09 / Серпень, 2023

01-03 серпня 2023 року делегація Асоціації міст України відвідала чеські муніципалітети-партнери з навчальним візитом.

Візит був організований Асоціацією міст України (АМУ), Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) та Союзом міст і муніципалітетів Чеської Республіки (SMOCR) у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми "U-LEAD з Європою".

До складу делегації Асоціації міст України ввійшли:

Анатолій Вершина, Павлоградський міський голова, та Сергій Остренко, секретар Павлоградської міської ради (Дніпропетровська область),

Андрій Делятинчук, Ясінянський селищний голова, та Наталія Харбака, Начальник відділу міжнародного співробітництва та проєктно-інвестиційної діяльності виконавчого комітету Ясінянської селищної ради (Закарпатська область).

Ірина Петровська, радник Ржищівського міського голови, та Дар'я Мустеца, Кураторка Музею образотворчого мистецтва імені Івана-Валентина Задорожного м. Ржищів (Київська область),

Людмила Даменцова, Директор проєкту "Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво".

Навчальний візит став продовженням двосторонніх перемовин, які відбулися напередодні між представниками муніципалітетів: Павлоград - Новий Їчин, Ржищів - Забжег, Ясіня - Чеська Тршебова.

Метою візиту став обмін досвідом між українськими та чеськими муніципалітетами за напрямками: комунальне господарство, спорт, культура, екологія (міські зелені зони), управління проєктами, комунальні підприємства, інфраструктура водопостачання/водовідведення.

Розпочався навчальний візит з офіційної зустрічі представників Асоціації міст України та Союзу міст і муніципалітетів Чеської Республіки, зокрема, Камілою Благовою, Віце-президенткою SMOCR з міжнародних зв'язків, мером міста Літвінов; Річардом Верешем, Головою Комісії з питань міжнародного співробітництва, мером муніципального округу Слезська Острава, та Монікою Степановою, Директоркою департаменту регіонального розвитку та міжнародних зв'язків SMOCR. Господарі заходу презентували чеську систему місцевого самоврядування, поділилися знаннями і досвідом підготовки й отримання європейського фінансування та реалізації проєктів, представники України – презентували свої громади та накреслили пріоритетні проєкти розбудови і розвитку та поділились набутим досвідом кризового менеджменту в умовах війни.

2-3 серпня представники українських громад працювали в муніципалітетах-партнерах.

 

Павлоград - Новий Їчин

  

Представники муніципалітетів Новий Їчин та Павлоград попередньо дійшли згоди співпрацювати у сфері соціальних заходів, водного господарства та управління проектами.

Відтак Анатолій Вершина та Сергій Остренко провели ділову зустріч зі Станіславом Копецьким, мером міста Новий Їчин, керівниками та фахівцями муніципалітету, в ході якої було презентоване сьогодення і перспективи розвитку обох громад. Чеські колеги розповіли про втілені місцевою владою комунальні проєкти, після чого сторони обговорили можливості спільної роботи над втіленням аналогічних проєктів в Україні.

Представники Павлоградської громади детально ознайомились із комунальним господарством, системою водопостачання та водовідведення, транспортною інфраструктурою міста Новий Їчин. Обмінялися досвідом роботи муніципальної поліції. Відвідали підприємство, яке займається вивезенням, сортуванням та переробкою сміття.

Анатолій Вершина зазначив: «Чеські партнери продемонстрували приклади співпраці громад з Євросоюзом через грантові програми. З мерами міст Новий Їчин та Літвінов  ми домовилися про підтримку з боку чеських партнерів у подачі заяв до грантових програм Євросоюзу на будівництво у Павлограді соціальних об’єктів інфраструктури.

Від усієї Павлоградської громади я дякую мерам міст Чехії, всьому чеському народу за підтримку та наданий прихисток українцям, які тікали від війни. Дякую за можливість прямого діалогу між керівниками міст двох країн в рамках проекту. Ми маємо надійних партнерів з боку Чеської Республіки і дякуємо за підтримку та допомогу українському народу в складні для нашої країни часи».

 

Ржищів - Забжег

  

Ірина Петровська і Дарія Мустеца та Франтішек Йон, мер міста Забжег, розглянули можливу співпрацю над спільними проєктами. Серед першочергових Ржищівська громада визначила напрямки екології, соціальних послуг, надання якісних комунальних послуг, розвиток водного господарства.

Представники Ржищівської громади ознайомились з роботою компанії Eko Servis з надання комунальних послуг, пожежної частини, муніципального стадіону, дитячого майданчика та навчальних закладів. Також  відвідали лісопарк "Книжецькі сади", де їм було презентовано унікальний проєкт з озеленення міста, ознайомились з підготовкою благодійних заходів для людей похилого віку, людей з інвалідністю, сімей та молоді, безхатьків.

Ірина Петровська зазначила, що вони отримали важливий і корисний досвід від візиту до муніципалітету Забжег. «Ми щиро вдячні проєкту "Мости довіри" за організацію цієї зустрічі. Для нашої громади особливо цікаво було ознайомитися з роботою місцевої компанії, що надає комунальні послуги для міста. Наші чеські колеги поділилися досвідом планування та реалізації проєктів з водовідведення, створення зелених зон, спорудження сортувальної лінії та переробки побутового сміття. Це одні із пріоритетних напрямів роботи у нашій громаді. Програма візиту була насичена новою, практичною інформацією і ми радіємо, що нам вдалося домовитися про подальшу співпрацю з реалізації спільних проєктів з колегами із муніципалітету Забжег», - наголосила радник Ржищівського міського голови.

 

Ясіня - Чеська Тршебова

  

Андрій Делятинчук, Наталія Харбака та Людмила Даменцова ознайомились з особливостями роботи муніципалітету Чеська Тршебова. Представники Ясінянської громади прибули до чеських колег із візитом у відповідь, адже наприкінці липня делегація Чеськи Тршебової на чолі з мером міста Зденєком Рєгаком побувала в Ясінях.

Представники української сторони ознайомились з муніципальною інфраструктурою, відвідали котельню з рекуператором тепла компанії TEZA, очисні споруди комунального підприємства з водопостачання та водовідведення, спортивні і культурно-розважальні заклади - парк Яворка компанії Eko Bi та льодову арену місцевого хокейного клубу.

Наразі сторони обговорили можливість співпраці в галузях надання комунальних послуг населенню та розвитку енергозберігаючих технологій.

Андрій Делятинчук, підбиваючи підсумки візиту, зазначив: «Ми щиро дякуємо Асоціації міст України за цей актуальний та потрібний проєкт, за те, що ми змогли навести контакти, а також напрацювати напрямки співпраці з містом Чеська Тршебова. Також хочу висловити вдячність голові Закарпатської обласної ради Володимиру Чубірку за сприяння у налагодженні контактів із Пардубицьким краєм Чехії.  Ми обговорили співпрацю в сфері освіти та медицини, працюємо над проєктом щодо покращення умов навчання в школі №1 в Ясіні, підготували проєкт щодо побудови котельні для школи. Для нас цей проєкт у пріоритеті, адже передусім - це комфорт і безпека наших дітей».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)