01 / Березень, 2023

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, ГО «ДЕСПРО» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» провели Форум “ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ 2023. ЗАКОНОДАВЧИЙ ПОРЯДОК ДЕННИЙ В УМОВАХ ВІЙНИ”, участь в якому взяли представники Міністерства, народні депутати України, голови громад, експерти, представники міжнародних організацій та фахових об’єднань.

Оксана Продан, Радниця Голови Асоціаціі міст України. яка взяла участь у Форумі, зазначила перелік блоків, які потребують вирішення на рівні законодавств для розвитку реформи децентралізаціі.

«Законопроект «Про службу в органах місцевого самоврядування» №6504 ми відпрацьовували декілька років, проходили кілька етапів. Дякуємо за те, що Комітет підтримав пропозицію Асоціації міст України і зберіг свободу достойної заробітної плати для працівників місцевого самоврядування. Дякуємо за це й керівнику Комітету Олені Шуляк, і Віталію Безгіну, який очолює підкомітет. Це перший блок, все що стосується роботи органів місцевого самоврядування, я впевнена в тому що на базі, на майданчику Комітету ми їх відпрацюємо.

Є другий блок питань, які стоять сьогодні перед місцевим самоврядуванням - фінансове забезпечення громад. Ми змогли відстояти і збереження ПДФО від утримання військовослужбовців. Вже другий рік громали мають ініційовані Асоціацією міст України 4 додаткових відсотки ПДФО в бюджети місцевих громад. Разом з тим у нас є великі виклики, які треба вирішувати саме на законодавчому рівні. Це зміна формули вирівнювання, яку в робочій групі при Президентові України Асоціація міст України «заклала» в плані відновлення. Це освітня субвенція, якої сьогодні не вистачає в громадах через те, що залишки у них забрали в минулому році, як ми не боролися за те, щоб вони залишились і через те, що в цьому році чергові мінус -10% до фінансування.  Це визначення місця сплати ПДФО: сплата за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності чи за місцем проживання найманої особи чи за місцем здійснення господарської діяльності. Це три різних підходи, про які йдуть дискусії та про які в Парламенті 13 законопроектів. Насправді рішення може бути вже сьогодні, в тому, щоб податкова виконувала закон. Як тільки податкова припине підігрувати тим чи іншим суб’єктам і перереєстровувати платників, все запрацює. Є ще одна річ, про яку сьогодні вже говорив Олександр Солонтай, - треба створювати умови для бізнесу, для того щоб він міг розвиватися в громадах. І насправді сьогодні багато громад створюють спеціальні умови на своїй території для того, щоб приходили виробники, щоб залучити бізнес.

Третій блок питань це містобудівна діяльність і не можна не подякувати пані Олені Шуляк за ініціативу підготовки Містобудівного кодексу. Ми, як Асоціація міст України, декілька років працювали над цією темою в Комітеті і готові продовжувати цю роботу і з Комітетом, і з профільним міністерством. Тому що насправді це питання нашого майбутнього, питання того, як будуть вкладатися кошти - і бюджетні кошти, і інвесторів, і донорів. Це питання і прозорості, і реєстрів, і майбутнього нашого відновлення. Користуючись нагодою, прошу представників Міністерства надати нам запрошення в Асоціацію міст України для того, щоб ми розповсюдили між громадами, яких є членів в Асоціаціі міст України більше тисячі, на навчання, про яке говорила пані Азархіна сьогодні тут на Форумі. Таким чином більшість громад України мали б можливість долучитися до того навчання, яке проводить в Міністерство по заповненню реєстрів.

Четвертий блок питань необхідних для законодавчого регулювання - це відносини громад з військовими адміністраціями, військово-цивільні адміністрації і громади. Я підтримую, що сказав Олександр Солонтай, необхідність знаходження балансу між інтересами військових адміністрацій від центральної влади та забезпеченням демократії і роботи місцевого самоврядування. Ми повинні на законодавчому рівні дати відповіді за кількома  напрямками:

- перше - підстави, критерії для введення військових адміністрацій;

- друге - перехід від військових адміністрацій уже знову до місцевого самоврядування після нашої Перемоги. І це теж процес, який сьогодні треба готувати на законодавчому рівні;

- і наступне - вибори. Ми з вами повинні пам'ятати про те, що попереду після нашої Перемоги будуть вибори. І сьогодні ми повинні говорити про місцеві вибори, повертатися до позиції, яку постійно висловлювала Асоціація міст - це мажоритарна форма в невеликих громадах. 

І маю сказати, що якщо серед завдань Форуму є побудова платформи для співпраці громад, то треба пам'ятати про те, що сьогодні найкращою платформою для співпраці, координації роботи між громадами, а далі з центральною владою, вже 31 рік виступає Асоціація міст України. Ми починали в 14-му році, ми постійно проводимо координацію і ми сьогодні готові на всіх етапах, усіх сферах продовжувати працювати. Чому? Тому що у нас є секторальні робочі групи, фахові мережі в усіх напрямках, в усіх секторах господарської діяльності роботи місцевого самоврядування, у нас є регіональні відділення, які парасолькою закривають всі питання роботи і працює аналітичний центр. Таким чином питання, про які говорили сьогодні на Форумі, що треба громадам виходити єдиним голосом - оцим єдиним голосом від громад виступає сьогодні саме Асоціація міст, яка об'єднує більшість вз них. Всі розуміють, що неможливо визначити інтереси всі громад запитавши тільки в однієї, але коли вони між собою знаходять спільне рішення, тоді набагато легше проводити будь-які ініціативи,» - зазначила Оксана Продан.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)