23 / Липень, 2024

Понад 680 представників  муніципалітетів, Міністерства фінансів України, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету взяли участь у Діалоговому заході з питань місцевих фінансів, проведеному Асоціацією міст України 19 липня 2024 року.

Спікерами виступили:
Олександр Слобожан,
Виконавчий директор Асоціації міст України,
Олександр Корень, Директор Департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів Міністерства фінансів України, 
Олександр Пасічний, Народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, 
Ростислав Тістик, Народний депутат України, Голова підкомітету з питань європейської інтеграції Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, 
Діна Прохорчук, Директорка Департаменту бюджету та фінансів Житомирської міської ради, 
Тетяна Харенко, Директорка Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради, 
Тетяна Палійчук, Експертка з питань місцевих фінансів Аналітичного центру Асоціації міст України.

Олександр Слобожан звернувся до учасників Діалогового заходу з вітальним словом, відзначив важливість ухваленого Верховною Радою України у першому читанні законопроєкту №11131 та зазначив про необхідність прийняття одного із законопроєктів №№9560, 9560-1, 9560-2.

Олександр Корень надав інформацію про: 
- стан надходжень до місцевих бюджетів у 2024 році; 
- використання додаткової дотації для підтримки прифронтових територій; 
- спрямування 2,4 млрд гривень додаткової дотації на відновлення дорожньої інфраструктури на прифронтових територіях; 
- особливості розрахунку показників реверсної дотації у Бюджетній декларації; 
- формування актуальних показників чисельності населення, закликаючи органи місцевого самоврядування вести роботу із наповнення реєстрів територіальних громад, відзначив готовність Міністерства фінансів України працювати спільно з Асоціацією міст України над вирішенням проблемних питань та зазначив про необхідність ухвалення законопроєкту №11131 щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні.
 
Олександр Пасічний розповів про стан фінансового забезпечення територіальних громад Миколаївської області та окреслив виклики, з якими стикаються громади регіону, зокрема, систематичні обстріли, замінування сільськогосподарських земель, проблеми з водопостачанням, руйнування інфраструктури області. Народний депутат України відзначив, що економічна ситуація в області дуже складна, та висловив занепокоєння щодо фінансового стану громад на 2025 рік, оскільки у 2024 році в окремих громадах спостерігається невиконання бюджетів. Для підтримки громад надходить додаткова дотація, допомагають іноземні партнери, однак цього ресурсу все ж недостатньо. Він також розповів, що деякі громади змогли відновитися і вийти на бюджетні показники на рівні 2021 року. 

Ростислав Тістик представив комплексне бачення змін до законодавства в частині місцевих бюджетів у зв’язку із інтеграцією України до Європейського Союзу. Він зауважив, що відповідно до методології розширення ЄС у першому кластері вимог про вступ,найважливішими сферами реформи є політичне врядування, конституційний баланс, судова система, верховенство права, децентралізація і боротьба із корупцією, а також питання місцевих фінансів. Він також акцентував увагу на набутті чинності Плану Ukraine Facility, що дозволить ЄС надати Україні 50 мільярдів євро протягом 2024–2027 років та за яким Україна вже отримала 7,9 мільярда євро.

План для Ukraine Facility в частині місцевих фінансів, зокрема, включає: 
- відновлення середньострокового бюджетного та стратегічного планування; 
- зміцнення фіскальної бази місцевого самоврядування; 
- залучення інвестицій; 
- затвердження порядку управління фіскальними ризиками місцевих бюджетів; 
- досягнення покращеного доступу до безпечної та якісної освіти; 
- розмежування повноважень між різними рівнями влади; 
- посилення інструментів залучення громадян до процесів прийняття рішень на місцевому рівні, зазначив народний депутат України.

Вимогою Ukraine Facility також є повернення України до середньострокового планування, що передбачається законопроєктом №11131, підкреслив Р.Тістик.
 

