11-15 вересня 2023 року делегація Асоціації міст України відвідала словенські муніципалітети-партнери з навчальним візитом.
Візит був організований Асоціацією міст України (АМУ), Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) та Асоціацією муніципалітетів і міст Словенії (SOS) у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми "U-LEAD з Європою".
До складу делегації Асоціації міст України ввійшли:
Роман Гринус, Бібрський міський голова, та Оксана Довгаль, Заступник Бібрського міського голови (Львівська область),
Неля Петрус, В.о. Полянського сільського голови, та Руслан Ребриш, Заступник Полянського сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (Закарпатська область),
Яна Дмитренко, Начальник відділу житлово-комунального господарства та комунальної власності Криничанської селищної ради, та Ольга Ус, Керуюча справами (секретар) виконавчого комітету Криничанської селищної ради (Дніпропетровська область),
Людмила Даменцова, Директор проєкту «Сприяння всебічному розвитку муніципалітетів через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво»
Метою візиту став обмін досвідом між українськими та словенськими муніципалітетами за напрямками: комунальне господарство, екологія та поводження з ТПВ, освіта, місцевий економічний розвиток та інші.
Розпочався навчальний візит з офіційної зустрічі представників Асоціації міст України з Александером Євшеком, Міністром згуртованості та регіонального розвитку Словенії, та Марко Лотричем, Президентом Національної ради Республіки Словенія. Учасники зустрічі наголосили на солідарності та взаємодопомозі народів обох країн за теперішніх складних часів: як то повномасштабна агресія рф проти України або велика повінь, яка в серпні спіткала Словенію.
Також спільна делегація представників Асоціації міст України та Асоціації муніципалітетів і міст Словенії, в особі Саймона Древена та Міхи Мохора, ознайомилась з роботою найбільшого екологічного проєкту Словенії та одного з найсучасніших у Європі - Люблянського регіонального центру поводження з відходами (RCERO Ljubljana).
Упродовж 12-14 вересня представники українських громад працювали в муніципалітетах-партнерах.
Бібрка – Ленарт
Роман Гринус та Оксана Довгаль провели ділову зустріч з Янушем Крамбергером, мером Ленарта, керівниками та фахівцями муніципалітету, в ході якої зазначили, що досвід Словенії є дуже корисним з огляду на глобальні зміни в державі після вступу до Євросоюзу та втілення проєктів ЄС у галузях відновлювальної енергетики, екології та поводження з твердими побутовими відходами, збереження культурної спадщини, агробізнесу, розвитку зеленого туризму. Вони також зустрілись з представниками сусідніх із Ленартом муніципалітетів Святий Юрій у Словенських Горицях та Свята Анна під час велоподорожі новозбудованою велотрасою, яка стала втіленням інфраструктурного проєкту Євросоюзу й об’єднала ці три місцевості.
Також представники Бібрської громади оглянули очисні споруди Ленарта, що працюють у тестовому режимі і є проєктом за кошти ЄС, молочну ферму, низку об’єктів культурної спадщини Словенії.
Роман Гринус подякував організаторам візиту і приймаючій стороні, зазначивши, що під час поїздки було отримано гарний досвід щодо впровадження відновлювальної енергетики - встановлення сонячних панелей на муніципальних будівлях, принципів збирання та сортування сміття, правил благоустрою в населених пунктах, облаштування велодоріжок тощо.
«Звісно, ми говорили про жахливі наслідки війни в Україні, про важливість єдності європейських народів у подоланні російської агресії заради збереження загальнолюдських цінностей, а також про створення спільних проєктів, що позитивно вплинуть на розвиток громад і сприятимуть їхній економічній спроможності», - наголосив Р.Гринус.
Створення спільних проєктів у сфері відновлювальної енергетики, розвитку агробізнесу та доступу до якісного водопостачання розглядаються як майбутня співпраця громад Бібрки та Ленарта. Також Януш Крамбергер радо погодився прийняти на відпочинок українських дітей та приїхати з візитом в Україну.
Поляна – Пуцонці
Неля Петрус та Руслан Ребриш відвідали місто-побратим Пуцонці, співпраця з яким триває вже кілька років, і більш детально обговорили з Урошем Каменшеком, очільником муніципалітету Пуцонці, його заступницею Інес Мандич та попереднім головою общини Людвіком Новаком, плани подальшого співробітництва. Від перших днів повномасштабного російського вторгнення Пуцонці налагодили постачання гуманітарних вантажів для тисяч українців, які знайшли прихисток у Полянській громаді на Закарпатті.
Під час робочої зустрічі керівники муніципалітетів ділилися досвідом та напрацьовували спільні проєкти щодо впровадження відновлювальних джерел енергії для закладів комунальної власності та будівництва очисних споруд у Полянській громаді. Також вони спільно відвідали початкову школу в Пуцонці, де коштом ЄС зведено сучасний спортивний комплекс з альтернативними джерелами живлення.
Представники громади також побували у Центрі розвитку муніципалітету Пуцонці, на заводі твердих побутових відходів, ознайомилися з роботою індустріального парку.
Неля Петрус зазначила: «Завдяки поїздці Полянська громада отримала цінний досвід, що дозволить продовжувати нашу роботу з розвитку громади та активно реалізовувати проєкти із залученням коштів ЄС». Від імені громади вона щиро подякувала за змістовний навчальний візит організаторам - Раді європейських муніципалітетів і регіонів, Асоціації міст України і представникам програми ULEAD з Європою, та всім представникам муніципалітету Пуцонці за теплий прийом, новий досвід і напрацювання.
Кринички – Логатець
Яна Дмитренко, Ольга Ус та Людмила Даменцова розпочали знайомство з громадою Логатець із зустрічі з Берто Менаром, мером міста, та фахівцями муніципалітету, під час якої розглянули можливу співпрацю над спільними проєктами. Словенська сторона поділилась досвідом створення і подання втіленого коштом ЄС проєкту зведення каналізаційної системи в Хотедршиці, який з успіхом можна застосувати в нашій країні.
Українська делегація ознайомилася з роботою сміттєсортувальної станції Ostri Vrh, діджиталізованих підприємств, серед яких бетонний завод компанії OBLAK GROUP та екологічні комунальні очисні споруди у місті Логатець, де частина приміщень використовується для проведення молодіжних заходів – BRLOG. Також представники ОМС відвідали денний Центр для людей похилого віку, Центр психічного здоров'я Логатець та початкову школу Табор Логатець.
Яна Дмитренко, підбиваючи підсумки візиту, наголосила: на прикладі Словенії можна переконатися, що важливою складовою успіху демократії і державності є дотримання суспільством чинного законодавства, перед яким всі рівні. І в цьому напрямку слід змінювати свідомість кожного громадянина України, щоб перемогти і впевнено рухатися до Європи.
«Ми сподіваємося, що наше співробітництво із партнером-громадою Логатець буде продуктивним, і ми досягнемо результатів, які запланували, для розвитку не лише нашої громади, а й всієї України!», - наголосила представниця Криничанської селищної громади Дніпропетровщини.