11 / Лютий, 2021
11 лютого відбулося засідання Міжвідомчої комісії з питань охорони дитинства під головуванням Міністра соціальної політики України Марини Лазебної. У засідання взяли участь Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет, Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов, заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода, народні депутати, експерти, представники громадських організацій.
Від Асоціації міст України у заході взяв участь аналітик АМУ з питань соціального захисту населення Назар Миколюк. Під час виступу Н.Миколюк зазначив, що відповідальність за організацію надання соціальних послуг та захист прав дітей покладається здебільшого на територіальні громади і, відповідно до Конституції України та Європейської хартії місцевого самоврядування, держава зобов’язана фінансово забезпечити спроможність місцевого самоврядування виконувати передбачені законом повноваження. Проте, ситуація з державною підтримкою на сьогодні є невтішною, а саме:
⇒ Щодо джерел доходів місцевих бюджетів
З 2021 року держава позбавила органи місцевого самоврядування пайової участі, що призвело до втрат місцевих бюджетів приблизно на суму 2 млрд гривень. Зазначене зовсім не сприяє розвитку соціального забезпечення в громадах. Більше того, у зв'язку з таким рішенням, громади повинні першочергово перерозподіляти свої кошти для забезпечення життєдіяльності наявної критичної соціальної інфраструктури.
⇒ Щодо реалізації державного пілотного проекту «Розвиток соціальних послуг»
У державному бюджеті на 2021 рік на реалізацію цього проєкту передбачено всього 10 млн грн, тобто приблизно по 7 тис. грн на одну територіальну громаду. На думку Асоціації міст України, це надзвичайно малі кошти для підтримки територіальних громад. Також існує проблема, що для того, щоб орган місцевого самоврядування міг взяти участь у цьому пілотному проекті, він повинен забезпечити діяльність фахівців із соціальної роботи з розрахунку не менше ніж один такий фахівець на 4 тис. населення. Це, на думку АМУ, досить високий показник, досягнути якого окремі територіальні громади просто не спроможні.
⇒ Щодо державної підтримки діяльності фахівців із соціальної роботи
Асоціація міст України щиро вдячна Мінсоцполітики за лобіювання в Уряді питання щодо виділення коштів в держбюджеті на ці цілі. АМУ спільно з Мінсоцполітики постійно відстоює в Уряді відновлення такої державної підтримки. Проте, на сьогодні ні в Уряді, ні в Парламенті (законопроєкт №3807) не знайшлося повноцінної підтримки для виділення відповідних коштів в державному бюджеті. Тобто на 2021 рік громади фактично знову залишились без державної підтримки розвитку соціального забезпечення. У цьому разі неможливо говорити про якісну реформу деінституціалізації, організацію соціального забезпечення та захисту прав дітей в громадах у 2021 році.
Асоціація міст України також сподівається, що домовленість, досягнута з Мінсоцполітики та ЮНІСЕФ щодо фінансової підтримки територіальних громад, які знаходяться в ініціативі «Громада, дружня до дітей та молоді», знайде своє відображення у законодавчих актах і знайде свою підтримку в Уряді та Парламенті (детальніше).
Асоціація міст України вважає, що реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, організація якісного захисту прав дітей та розвиток соціальних послуг в громадах повиннні обов’язково супроводжуватись державною фінансовою підтримкою.
За результатами виступу представника Асоціації міст України Н.Миколюка, Міністр соціальної політики України М.Лазебна пообіцяла врахувати пропозиції АМУ щодо необхідності фінансової підтримки територіальних громад.
 
Окрім того, заступник Міністра розвитку громад та територій України В.Негода наголосив на доцільності запровадження державної підтримки новостворених громад у зв'язку з передачею їм функцій держави.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)