Олександр Слобожан зупинився на таких викликах бюджетного забезпечення територіальних громад на 2024-2025 роки:
- списання заборгованості за середньостроковими позиками, наданими місцевим бюджетам у 2009–2014 роках;
- забезпечення компенсації громадам втрат «силового» ПДФО і кількість запитів до органів місцевого самоврядування щодо підтримки Збройних Сил України;
- збереження 64% ПДФО та відновлення зарахування до бюджетів громад «силового» ПДФО;
- варіанти зарахування ПДФО та оновлення системи вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів;
- адміністрування місцевих податків і зборів.

Діна Прохорчук, на прикладі Бюджету Житомирської міської громади, розповіла про ризики та проблематику бюджетного забезпечення громади на 2025 рік. Вона зауважила, що у разі вилучення коштів реверсної дотації, зменшення частки зарахування ПДФО до 60%, фінансового ресурсу вистачить лише на поточне утримання бюджетної сфери. Вона відзначила складний стан щодо фінансування делегованих повноважень, наслідки некомпенсації громадам втрат доходів, внаслідок рішень, прийнятих державою (питання різниці в тарифах, пільгового перевезення, харчування дітей у садочках та школах тощо), та звернула увагу на необхідність вдосконалення формули вирівнювання, де запропонувала врахувати передбачення трансфертів не лише в разі надання соціальних послуг, а інших, насамперед, освітніх послуг. Крім того, вона висловила позицію проти намірів передати органам місцевого самоврядування функції з адміністрування податків та зборів, адже виконавчі органи не мають матеріально-технічної бази, програмного забезпечення, людського ресурсу.
 
Тетяна Харенко надала пропозиції щодо зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування в умовах євроінтеграції та звернула увагу на важливість ґрунтовного підходу при аналізі місцевих фінансів у країнах ЄС при імплементації такого досвіду в Україні. Також вона розповіла про фінансовий стан бюджету Черкаської міської громади та виклики, з якими стикається при виконанні бюджетних показників. 
 
Директорка Департаменту звернула увагу на необхідність та важливість передбачення Урядом та Парламентом показників освітньої субвенції у розрізі бюджетів територіальних громад при підготовці проєкту Державного бюджету, а також Бюджетної декларації.
 
Тетяна Палійчук представила результати дослідження Асоціації міст України про стратегічні напрямки розвитку місцевих фінансів України у національних та європейських документах. Розповіла про рекомендації Європейської комісії щодо місцевих фінансів, положення програми Ukraine Facility в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів, обов’язкові до виконання. 

Також вона деталізувала про зміни в частині місцевих фінансів, які планується реалізувати в Україні у короткостроковій та середньостроковій перспективі, у кожному із таких напрямків: 
- середньострокове бюджетне планування; 
- статистика; 
- зміцнення фіскальної бази; 
- інвестиції; 
- фінансовий контроль; 
- зовнішній аудит, прозорість бюджету та відкритість у бюджетуванні; 
- управління фіскальними ризиками місцевих бюджетів; 
- залучення громадян до процесів прийняття рішень на місцевому рівні; 
- розмежування повноважень органів місцевого самоврядування різних рівнів; 
- міжбюджетні трансферти. 

До обговорення також долучились представники фінансових підрозділів інших муніципалітетів, а саме:  
Барвінківська міська рада, 
Бехтерська сільська рада, 
Богодухівська міська рада, 
Боратинська сільська рада, 
Варковицька сільська рада, 
Великописарівська селищна рада, 
Вінницька міська рада, 
Глобинська міська рада, 
Голопристанська міська рада, 
Городнянська міська рада, 
Гостомельська селищна рада, 
Дніпровська міська рада, 
Долматівська сільська рада, 
Жовківська міська рада, 
Ірпінська міська рада,
Коблівська сільська рада, 
Кодимська міська рада, 
Комарівська сільська рада,
Михайлівська сільська рада, 
Хмельницька міська рада. 

За результатами Діалогового заходу учасники:
- напрацювали консолідоване бачення щодо виконання бюджетів місцевого самоврядування у 2024 році та щодо підготовки територіальних громад до 2025-го бюджетного року;
- обговорили стратегічні напрямки розвитку місцевих фінансів в контексті інтеграції України до Європейського Союзу. 

Захід організований Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою).

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)