Результати опитування щодо рівня довіри громади до місцевої влади, проведене українсько-норвезьким проектом, який реалізує АМУ

05 / Березень, 2018
Дослідження проводилося в рамках проекту «Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення на місцевому рівні в Україні», який реалізується Асоціацією міст України та Норвезькою асоціацією місцевих і регіональних влад у співпраці з Норвезьким інститутом міських і регіональних досліджень при фінансуванні Міністерством закордонних справ Норвегії.
Презентації  відбулися у період з 24 січня до 16 лютого 2018 року у 10 містах-учасниках Проекту - Борисполі, Києві, Чернігові, Вінниці, Коростені, Кривому Розі, Луцьку,  Первомайську, Павлограді, Чугуєві, та 12 об’єднаних територіальних громадах - Носівській, Новоукраїнській, Пирятинській, Білозірській, Засульській, Піщанській, Решетилівській, Великокопанівській, Недобоївській, Солонянській, Слобожанській, Старосалтівській
У кожній громаді було організовано зустрічі, під час яких для представників виконавчих комітетів місцевих рад, депутатського корпусу, громадськості пілотних муніципалітетів презентувалися результати соціологічного дослідження з вивчення громадської та експертної думки щодо діяльності органів місцевого самоврядування та їх взаємодії з громадськістю.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан та Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Норвегії в Україні Уле Тер’є Хорпестад взяли участь у презентаціях у Вінниці і Чугуєві та звернулись до учасників з вітальним словом. У Кривому Розі вітав учасників Перший секретар Посольства Королівства  Норвегії Сігбйорн Літланд.
Під час заходів колеги з Норвезької асоціації місцевих та регіональних влад та Норвезького інституту міських та регіональних досліджень Еліта Цакуле, Крістіан Ларсен, Тріне Мірвольд та Одне Осланд розповіли про досвід норвезьких муніципалітетів в проведенні досліджень з місцевої демократії та підготовці планів підвищення ефективності діяльності за цим напрямком. Представники соціологічної компанії «Оперативна соціологія», які проводили дослідження,  в презентаціях зосередили увагу на основних питаннях щодо поінформованості мешканців та депутатів про децентралізаційну реформу та  змінах у роботі органів місцевого самоврядування за час впровадження реформи; відкритості місцевої влади, можливості мешканців впливати на процеси прийняття рішень на місцевому рівні; прозорості та довірі мешканців до місцевої та центральних органів влади, громадських організацій; рівень активності жителів міст та об’єднаних територіальних громад. Після презентацій відбулось обговорення, отримані результати дали можливість учасникам оцінити стан місцевої демократії в їх містах і об’єднаних територіальних громадах та напрацювати План заходів, які допоможуть забезпечити підвищення ефективності діяльності органів місцевого самоврядування у відповідних сферах життєдіяльності муніципалітетів.
Слід зазначити, що за результатами дослідження, і в містах, і в ОТГ маємо низьку поінформованість громадян про децентралізаційну реформу. Рівень обізнаності нижчий навіть, ніж у цілому по країні. При цьому депутати місцевих рад, для яких децентралізація прямо пов’язана з їхньою професійною діяльністю, демонструють високий рівень обізнаності про неї. Респонденти і міст, і ОТГ в цілому схвально оцінюють зміни в роботі органів місцевого самоврядування після впровадження дентралізаційної реформи. Респонденти і міст, і ОТГ дали приблизно однакову кількість схвальних відгуків про впровадження децентралізаційної реформи. При цьому у всеукраїнському опитуванні частка схвальних відгуків вища. Найбільшу підтримку децентралізаційна реформа отримала в експертів — абсолютна більшість висловили їй свою підтримку. Більшість респондентів ОТГ (52%) вважають, що децентралізаційна реформа вплинула на розвиток їхніх населених пунктів. У містах цієї думки дотримуються лише 37%. А серед експертів таких, що помітили вплив реформи, нараховується 60%.
Порівнюючи відповіді мешканців міст та ОТГ, експерти змогли побачити деякі відмінності в тому, як вони оцінюють роботу місцевої влади. Наприклад, 51% респондентів з ОТГ вважають, що «зазвичай можна покластися на обіцянки представників місцевої влади». Серед містян таких було лише 32%. Також серед мешканців ОТГ більше, ніж серед містян, тих, хто згоден, що «в їхньому місті представники місцевої влади дослухаються до думки громадян» (54% проти 37%). І якщо в містах 44% «у цілому задовольняє, як працює місцева влада», то в ОТГ таких нараховується 56%. Тобто мешканці ОТГ дають роботі місцевої влади оцінку вищу, ніж містяни. Можна зробити припущення про те, що в ОТГ тісніший зв’язок між місцевою владою і звичайними мешканцями через меншу кількість населення.
У цілому респонденти і в ОТГ, і в містах виявили однаковий рівень активності. Але були відмінності по деяких видах діяльності. Так, в ОТГ менше, ніж у містах, підписували петиції. Це пов’язане з тим, що підписи збирають через інтернет-мережу, якою в ОТГ користуються не так активно, як у містах. Звідси випливає й те, що респонденти ОТГ рідше, ніж респонденти в містах і в середньому по країні, «брали участь в обговоренні політики місцевої влади через Інтернет». Однак жителі ОТГ брали активнішу участь у зустрічах із представниками місцевої влади. Знову ж таки це пояснюється тіснішим взаємозв’язком між органами місцевого самоврядування та громадянами в невеличких містах і смт. Цікаво, що респонденти основної групи міст менше, ніж не тільки в ОТГ, але і в середньому по країні, «ходили на зустрічі громадян з депутатами міськради». На виборах голосували 75% респондентів і в ОТГ, і в містах, що більше, ніж у середньому по країні (63%).
Серед респондентів у містах популярніші порівняно з мешканцями ОТГ такі джерела отримання інформації, як телебачення, радіо та Інтернет. Серед респондентів в ОТГ більшою, ніж у містян, популярністю користуються газети.
В ОТГ вищий рівень довіри до органів місцевої влади, ніж у містах та в середньому по країні. Як уже зазначалось, це пов’язане з тіснішими зв’язками в ОТГ між представниками влади і мешканцями. При цьому рівень довіри до центральних органів влади і в ОТГ, і в містах перебуває приблизно на однаково низькому рівні.
З Підсумковим звітом за результатами досліджень громадської та експертної думки можна ознайомитися можнаознайомитися у розділі Бібліотека на нашому сайті 
(щоб завантажити, натисніть на картинку)

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)