28 / Липень, 2020
23 липня в газеті «Урядовий Кур’єр» була опублікована постанова Кабміну від 08.07.2020 №617 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України». Постановою внесені зміни до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (порівняльна таблиця змін).
Основні зміни:
Уточнюють вимоги до здійснення заходів державного контролю за додержанням законодавства про працю
Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку, заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю, крім заходів з питань виявлення неоформлених трудових відносин, які здійснюються відповідно до вимог Закону та з урахуванням пунктів 2-4 цього Порядку.
► Встановлюють, що заходи з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються виключно у формі інспекційних відвідувань
Згідно пункту 2 Порядку, заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються у формі інспекційних відвідувань, які проводяться інспекторами праці Держпраці, її територіальних органів та органів місцевого самоврядування.
Інші заходи державного контролю, що здійснюють органи місцевого самоврядування (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці), можуть відбуватися у формі невиїзних інспектувань з дотриманням Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Інспектори праці Держпраці та органів місцевого самоврядування повинні пройти перевірку знань у порядку, визначеному Мінекономіки
Відповідно до пункту 3 Порядку, інспекторами праці є посадові особи Держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів рад, посадовими обов’язками яких передбачено повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю і які пройшли перевірку знань у порядку, визначеному Мінекономіки.
В той же час, АМУ звертає увагу, що підставою здійснення перевірки є наявність направлення на здійснення заходу контролю та службового посвідчення інспектора праці.
► Скасовують окремі підстави для здійснення інспекційних відвідувань
Постановою № 617 скасовано наступні підстави для здійснення інспекційних відвідувань:
1) за інформацією Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати;
2) за інформацією Пенсійного фонду України та його територіальних органів про:
- роботодавців, які нараховують заробітну плату 30 і більше відсоткам працівників менше мінімальної;
- роботодавців, в яких стосовно працівників відсутні нарахування заробітної плати у звітному місяці, що завершився;
- роботодавців, в яких протягом року не проводилася індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації.
Асоціація міст України звертає увагу: зміни до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю не обмежують повноваження органів місцевого самоврядування здійснювати відповідний контроль, а лише вдосконалюють наявну процедуру.
АМУ також підкреслює, що Мінекономіки наказом від 19.05.2020 №920 затвердило нову форму постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.
Детальніше про те, як органам місцевого самоврядування здійснювати контроль за додержанням законодавства про працю з урахуванням Закону про засади державного контролю в сфері господарювання, можна ознайомитися за посиланням.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)