23 / Квітень, 2019
23 квітня у Києві розпочалася дводенна франко-українсько-польська конференція з питань співробітництва між органами місцевого самоврядування на тему «Стратегія розвитку Східного партнерства 2020». Захід організовано Асоціацією міст України, Французькою асоціацією Ради європейських муніципалітетів, Міністерством закордонних справ Франції, Асоціацією польських міст та проектом PLATFORMA у співпраці з Посольством Франції в Україні. Конференція проходить в рамках реалізації Меморандуму про взаєморозуміння між Асоціацією міст України, Французькою асоціацією Ради європейських муніципалітетів та регіонів і Асоціацією польських міст.
У заході взяли участь представники Посольства Франції в Україні, Міністерства закордонних справ України та Франції, Асоціації міст України, Французької асоціації Ради європейських муніципалітетів, Асоціації польських міст, місцевого самоврядування (мери, заступники та радники міських голів, депутати) з України, Франції, Польщі, Молдови, Грузії, а також проекту PLATFORMA, делегації ЄС в Україні, експерти та координатори міжнародних проектів.
Перша частина заходу пройшла у форматі зустрічі у Посольстві Франції в Україні за участі Посла Французької Республіки в Україні пані Ізабель Дюмон. Учасники обговорили стан та перспективи франко-українського партнерства. Пані Дюмон виступила з вітальним словом: «Співпраця між нашими країнами, особливо на місцевому рівні – це взаємна відповідальність обох сторін. Нам потрібно разом визначити, які її напрямки потрібно посилювати та відроджувати, та правильно розставити ключові акценти. Перш за все слід розуміти, що усі великі справи, які згодом отримують державну підтримку, починаються саме з ініціативи та взаємодії на місцевому рівні. Тому роль співпраці українських та французьких муніципалітетів важно переоцінити».
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан у виступі нагадав, що трохи більше року тому був підписаний Меморандум про взаєморозуміння між Асоціацією міст України, Французькою асоціацією Ради європейських муніципалітетів та регіонів та Асоціацією польських міст: «Коли під час підготовки тексту Меморандуму я переглянув базу співпраці між українськими та французькими муніципалітетами, виявилося, що є більше сорока активних та неактивних угод. І дуже важливо, що сьогодні тут пристуні представники міст, як тих, що вже мають досвід співпраці з містами Республіки Франція, так і тих, які ще не отримали такого досвіду, але висловлюють велике бажання реалізовувати спільні проекти. Такі зустрічі, як сьогоднішня, селикою мірою сприяють налагодженню українсько-французького партнерства». Виконавчий директор АМУ також зауважив, що співпраця між Україною та Францією має суттєве значення для успішної реалізації реформи з децентралізації, адже Конституційні зміни, передбачені в рамках цієї реформи, мають ввести посаду префекта, а цей досвід Україна запозичила саме у Франції. О.Слобожан також наголосив, що співпраця українських громад та муніципалітетів Європейського Союзу – це не просто ефективний обмін досвідом, а й можливість налагодити результативну економічну співпрацю, вигідну для громад обох сторін: «Перед нами стоїть чудова можливість поглибити та розширити угоди з французькими громадами та знайти взаємовигідні точки перетину, а враховуючи, що ще одним нашим надійним партнером є Польща – ця співпраця має транзитний характер та велику перспективу».
Виконавчий директор АМУ подякував партнерам із Франції за сприяння у питанні дотримання міжнародних норм права, зокрема, щодо підтримки територіальної цілісності України.
Генеральний директор Французької асоціації Ради європейських муніципалітетів та регіонів Крістоф Шаю відзначив, що співпраця з Асоціацією міст України є дуже важливою для Французької асоціації Ради європейських муніципалітетів та регіонів і тому, коли виникали пропозиції співпрацювати з представниками Криму (вже після його окупації), норми міжнародного права взяли гору і це не дозволило піти на запропоновані умови співробітництва з тимчасово окупованою територією України. Крім того, пан Шаю голосив, що у Франції також скоро будуть проходити місцеві вибори і політичний пейзаж територіальних громад трохи зміниться, тому важливо укріплювати співпрацю на перспективу.
Перший секретар Міністерства закордонних справ України Віталій Іващук наголосив на важливості співпраці України та Франції та підкреслив, що цей захід стане міцною базою для її розвитку.
Перший секретар Міністерства закордонних справ України Віталій Іващук наголосив на важливості співпраці України та Франції та підкреслив, що цей захід стане міцною базою для її розвитку.
Директор делегації зовнішніх відносин з органами місцевого самоврядування Міністерства закордонних справ Франції Патрік Одебер відзначив, що потрібно посилювати довіру України та Франції щодо економічного співробітництва і для цього варто укріплювати імідж України на міжнародному рівні.
Під час дискусії учасники дійшли висновку, що для посилення співробітництва між громадами на міжнародній арені, зокрема, між муніципалітетами Франції та України, треба включати у цей процес жителів громад та громадські організації. Крім того, було виокремлено основні напрямки співпраці, які потрібно посилювати: екологія та клімат; децентралізація; альтернативна енергетика та енергозбереження; житлово-комунальне господарство; питання гендерної рівності; культурний обмін та туризм.
Також у ході зустрічі представники українських громад поспілкувалися з французькими партнерами. В обговоренні взяли участь мер Бердичева Василь Мазур, мер Славути Василь Сидор, мер Чугуєва Галина Мінаєва, мер Ружина Віталій Жарський, а також секретарі міських рад, заступники міських голів та представники Броварів, Маріуполя, Одеси, Чернігова, Рівного та інших міст, які розповіли про досвід співпраці з громадами Франції та про плани щодо посилення взаємодії. Також представники українських громад запросили до своїх міст французьких партнерів.
Конференція «Стратегія розвитку Східного партнерства 2020» проходила у Київській міській раді у форматі двох круглих столів.
І. «Екологія, клімат і енергія». Модератор – Олів'є Баумард, керівник проекту PLATFORMA.
Під час круглого столу виступили:
- Роман Дантес, член сенату Франції, радник муніципалітету м.Нант
- Василь Сидор, Славутський міський голова (презентація)
- Марі Кугні-Сегуін, муніципальний радник м.Орлеан
- Оксана Кисіль, національний експерт України, Угода мерів (презентація)
ІІ. Тема круглого столу – «Децентралізація та місцеве самоврядування». Модератор – Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан (презентація).
Спікерами виступили:
-
Анджей Макієвський, Голова Комітету місцевого самоврядування та регіональної політики Сейму Республіка Польща
-
Антуан Гобер, муніципальний радник м. Тур
-
Сьорен Хьорст, член комітету регіонів, радник м. Магдебург
-
Алексей Бусуойц, мер м. Капаклія, Молдова
Завтра, 24 квітня, конференція продовжиться. Учасників очікує два круглі столи на тему «Гендерна рівність на місцевому рівні» та «Розвиток економічного партнерства».
Нагадаємо, 27 листопада 2017 року відбулася церемонія підписання Декларації про намір щодо франко-українсько-польського децентралізованого співробітництва між Асоціацією міст України, Французькою Асоціацією при Раді європейських муніципалітетів та регіонів та Асоціацією міст Польщі.