17 / Грудень, 2020
Асоціація міст України розглянула законопроєкти №4283 та №4283-1 (альтернативний). Проєкти Законів пропонують встановити, що розмір компенсації за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на непрофесійній основі, не може бути меншим від мінімальної заробітної плати (законопроєкт №4283) або фактичного розміру прожиткового мінімуму (законопроєкт №4283-1).
Асоціація міст України в цілому підтримує підвищення соціальної захищеності громадян. Водночас, реалізація законопроєктів потребує додаткового фінансування за рахунок коштів місцевих бюджетів. В Україні приблизно 43,5 тис. громадян надають соціальні послуги на непрофесійній основі. Середня компенсація у 2020 році за надання таких послуг становитиме приблизно 1 135 грн в місяць.
Законопроєкти пропонують збільшити розмір компенсації:
  • у 4,4 рази, що збільшить видатки місцевих бюджетів приблизно на 2,04 млрд грн (законопроєкт №4283);
  • у 3,5 рази, що збільшить видатки місцевих бюджетів приблизно на 1,5 млрд грн (законопроєкт №4283-1).
Тобто реалізація законопроєктів потребуватиме додаткових видатків з місцевих бюджетів. Відповідно до частини третьої статті 142 Конституції України витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. В той же час, у законопроєктах не визначені джерела покриття зазначених видатків, а це суперечить статті 91 Регламенту Верховної Ради України.
Асоціація міст України​ не підтримує законопроєкти №4283 та 4283-1 та пропонує парламентському Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів не включати їх до порядку денного.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)