17 / Жовтень, 2018
11-12 жовтня 2018 року в Торгово-промисловій палаті України відбулася I Міжнародна спеціалізована виставка Parking Ukraine 2018, організатором якої виступила компанія «Бізнес-Форум». Асоціація міст України сприяла проведенню заходу, а саме – проінформувала органи місцевого самоврядування, в результаті – зареєструвалися представники від 41 громади України.
Виставка була присвячена обговоренню нових норм Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів", який вступив в дію 27 вересня 2018 року. А саме: нових правил паркування, організації паркінгів, нових будівельних норм і стандартів організацій паркувального простору при будівництві житла та об’єктів інфраструктури, механізованих систем та заходів контролю, ІТ-систем бронювання та оплати паркомісць тощо.
Учасниками Parking Ukraine 2018 стали представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, керівники органів місцевого самоврядування та муніципальних інспекторських служб. На відкритті виставки виступила експерт з місцевого економічного розвитку Асоціації міст України Д.Серебрянська, яка розповіла про потенціал ринку паркувальних послуг в Україні та перспективи впливу на бюджети громад.
Д.Серебрянська зазначила, що про майже повну відсутність відповідальності за порушення правил паркування свідчить хоча б той факт, що за даними Державної служби статистики кількість розглянутих справ щодо порушення паркування, по яких прийнято рішення, у 2016 році склало 373 (у 2017 році 184); обсяг накладених штрафів у 2016 році склав 55,3 тис грн (у 2017 році — 72,0 тис грн), фактично сплачено — 18,7 тис грн (у 2017 році — 30,0 тис грн). Крім того, збір за паркування транспортних засобів у 2016 році склав 66 млн грн (у 2017 році — 77,6 млн грн). Це приблизно 0,1% від загального обсягу місцевих податків та зборів. Це свідчить про необхідність удосконалення механізму законодавчого регулювання сфери паркування транспортних засобів в Україні, на що і спрямований Закон.
 
Що нового пропонує Закон?

1. У прикінцевих положеннях Закону рекомендовано органам місцевого самоврядування вжити заходи щодо збільшення чисельності посадових осіб місцевого самоврядування для прийняття на службу в органи місцевого самоврядування інспекторів з паркування. Це будуть посадові особи виконавчих органів місцевих рад. Їх правовий статус визначатиме Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з обов'язковим конкурсним набором на роботу. Вимоги щодо освітнього, кваліфікаційного рівня інспекторів з паркування встановлюватимуть органи місцевого самоврядування, які  відповідатимуть за якість їх роботи.

2. Інспектори з паркування матимуть право:
  • притягувати до адміністративної відповідальності осіб, які порушили правила зупинки-стоянки транспортних засобів (разом із поліцейськими);
  • притягувати до адміністративної відповідальності осіб, які порушили правила паркування транспортних засобів;
  • притягувати до адміністративної відповідальності осіб, які порушили правила зупинки-стоянки-паркування транспортного засобу, що суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху – відбувається тимчасове затримання (евакуація) транспортного засобу (разом із поліцейськими).
3. Передбачено внести зміни до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в частині, яка стосується доповнення переліку питань, які можуть вирішуватися на пленарних засіданнях сільських, селищних, міських рад:
  • визначення шляхів стимулювання користування електромобілями та іншими екологічними видами транспорту;
  • затвердження вимог до облаштування майданчиків для паркування транспортних засобів з урахуванням норм, нормативів, стандартів у сфері благоустрою населених пунктів, державних будівельних норм, технічних умов, Правил дорожнього руху та інших нормативних документів"
4. Паркувальні послуги, які можуть надавати органи місцевого самоврядування:
  • облаштування зручних паркувальних майданчиків;
  • запровадження Автоматизованої системи контролю оплати паркування — (АСКОП), яка акумулюватиме інформацію про надходження оплати за паркування будь-яким зручним для водіїв способом та автоматично зафіксує наявність чи відсутність оплати в системі в момент перевірки інспектором з паркування у режимі фотозйомки або відеозапису;
  • запровадження спеціальних програм для смартфонів, мобільних додатків, через які можна оплатити паркувальні послуги, штрафи. Які також інформуватимуть водіїв про наявність вільних паркомісць, їх вартість, відстань до найближчого паркінгу тощо.
Реалізація Закону сприятиме розвитку системи паркування в Україні через надання органам місцевого самоврядування дієвих важелів у розв’язанні транспортних проблем міст, зменшення навантаження на вулично-дорожню мережу населених пунктів, покращення дисципліни водіїв, збільшення надходжень доходів до місцевих бюджетів.
Проте, щоб Закон запрацював повною мірою, необхідно внести зміни до низки законодавчих та нормативно-правових актів. Також потрібно розробити: Реєстр адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху, який буде вести Міністерство внутрішніх справ України; програмне забезпечення — спеціально захищена програма, що працює у режимі фото; відеозйомки, у якому працюватимуть поліцейські, інспектори з паркування для фіксації порушень.
Нагадаємо, Асоціація міст України підтримувала прийняття цього закону. Відповідний законопроект (№5364) був розроблений за участі експертів АМУ. Про необхідність законодавчого врегулювання  вирішення проблеми паркування транспортних засобів у населених пунктах Асоціація міст України неодноразово заявляла у зверненнях до вищих органів влади. Цим законом значно підвищується роль органів місцевого самоврядування у сфері паркування через надання їм додаткових повноважень, він також дозволить навести лад у використанні громадського простору.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)