Правління Асоціації міст України на засіданні 10 липня 2024 року визначило позицію про необхідність повернення «силового» ПДФО в місцеві бюджети та про необхідність збереження 64% ПДФО в бюджетах територіальних громад.
Вилучення «силового» ПДФО Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» від 8 листопада 2023 року № 3428-IX не збільшило постачання Обʼєднаних Сил Збройних Сил України, запити від військових частин до громад залишаються на найвищому рівні.
Частиною громад є родини поліцейських, працівників служб надзвичайних ситуацій, прокурорів, суддів, працівників пенітенціарної служби та, звичайно, військовослужбовців, чий ПДФО вилучили минулого року з доходів місцевих бюджетів.
Більше того, 18 червня 2024 року проголосовано Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з підтримки сектору безпеки і оборони України», проєкт №9559-д, до власних повноважень органів місцевого самоврядування віднесено надання фінансової та матеріальної підтримки сектору безпеки і оборони, а до делегованих повноважень віднесено будівництво, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, що потребує значного фінансування з місцевих бюджетів.
В місцевих бюджетах також повинні залишитися 64% від ПДФО, адже муніципалітети готуються до опалювального сезону, забезпечення громад послугами за умови відсутності електропостачання. Реалізація відповідних програм потребує фінансування як в частині обладнання, так і в частині оплати виготовлення проєктної документації та приєднання, передбачених на державному рівні.
Більше того, Звіт Європейської Комісії про готовність України до переговорів про вступ до Європейського Союзу від 8 листопада 2023 року (кластер 2.1) серед кроків, які дозволяють Україні стати офіційним членом Європейського Союзу, визначив те, що «збережено фіскальну децентралізацію, у 2023 році 64% податку на доходи фізичних осіб».
Зважаючи на необхідність здійснення муніципалітетами передбачених законом витрат для виконання повноважень місцевого самоврядування, Асоціація міст України наполягає на визначенні в Бюджетній декларації на 2025-2027 роки збереження 64% ПДФО в дохідній частині місцевих бюджетів та повернення до доходів муніципалітетів «силового» ПДФО.