22 / Березень, 2023

Про те, як законодавчо врегульовано питання відшкодування (компенсації) за зруйноване чи пошкоджене житло говорив Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан в ефірі телеканалу «Еспресо».

«Ми говоримо про необхідність відновлення з березня 2022 року. Тобто, за рік часу в країні не створено зрозумілої системи. Більше того, немає навіть єдиного реєстру, який би забезпечив людям розуміння, що саме за ним буде здійснюватись відшкодування втраченого майна. Сьогодні необхідно вводити данні в кілька реєстрів одночасно»,- зазначив Олександр Слобожан.

Він підкреслив, що коли готувався законопроєкт №7198 від 24.03.2022, Асоціація міст України подавала декілька концептуальних до нього пропозицій, які б забезпечили реальну компенсацію мешканцям, а саме:

  • в законі має бути визначена процедура визначення розміру компенсації вартості житла, адже згідно з проголосованим законом особа, яка втратила або має пошкоджене житло, може претендувати на відновлене житло в будь-якому регіоні України, подавши заявку та отримавши сертифікат, термін дії якого 5 років;
  • має бути визначений чіткий алгоритм дій комісій, які передбачені законом в муніципалітетах;
  • повинна бути проведена верифікація даних пошкоджених та/чи зруйнованих об’єктів. 

Закон передбачає, що по об’єктам, які частково зруйновані, органи місцевого самоврядування здійснюють поточний ремонт або надають відповідну компенсацію власникам житла, але фінансування органам місцевого самоврядування не виділив. Зрозуміло, що після окупації в місцевих бюджетах громад кошти відсутні. З державного бюджету значної допомоги дані муніципалітети наразі не отримали, тому єдиним джерелом компенсації пошкодженого майна на сьогодні є залучені кошти благодійних та міжнародних організацій. Значна частина будинків відновлюється самостійно громадянами або через певні благодійні організації, міжнародні фонди, не очікуючи коштів від центральної влади, - розповів Олександр Слобожан.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)