30 / Травень, 2017
Протягом шести  місяців держава не відшкодовує субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Коли буде погашений борг в 35 млрд. грн. і чому система на грані колапсу? Ця проблема обговорювалася під час прес-конференції в УНІАН, в якій взяли участь Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко, перший заступник Володимир-Волинського міського голови Ярослав Матвійчук, президент ГО «Всеукраїнська рада голів ОСББ» Наталія Олійник, перший віце-президент ГО «Всеукраїнська рада голів ОСББ» Роман Бондарук, представники ОСББ з регіонів України.
Місцеві бюджети не в повному обсязі отримують субвенцію з держбюджету  на надання пільг та субсидій на оплату ЖК-послуг. Як розповів Олександр Слобожан, АМУ провела опитування органів місцевого самоврядування щодо стану перерахування коштів субвенції. Ситуація виявилася досить серйозною. Так, за оперативною інформацією АМУ, на 1 квітня цього року заборгованість держави перед місцевими бюджетами становила близько 31,5 млрд грн., і ця сума щомісяця зростає. Наприклад, якщо на 1 квітня Сумська область недоотримала 1,1 млрд грн, то на 1 травня –  вже 1,5 млрд грн. «За даними Мінсоцполітики, на 1 травня загальна сума заборгованості з виплати субсидій та пільг вже сягнула 35 млрд. грн», – зазначив Олександр Слобожан. За його словами, недофінансування призводить до погіршення фінансового становища  житлово-комунальних підприємств, дестабілізує роботу всієї галузі. А це край небезпечно, зважаючи на те, що вже слід думати про підготовку до наступного опалювального сезону.
«Асоціація міст України звернулась до Уряду з проханням сприяти у вирішенні питання щодо погашення заборгованості Державного бюджету по субвенції за надані споживачам пільги та субсидії. Крім того, ми пропонуємо якомога швидше провести робочу нараду з міськими головами – членами АМУ за участі Мінсоцполітики та Мінфіну для того, щоб спільно знайти шляхи вирішення цієї проблеми»,  – підкреслив Олександр Слобожан.
За його словами, вжити заходів, насамперед, має Міністерство фінансів України. «Мінсоцполітики визнає цю проблему і готове її розв‘язувати, однак вони говорять про те, що необхідні кроки з боку Міністерства фінансів. Якщо така ситуація продовжуватиметься, то можуть бути негативні наслідки на комунальних підприємствах, а це позначиться на якості послуг, які надаються громадянам», – сказав він.
 
  
Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко зазначив, що в місті продовжує зростати заборгованість, це негативно позначається на фінансово-господарській діяльності комунальних підприємств. «Ми хочемо розв‘язати проблему разом з Урядом. У Черкасах на початок лютого 2017 року заборгованість була 127 млн грн, а на початок травня – вже 202 млн грн. Це негативно позначається на фінансово-господарській діяльності комунальних підприємств, які надають послуги. Ми просимо Уряд вжити заходів щодо фінансування з бюджету пільг і субсидій. Якщо відверто, ми хочемо, щоб до нас дослухалися і радилися з нами», – сказав він.
Перший заступник міського голови Володимира-Волинського Ярослав Матвійчук наголосив, що через заборгованість по пільгах і субсидіях місто не може готуватися до опалювального сезону. «На сьогодні заборгованість у нашому місті за держпрограмами становить 51 млн грн: 5 млн грн – з пільг, решта – із субсидій. І чотиримісячна заборгованість держави призводить до негативних наслідків. Місто не може готуватися до опалювального сезону, починають блокуватися рахунки підприємств. Якщо ми затягнемо з цією ситуацією, то ми заблокуємо життєдіяльність міст», – сказав він.
 
Перший віце-президент громадської організації «Всеукраїнська рада голів ОСББ» Роман Бондарук зазначив, що зростає заборгованість ОСББ перед електро-, водо-, газопостачальними підприємствами, і це негативно позначається на роботі цих підприємств і самого ОСББ. За його словами, ОСББ, які взяли «теплі кредити», перебувають у складній ситуації і не зможуть платити їх. «Сьогодні ми вже маємо піврічну заборгованість із субсидій. Є випадки, коли електропостачальні підприємства приходять в будинки ОСББ і намагаються відключити ліфти, світло. Ми розуміємо, що це проблема не власників будинків, а невиконання державою своїх зобов'язань. Деякі ОСББ, які взяли теплі кредити, через місяць будуть не спроможні платити їх. Тим паче, що банки будуть розуміти, що є фінансові ризики і відмовляться видавати кредити», – сказав він. «Люди, які отримують субсидії, не можуть заплатити за утримання будинку, виникає заборгованість з виплати зарплати у теплопостачальних і водопостачальних підприємств»,  – заявила президент громадської організації «Всеукраїнська рада голів ОСББ» Наталія Олійник.
Нагадаємо, Асоціація звернулась до Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням сприяти у вирішенні питання щодо погашення заборгованості та достатнього забезпечення асигнуваннями видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, що здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету до місцевих бюджетів (читати далі).

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)