10 / Вересень, 2019
10 вересня відбувся круглий стіл «Запровадження ринку землі в Україні: що про це думають громадяни, експерти, влада?».
Організатори: Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Реанімаційний Пакет Реформ. Захід відбувся в УКРІНФОРМ.
Учасники: Ірина Бекешкіна - директор Фонду «Демократичні  ініціативи» імені Ілька Кучеріва; Тарас Висоцький -  заступник міністра економіки з питань розвитку аграрного сектору; Дарина Марчак - координатор Громадської коаліції на скасування земельного мораторію; Олег Нів’євський - доцент, Київська школа економіки, консультант Світового Банку; Іван Фурсенко - Асоціація сільських та селищних рад; Дмитро Яблоновський - заступник директора Центру економічної стратегії.
Позицію Асоціації  міст України представляв заступник Виконавчого директора, директор Аналітичного центру АМУ  Ярослав Рабошук.
На обговорення круглого столу було винесено такі питання:
  • Ставлення громадян до продажу землі: динаміка у часі та різниця у поглядах.
  • Ставлення експертів до впровадження ринку землі: умови та проблеми.
  • Ринок землі та майбутні перспективи: можливі варіанти.
Учасникам презентовано результати соціологічного опитування Фонду «Демократичні ініціативи» щодо ставлення громадян до ринку землі.
Ярослав Рабошук відзначив, що питання запровадження ринку землі в Україні вже стоїть досить довго. Майже 3 млн га земель перебувають у приватній власності громадян та мають цільове призначення – ведення особистого приватного господарства. Ці землі знаходяться у вільному продажі вже більше 20 років. Більше частина 40 млн га земель сільськогосподарських угідь перебуває під мораторієм. 75 відсотків цих земель  знаходяться у приватній власності, 25  – у державній та комунальній власності.
«Асоціація міст України вважає, що перед запровадженням ринку землі необхідно вирішити два питання. По-перше потрібно завершити передачу земель державної власності у комунальну власність, щоб безпосередньо територіальні громади могли приймати рішення, як ними розпоряджатися. Цей процес вже розпочато у 2018 році – майже 1,5 млн га сільськогосподарських угідь передано з державної у комунальну власність ОТГ. І другий великий виклик – прийняти рішення, що робити з безоплатною приватизацією земель. Це питання має соціальний характер, адже, наприклад, ветерани АТО мають право на отримання до 2 га землі по механізму безоплатної приватизації, а потім можуть вільно розпоряджатися нею, у тому числі – продавати. Якщо паралельно буде існувати і ринок землі, і інститут безоплатної приватизації, зрозуміло, що ціна на землю буде неекономічною», - сказав Я.Рабошук.
 
 
Також директор Аналітичного центру АМУ зазначив, що передача земель державної власності у власність ОТГ надала громадам додаткові інструменти:
  • Передавати на аукціонах землю товаровиробникам; 
  • Вирішувати соціальні питання у себе на  територіях (наприклад, передавати частину земель у приватну власність жителям громади для ведення фермерських господарств).

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)