо, завдяки діяльності АМУ громади отримали ширші повноваження у сфері фізичної культури та спорту.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)