21 / Червень, 2024

17-18 червня 2024 року, за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів, Агентства міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Нідерландів VNG International та Асоціації міст України, представлено другу фазу Проєкту SDLG в Україні «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні».
 
Підписали тристоронні Меморандуми про взаєморозуміння:
- Асоціація міст України, 
- VNG International,
- представники громад Дніпропетровської, Сумської, Харківської, Чернігівської, Миколаївської, Херсонської областей
Баштанська міська територіальна громада, Миколаївська область, 
Бериславська міська територіальна громада, Херсонська область,
Високопільська селищна територіальна громада, Херсонська область,
Конотопська міська територіальна громада, Сумська область,
Наталинська сільська територіальна громада, Харківська область,
Недригайлівська селищна територіальна громада, Сумська область,
Очаківська міська територіальна громада, Миколаївська область,
Первомайська міська територіальна громада, Миколаївська область,
Перещепинська міська територіальна громада, Дніпропетровська область,
Першотравневська міська територіальна громада, Дніпропетровська область,
Підгородненська міська територіальна громада, Дніпропетровська область, 
Снігурівська міська територіальна громада, Миколаївська область,
Талалаївська селищна територіальна громада, Чернігівська область,
Херсонська міська територіальна громада.


 
 

 

 

 

 

Есселін ван Ертен, Заступниця Голови Місії Посольства Королівства Нідерландів в Україні, у вітальній промові зазначила про підтримку України у питаннях відновлення, реконструкції органів місцевого самоврядування. Вона також акцентувала увагу на важливості активного залучення до усіх процесів, що відбуваються на місцевому рівні, мешканців громад.

 
 

 

 

 

 

 

Ян ван Занен, мер Гааги, Виконавчий президент організації «Об'єднані міста та органи місцевого самоврядування», висловив захоплення стійкістю народу України у боротьбі проти військової агресії з боку російської федерації та зазначив, що міжнародні правоохоронні органи вже почали розслідування злочинів проти України. На його переконання, саме жителі громад відіграють ключову роль в державі. Тому VNG й надалі підтримуватиме українські міста у подоланні викликів.

Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, висловив подяку представникам делегації Нідерландів за надані унікальні можливості співпраці та допомогу в створенні умов для імплементації європейського законодавства в українські реалії, а також звернув увагу, що робота в усіх регіонах, залучених до проєкту, пов’язана з небезпекою через агресію рф.

«На сьогодні щонайменше 620 українських громад потребують відновлення. Наша спільна мета: відбудувати та зробити їх кращими й комфортнішими для людей, ніж це було до повномасштабного вторгнення», – зазначив Олександр Слобожан.

Виконавчий директор Асоціації міст України зауважив також, що на сьогодні український досвід може бути корисним і для Нідерландів, адже українські муніципалітети мають унікальні напрацювання у кризовому менеджменті.
 
Тетяна ван Ваверен, Старша проєктна менеджерка проєктів  VNG International в Україні, наголосила на важливості та ефективності особистого спілкування. Саме такий підхід, з іі слів, дозволяє якнайшвидше знайти спільні рішення. Також вона звернула увагу учасників на те, що друга фаза Проєкту триватиме до грудня 2025 року.

 

 

 

 

 

 

 

У межах дискусії на тему «Європейське співробітництво для сталого місцевого розвитку» учасники детально розглянули переваги співпраціміж регіонами, обговорили можливі виклики та можливості, які відкриваються перед українськими громадами на шляху до Європейського Союзу. 

Катажина Лазюк, Віцемер Мінська-Мазовецького, наголосила, що саме місцеві жителі повинні імплементувати в життя все, що напрацьовують органи центральної влади. Ще одна важлива деталь, на її думку, це необхідність системної  розбудови тісних відносин між європейськими муніципалітетами та українськими громадами. Вона звернула увагу на позитивний досвід взаємної співпраці між Бородянською селищною громадою та муніципалітетом Мінськ-Мазовецький, що триває з 2008 року та підтверджується сталою позитивною динамікою посилення обох громад. Саме таке партнерство допоможе Україні ввійти до Європейського Союзу.
 
Наталія Старостенко, Керівниця сектору регіонального та місцевого розвитку Представництва Європейського Союзу в Україні, закликала учасників Проєкту бути проактивними, вивчати найкращі практики, проявляти ініціативу і долучатися до програм.  

Іван Нагорняк, Керівник практики європейської інтеграції Центру економічного відновлення, звернув увагу присутніх на те, що друга фаза Проєкту має прикладний характер. Він порадив представникам громад розробляти моделі державно-приватного партнерства, об’єднуватися між собою, адже європейські фінансові установи, які працюють в Україні, зацікавлені в підтримці великих проєктів.
 
Світлана Грищенко, Керівниця проєкту Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи в Україні, наголосила на важливості забезпечення дієвості самоврядування на місцях, розвитку адвокації та побудови конструктивного діалогу між різними гілками влади. Тільки так, на її думку, можна ефективно відповідати на сучасні виклики. 


 
 

 

 

 

 

 

Учасники конференції детально ознайомилися із досвідом Нідерландів у трьох напрямках другої фази Проєкту: 
- безпека та захист; 
- місцевий економічний розвиток; 
- демократизація та децентралізація.

У межах робочих сесій визначали потреби українських громад щодо реалізації Проєкту за кожним з його напрямків, встановлювали обсяги та способи використання відповідної експертизи нідерландських громад та дотичних до проєкту організацій. Відбулися також інтерактивні сесії питань і відповідей, презентації українських громад.


 

 

 

 

 

 

Мета Проєкту: сприяти налагодженню нових транскордонних зв'язків, поєднати нідерландський та український досвід управління громадами, напрацювати дизайн спільних подальших проєктів. 
 
Проєкт Асоціації міст України та Агентства міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Королівства Нідерланди VNG International «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні» став  продовженням співпраці, що започаткована на початку 2023 року.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)