27 / Березень, 2020
Торгово-промислова палата (ТПП) України, до складу якої входять 8 тис. представників малого, середнього, великого бізнесу на основі звернень виокремила найпоширеніші серед підприємницького сектору проблеми діяльності під час карантину. Така інформація може бути корисною як для органів місцевого самоврядування, так і для органів державної влади. Адже, розуміючи “слабкі” місця можна більш адресно прийняти та реалізувати ті чи інші заходи допомоги.
За частотою звернень до проблемних питань відносять:
1. Врегулювання питання з орендою приміщень і обладнання, яке стосується в основному підприємців і малих підприємств, які вимушено простоюють через карантин. Це кафе, ресторани, готелі, спортзали, перукарні, торгові точки на ринках, магазини в орендованих приміщеннях в житлових і офісних будівлях. За оцінками ТПП, це питання стосується 600-700 тисяч бізнес-одиниць. В 95% випадків орендарі і орендодавці домовляються про врегулювання питань. У випадках, коли немає взаєморозуміння, ТПП видає сертифікати про обставини форс-мажору, з якими можна захищати свої інтереси в суді. Станом на сьогодні, карантин визнано на законодавчому рівні як форс-мажор (Закон №530-ІХ від 17.03.2020).
Довідково. ТПП у зв'язку карантином спростила процедуру подачі заяви для одержання підприємцями сертифікату про форс-мажорні обставини. Шодо спрощеного порядку документів, форм заяв та зразків їх заповнення можна ознайомитися за посиланням.
2. Зрив термінів постачання сировини і обладнання. Багато підприємств працюють не на повну потужність, так як зменшилась кількість працівників. В основному, ці питання не відносяться до форс-мажору. У цих випадках компанії обирають різну стратегію: одні домовляються з партнерами про нові терміни поставки, інші — здійснюють запаси сировини на 2-3 місяці наперед.
3. Погашення кредитних зобов'язань бізнесу перед банками. Це особливо гостра проблема для підприємців, мікро- та малого бізнесу, робота яких зупинена на час карантину. Станом на січень 2020 року ці бізнес-одиниці винні банкам 6,2 млрд. грн. За законодавством, відсутність грошей - не форс-мажор, і кредит потрібно погашати навіть в період карантину. Проте, на сьогодні банки вже розпочали надавати кредитні канікули клієнтам мікро- та малого бізнесу у вигляді відстрочення платежів за тілом кредиту до декількох місяців (наприклад, Ощадбанк).
4. Затримка з експортом з України у зв'язку із чергами на митниці через перевірку стану здоров'я людей, які перетинають кордон. За законодавством, такі обставини не є форс-мажорними. ТПП радить опрацьовувати питання логістики, виходячи з оперативної інформації про завантаженість пунктів пропуску. Аналогічні ситуації виникають по транзиту через інші країни.
5. Невиконання зобов'язань іноземними партнерами. В останній місяць різко зросла кількість випадків, коли іноземний партнер не може заплатити за отриману продукцію, оголосив себе банкрутом, зриває терміни поставки обладнання чи сировини. Проблема виникає з введенням карантину в країнах розташування контрагента. В цьому випадку ТПП може допомогти дізнатися про фінансовий стан партнера. Оптимальним варіантом є перевірка інформації про фінансовий стан контрагента до укладення угоди.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)