21 / Квітень, 2020
16 квітня Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова ініціювала зустріч з Міністром соціальної політики України Мариною Лазебною, т.в.о. Міністра освіти і науки Любомирою Мандзій та Головою Представництва ЮНІСЕФ в Україні Лоттою Сильвандер.
У зв’язку із введенням карантину на всій території України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» з 12 березня 2020 року на усій території України встановлено, зокрема, заборону на відвідування закладів освіти її здобувачами. За результатами аналізу інформації, отриманої від обласних, Київської міської державних адміністрацій, понад 42 тис. дітей у зв’язку з карантином були повернуті до батьків із інтернатних закладів системи МОН.
Повернення дітей із інтернатних закладів до батьків у зв’язку з карантином відбулося без координації дій між Міністерством освіти і науки та Міністерством соціальної політики, та відповідно між закладами освіти і службами у справах дітей, без з’ясування умов у родинах цих дітей. З огляду на це особливе занепокоєння викликає ситуація щодо дітей, які виховувались в інтернатних закладах у зв’язку тим, що їх родини перебувають у складних життєвих обставинах. Тому сумнівним є питання забезпечення безпечних умов проживання дітей, де батьки не спроможні самостійно подолати складні життєві обставини, а іноді ведуть неналежний спосіб життя, вчиняють насильство по відношенню до дітей.
 
За відсутності фахівців соціальної роботи, а також неефективної державної політики у сфері захисту прав дітей та сімей, яка призвела до скорочення працівників служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сімей, дітей та молоді, діти на сьогодні залишились без належного захисту та підтримки з боку державних органів.
Людмила Денісова наголосила, що у першу чергу слід звернути увагу на здійснення належного соціального супроводу цих сімей та надання їм відповідної допомоги та підтримки. Водночас лише в близько 25% ОТГ створені служби у справах дітей, не вистачає і фахівці із соціальної роботи.
Лотта Сильвандер, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні, також зазначила, що навіть за кращих часів соціальні послуги в громадах були слабкими та були серйозні причини, що призвели до потрапляння дітей до інтернатів.
За результатами обговорення домовлено:
  • ініціювати на рівні Віце-прем’єр-міністра України проведення селекторної наради з очільниками міністерств соціальної політики та освіти і науки, заступниками голів обласних, Київської міської державних адміністрацій з метою забезпечення координації дій як на центральному так і на місцевому рівнях щодо інспектування кожної сім’ї, в яку повернулася дитина з інтернатного закладу, а також щодо створення безпечного середовища для дитини в родині;
  • підтримати ініціативу Міністерства соціальної політики України та звернутися до Прем’єр-міністра України щодо запровадження субвенції з державного бюджету на забезпечення діяльності фахівців із соціальної роботи в кожній громаді, селі або селищі з метою здійснення соціального супроводу сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах;
  • залучити педагогічних працівників, соціальних педагогів до інспектування сімей, діти з яких провернулися з інтернатних закладів, з метою з’ясування ситуації щодо належного утримання дітей, відсутністю загрози їх життю і здоров’ю, відсутністю/наявністю домашнього насильства, наявності умов для дистанційного навчання;
  • вжити заходів для належного забезпечення засобами захисту соціальних працівників та працівників служб у справах дітей, які здійснюють інспектування і супровід родин з дітьми;
  • використання ситуації з метою проведення деінституціалізації: зокрема здійснити оцінку спроможності сімей виховувати дитину самостійно; вивчити ступень складності життєвої ситуації кожної такої родини; з’ясувати чи є необхідність повертати дитину до інтернату після звершення карантину, а також чи є можливості на рівні громади супроводжувати такі родини.
Асоціація міст України повністю підтримує такі ініціативи, зокрема, щодо державної підтримки діяльності фахівців із соціальної роботи. Тільки завдяики спільним зусиллям держави та органів місцевого самоврядування кожна українська родина зможе розраховувати на доступні та якісні соціальні послуги.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)